Ārkārtas 11. Saeimas vēlēšanas Smiltenes, Valkas un Strenču novados 2

17. septembris, ieies Latvijas vēsturē ar to, ka pirmo reizi notika ārkārtas Saeimas vēlēšanas.

Tās notiek pēc bijušā prezidenta Valda Zatlera rīkojuma numur 2 par 10. Saeimas atlaišanu. Drīz pēc tam sekoja tautas referendums, kurā vēlētājiem bija jābalso par 100 gudro tautas priekšstāvju atlaišanu vai atstāšanu savos krēslos. Latvijas pilsoņi nobalsoja par Saeimas atlaišanu.

Šodien visā Latvijā vēlēšanu iecirkņi strādā no pulksten 7 līdz 20, bet daži - līdz pulksten 22.

Vēlētāji savu balsi par kādu no 13 deputātu kandidātu sarakstiem varēs atdot jebkurā vēlēšanu iecirknī pēc savas izvēles. Lai piedalītos vēlēšanās, līdzi jāņem derīga Latvijas pilsoņa pase. Tiesības piedalīties vēlēšanās ir visiem balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kuri šajā dienā sasnieguši 18 gadu vecumu.

Ziņo Centrālā vēlēšanu komisija:

Nobalsojuši 58,82 procenti vēlētājuLīdz pulksten 20.00 11.Saeimas vēlēšanās Latvijā piedalījušies 877712 jeb 58,82 procenti vēlētāju, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotā informācija.

Vēlētāju līdzdalība Rīgā bijusi 64,98 procenti, Vidzemē - 62,43 procenti, Latgalē - 47,15 procenti, Zemgalē - 55,36 procenti un Kurzemē - 56,77 procenti.

No Valkas novada ziņo korespodente Inga Karpova:

Valkā novērojama liela vēlētāju aktivitāteŠodien Valkā sestdienas saulainajā rītā ap pulksten 9 "Ziemeļlatvija" novēroja, ka pie abiem vēlēšanu iecirkņiem - Valkas kultūras namā un J. Cimzes Valkas mūzikas skolā - bija izveidojušās garas rindas. Jāatzīst gan, ka kultūras namā vēlētājiem bija vairāk telpas un ērtāk izgrozīties, savukārt mūzikas skolā cilvēku kustība bija ierobežota dēļ telpu šaurības.

 

Valkas pagasta iedzīvotāja Aija Veinberga vēlēšanu iecirknī ieradās agri no rīta. Kaimiņi izlīdzējuši ar transportu, citādi pensionāre uz vēlēšanām netiktu, jo novada dome neesot noorganizējusi transportu, lai arī laucinieki varētu nokļūt pilsētā. Pensionāre cer, ka jaunievēlētie deputāti neķersies klāt pensiju samazināšanai. Viņa atzīst, ir grūti izdzīvot, bet nekas cits jau neatliekot. Arī valstī esot grūti laiki, tāpēc jāmēģina saprast, ka debess manna no debesīm nekritīs.

Arī Marta Ozola savu balsi atbraukusi nodot par kādu no deputātu kandidātiem jau ap pulksten 9.30. Uz jautājumu, kāpēc viņa tik agri atbraukusi uz pilsētu, Marta atklāj, ka pēc pilsoņa pienākumu izpildīšanas brauks uz tirgu iegādāties vistiņas.

Arī pie vēlēšanu iecirkņa Nr. 885 mūzikas skolā izveidojusies gara rinda. Netālu no iecirkņa satieku Vidzemes augstskolas studenti Egitu, kura veic vēlētāju aptauju, lai noskaidrotu, kuri deputātu kandidātu saraksti saņem lielāko atbalstu. Valmieriete ir patīkami pārsteigta par valcēniešu aktivitāti, atklājot, ka vēlētāji esot atsaucīgi un atklājot, par kurām partiju atdevuši savu balsi. Rīta pusē lielākais atbalsts ir tām partijām, kas jau pirms vēlēšanām bija saņēmušas sabiedrības atbalstu.

