Arvien vairāk nodokļu maksātāju iesniedz gada ienākumu deklarāciju

Lai atgūtu no valsts pārmaksātos nodokļus un daļu par ārstēšanos un izglītošanos iztērēto, sākot ar otrdienu, 1. februāri, ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, kuri regulāri maksā nodokļus, var doties uz Valsts ieņēmumu dienestu iesniegt gada ienākumu deklarāciju.

VID Nodokļu pārvaldes Vidzemes nodokļu administrēšanas daļas Valkas klientu apkalpošanas centra Valkas klientu apkalpošanas nodaļas galvenā nodokļu inspektore Ausma Eglīte atgādina, ka gada ienākumu deklarācijas par 2010. gadu var iesniegt trīs gadu laikā.

Savukārt līdz 2011. gada 16. aprīlim vēl var paspēt deklarēt 2007. gada ienākumus, bet visu 2011. gadu - 2008., 2009. un 2010. gada ienākumus. VID pieteikto summu izmaksā trīs mēnešu laikā. Jāatceras, ka par 2010. gadu VID atmaksā nodokļu pārmaksu 26 procentu apmērā no attaisnotajos dokumentos uzrādītās summas.

 

Deklarāciju var iesniegt brīvprātīgi Pārmaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokļa atgūšanu paredz likums. A. Eglīte norāda, ka kopā saskaitot nav iespējams atgūt vairāk nekā konkrētajā gadā ir nomaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. E. Eglīte iesaka brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju iesniegt tiem iedzīvotājiem, kuriem iepriekšējo gadu laikā kaut uz īsu laika periodu bijuši oficiāli ienākumi; bijuši attaisnotie izdevumi par medicīnas pakalpojumiem, zobārstniecību, izglītību un par tiem ir saglabāti čeki, uz kuriem noteikti jābūt norādītam personas kodam; ir veiktas iemaksas pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā; nav izmantots viss neapliekamais minimums (nav strādāts visus 12 mēnešus).

Nodokļu maksātājs savā ienākumu deklarācijā, deklarējot attaisnotos izdevumus par izglītību un medicīnas pakalpojumiem, var uzrādīt informāciju ne tikai par sevi, bet arī par vecākiem, vecvecākiem, laulāto, bērniem un mazbērniem neatkarīgi no tā, vai viņi ir maksātāja apgādībā.

Saimnieciskās darbības veicējiem ienākumi jādeklarē obligāti Gada ienākumu deklarāciju VID nodaļās var iesniegt ne tikai brīvprātīgi, bet dažām iedzīvotāju grupām tas jādara obligāti. Līdz 1. aprīlim obligāti gada ienākumu deklarācija par 2010. gadu jāiesniedz personām, kuras veikušas saimniecisko darbību.

Piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, nodarbojas ar nekustamo īpašumu tirdzniecību vai ir pašnodarbinātās personas. Tāpat deklarācija jāiesniedz tiem, kuri guvuši ienākumus ārvalstīs.

A. Eglīte atgādina, ja Latvijas Republikas iedzīvotājs guvis ienākumu - pensiju Igaunijā, deklarācija jāiesniedz obligāti. Tā jāiesniedz arī tiem, kuri guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2010. gadā pārsniedza 1680 latu. Piemēram, cilvēks guvis ienākumus no personiskās mantas pārdošanas.

Deklarācija jāaizpilda arī personām, kuras guvušas ienākumus no sava īpašuma, kā arī guvušas citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis.

A. Eglīte atgādina, ka šogad nodokļu maksātājiem - saimnieciskās darbības veicējiem - ir pienākums nodokļu un informatīvās deklarācijas iesniegt tikai elektroniskā veidā, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).

Lai to izdarītu, vispirms jānoslēdz līgums ar VID par EDS izmantošanu. Tā noslēgšanai jādodas uz VID nodaļu, līdzi ņemot pasi. Pēc līguma noslēgšanas uz norādīto e-pasta adresi no VID pienāks vēstule, kurā būs norādīts identifikācijas kods un parole EDS lietošanai.

Citas ziņas