Valkas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Helēna Kurme informē, ka līdz pulksten 8 novada visos septiņos vēlēšanu iecirkņos kopā bija nobalsojuši 74 vēlētāji. Vislielākā aktivitāte bijusi Valkas pilsētas kultūras nama vēlēšanu iecirknī, kur savas balsis bija atdevuši 39 vēlētāji. Arī Ērģemes vēlēšanu iecirknī vēlētāji diezgan čakli pildījuši savu pilsoņa pienākumu, un līdz pulksten 8 jau bija nobalsojuši 15 vēlētāji. Savukārt Vijciema un Zvārtavas pagasta vēlēšanu iecirkņos bija ieradušies četri vēlētāji, bet Lugažu muižā Valkas pagastā - divi vēlētāji.  

Līdz pulksten 12 Valkas novadā no 7615 balsstiesīgajiem iedzīvotājiem 11.Saeimas ārkārtas vēlēšanās jau piedalījušies 2018 vēlētāji. Novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Helēna Kurme uzskata, ka vēlētāju aktivitāte ir apsveicama. Valkas pilsētas kultūras namā kopumā līdz dienas vidum nobalsojuši 804, mūzikas skolā - 595, Ērģemē - 197, Vijciemā - 146, Kārķos - 121, Lugažu muižā - 90, bet Zvārtavā - 75 vēlētāji.

Līdz pulksten 16 Valkas novadā pavisam nobalsojuši bija 42,56 procenti vēlētāju. Novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Helēna Kurme informē, ka joprojām visaktīvāk notiek balsošana pilsētas kultūras namā. Tur pie vēlēšanu urnām gājis 1391 vēlētājs. Mūzikas skolā nobalsojuši 874, Ērģemē - 256, Kārķos - 205, Lugažu muižā Valkas pagastā - 151, bet Vijciemā - 234 Latvijas pilsoņi. H. Kurme atklāj, ka Saeimas vēlēšanas norit mierīgi un bez starpgadījumiem.  

Kopā Valkas novadā nobalsoja 4478 jeb 58.80% vēlētāju. Visaktīvāk vēlētāji balsoja pilsētas kultūras namā, kur dienas garumā savas balsis atdevuši 1882 vēlētēju.  

Balsu skaitīšana Valkā notika pēc mūsdienu tehnoloģijas modernākajiem paraugiem - ar skenēšanas metodi. Kā noritēja balsu skaitīšana šajā iecirknī, varat aplūkot fotoreportāžā. 

 

No Smiltenes novada ziņo korespodente Santa Sinka: Nevajag debesu brīnumus, bet tikai pienācīgu dzīvi

Šodien Smiltenē savu balsi par kādu no 11. Saeimas deputātu kandidātiem var atdot divos iecirkņos - iecirknī numur 887, kas atrodas sporta centra foajē un iecirknī numur 888, kas atrodas sporta skolas zālē.

Smiltenes novada vēlēšanu komisija informē, ka līdz pulksten 8 visā novadā nobalsojuši 204 cilvēki. Visvairāk cilvēku vēlēšanās piedalījās tieši Smiltenes pilsētā.

 

Kā novēroja "Ziemeļlatvija" liela vēlētāju aktivitāte bija Smiltenē, 888. iecirknī. Neilgi pēc pulksten 9 veidojās gara rinda, kurā nācās stāvēt vairākas minūtes. Uzrunājot pilsētas iedzīvotājus, lai noskaidrotu viņu viedokli un noskaņojumu.

Pensionāre Ārija Vinzole ar asarām acīs cer, ka pēc 11. Saeimas vēlēšanām Latvijā kļūs labāk. Viņas un vīra Jāņa lielākā sāpē ir veselības sistēmas un aprūpes kritiskais stāvoklis valstī, kā arī zemās pensijas. "Kāpēc visa valsts ir izzagta un izputināta. Slimnīcas aizslēgtas. Smiltene taču nav mazs miests, bet gan pilsēta. Kāpēc mums vairs nav slimnīca? Arī pensija ir pārāk maza, nevar iztikt. Man ir 155 lati mēnesi, kad samaksāju par zālēm, pārtiku, malku - mēneša beigās tukšs maciņš," saka Ā. Vinzole. Viņa ar vīru savu balsi atdeva par cilvēku, kurš viņuprāt nevis apzaga valsti, bet izārstēja cilvēkus.

Sarunājoties ar vēlētājiem, noskaidrojām, ka daudzi, dodoties uz vēlēšanu iecirkni, vēl nav izlēmuši par ko balsos.

Līdz pulksten 12 Smiltenes novadā nobalsoja 28,79 % balstiesīgo. Aktivitāte pilsētā joprojām ir augsta. Savukārt Blomes pagastā balstiesīgie uz iecirkni dodas nelielos bariņos. Rinda neveidojas.

 

Līdz pulksten 16 Smiltenes novadā 11. Saeimas vēlēšanās piedalījušies 43,71 % jeb 4914 balstiesīgie. Vislielākā aktivitāte līdz šim bijusi Smiltenes sporta skolā, kur savu izvēlēli par labu kādai no partijām izdarījuši 2057 iedzīvotāji, bet vismazāk vēlētāju līdz pulksten 16 bija sastopami iecirknī Birzuļu tautas namā (145) un Launkalnes pagasta tautas namā (158).

Smiltenes novadā kopumā nobalsoja 7147 jeb 63.58% vēlētāju. Visaktīvāk balsots Smiltenes sporta skolā, kur savas balsis atdevuši 2689 vēlētēji.No Strenču novada ziņo korespodente Inga Karpova:Strenču novadā vēlētāju aktivitāte pieaugTā telefonsarunā atzina Strenču novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Sarmīte Rodziņa. Strenču novadā līdz pulksten 22 varēs novēlēt Sedas vēlēšanu iecirknī Sedas pārvaldes ēkā, savukārt pārējos iecirkņos Strenčos, Plāņos un Jaunklidzī - līdz pulksten 20. Atverot vēlēšanu iecirkni Strenču vidusskolā pulksten 7, pie tā ārdurvīm jau stāvējuši divi vēlētāji.

Līdz pulksten 11 savas balsis Strenčos bija nodevuši pavisam 14 vēlētāji. Lielāka aktivitāte bijusi Plāņos, kur jau rīta pusē nobalsojuši 40 Latvijas pilsoņi. Savukārt Jaunklidzī nobalsojuši bija septiņi vēlētāji.

Strenču novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Sarmīte Rodziņa informē, ka Strenču novadā līdz pulksten 12 no 2500 balsstiesīgajiem iedzīvotājiem vēlēšanas atbalstījuši 790 vēlētāji. Strenčos nobalsojuši 426, Sedā - 185, Jērcēnos - 89, Plāņos - 63, bet Jaunklidzī - 27 Latvijas pilsoņi.  

Strenču novadā līdz pulksten 16 bija novēlējuši nedaudz mazāk nekā Valkas novadā. Te savas balsis par kādu no deputātu kandidātu sarakstiem pavisam bija atdevuši 42,22 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju. Strenčos nobalsojuši 630, Sedā - 271, Jērcēnos - 131, Plāņos - 80, bet Jaunklidzī - 55 vēlētāji. Arī šeit Saeimas vēlēšanas notiek bez starpgadījumiem.

Strenču novadā kopumā nobalsoja 1625 jeb 58.79% vēlētāju. Visaktīvāk balsots Strenču vidusskolā, kur savas balsis atdevuši 845 vēlētāji.  

Ar vēlēšanu iznākumu un to, kādu izvēli izdarījuši Valkas, Smiltenes un Strenču novadu vēlētāji varat iepazīties šeit

Komentāri 2

labs

Labs komentārs no kāda portāla "Visiem atlaistiem deputātiem - būtu jābūt aizliegumam vismaz 4.gadus izvirzīt savu kandidatūru vēlēšanās. Šodien tie paši vēži, kuri noveduši valsti līdz kliņķim raujās pie varas. Vai vispārīgi bija jēga rīkot vēlēšanas.Kārtēja reize tautas muļķošana."

pirms 9 gadiem, 2011.09.17 21:17

XXX

Kāda tautas muļķošana? Viņus jau pati tauta ievēlēs. :)))

pirms 9 gadiem, 2011.09.18 12:30

Citas ziņas