Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Braucot pa bedrainiem ceļiem, ieteicams zināt servisu tālruņus 3

Autovadītājiem pavasara tuvošanās sagādā vienīgi rūpes. Vainīgs gan nav pats gadalaiks, bet bedres uz ceļiem, kas mūsu valstī nu jau tradicionāli ir pašas pirmās pavasara vēstneses.

Jau pērn daudzi šoferi salauza savus braucamos, ietriecoties ūdens nomaskētās bedrēs, vai arī nespējot tās apbraukt, ja pretim tobrīd brauc liels autofurgons. Īpaši bēdīgu statistiku varēja fiksēt pie Strenčiem.

Mazpilsētas autoservisa "J.N. Auto" īpašnieks Jānis Nikels atceras, ka pērn ap šādu laiku mainījis riteņus vairākiem desmitiem automašīnu, kuru vadītāji, iebraucot Strenčos no Valkas puses, nebija pamanījuši šosejas malā platas un dziļas bedres.

Bedru kļūst arvien vairākJ. Nikels stāsta, ka arī šogad jau gadījies palīdzēt uz ceļa tādā pašā nelaimē nokļuvušiem vadītājiem, tomēr salīdzinājumā ar pērno gadu negadījumu pagaidām ir mazāk. Ceļu uzturētāji laikus visur ir salikuši brīdinājumu zīmes.

Tomēr nav izslēgts, ka arī šopavasar mašīnu ritošo daļu lūzumu netrūks, jo, kā pārliecinājos pats, braucot pa Valkas apkārtnes ceļiem, bedru ar katru dienu kļūst vairāk. Kas tad vispirms jādara autovadītājam pēc iebraukšanas bedrē un konstatējot faktu, ka mašīna salūzusi?

Ja vadītājam ir automašīnas KASKO apdrošināšanas polise, viņam tiek segti visi zaudējumi. Kā "Ziemeļlatvijai" paskaidroja apdrošināšanas firmas "Balta" Valkas klientu apkalpošanas centrā, ir iespējams tūlīt sazināties pa apdrošinātāju centralizēto tālruni 67533375 un izstāstīt notikušo. Var arī vēlāk doties uz tuvāko "Baltas" filiāli un tur paziņot par bojājumu. Tādā gadījumā, ja nav cietušo, ceļu policija nav jāsauc.

Palīdzība jāmeklē autoservisāOtra problēma ir aizkļūšana no negadījuma vietas. Ir diezgan neapskaužama situācija, ja bedrē ir iebraukts neapdzīvotā vietā, bet ar mašīnu tālāk vairs nevar tikt. "Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka tādā gadījumā jāmeklē palīdzība kādā no tuvākajiem autoservisiem, kuru speciālisti gatavi doties palīgā uz ceļa palikušajam vadītājam.

Valkas novadā palīdzībai uz ceļa visvairāk ir sagatavojies autoserviss "Ligumss". Tam vienīgajam novadā ir evakuators, ar kuru bojāto mašīnu iespējams nogādāt servisā. Autoservisa izpilddirektors Māris Stalis stāsta, ka dienas laikā no pulksten 8.00 līdz 20.00 pēc palīdzības var vērsties pa tālruni 28383828 firmas "Ligumss" Smiltenes servisā, bet pa tālruni 26616611 var zvanīt uz uzņēmuma Valkas servisu.

Lai izsauktu evakuatoru, visu diennakti var zvanīt uz numuru 26161666. Vajadzības gadījumā izbrauc arī speciālisti un, ja iespējams, bojājumu novērš uz vietas. Servisam var zvanīt arī tad, ja mašīna salūzusi Igaunijā, Valgas tuvumā.

Iespēju robežās ir gatavi palīdzēt, izbraucot uz izsaukuma vietu, arī Valkas servisa "Parks KM" darbinieki. Servisa vadītājs Andris Veldre gan piebilst, ka tas vairāk attiecas uz firmas pastāvīgajiem klientiem. Lielākas iespējas ir palīdzēt, ja bojātā automašīna atrodas Valkā vai tuvu tai.

"Parka KM" vadošajiem darbiniekiem var zvanīt pa tālruni 29436826 vai uz 26422777. Izbraukumus ārpus pilsētas, lai uz ceļa salabotu mašīnu vai aizvestu to līdz servisam, veic arī Valkas serviss "Divi A". Tā darbiniekus var sazvanīt pa tālruni 26556992. Arī Strenču automehāniķis J. Nikels saka, ka viņam var zvanīt visu diennakti pa tālruni 26314600, ja automašīna salūzusi Strenču tuvumā.

Līdz kompensācijai nav viegli tiktLielākās problēmas sākas tad, ja vadītājam transportlīdzeklis nav apdrošināts, bet mašīna salūzusi ceļa uzturētāju vainas dēļ. Gribēju uzzināt, kā iespējams saņemt kompensāciju no ceļu uzturētājiem zaudējumu segšanai.

 Jurisdikcijā tas ir paredzēts, bet, lai šoferis panāktu savu taisnību, ir jāiziet cauri gandrīz nepārvaramam birokrātijas labirintam. Kā "Ziemeļlatvijai" paskaidroja Valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts ceļi" Sabiedrisko attiecību daļas projektu vadītāja Ieva Niedra, ceļu uzturētāji sedz zaudējumus, ja autovadītājs spēj pierādīt, ka bojājums nav radies viņa vainas dēļ.

Pēc negadījuma jāizsauc ceļu policija, lai tās darbinieki dokumentāri fiksētu notikušo un varētu apliecināt, ka vadītāja uzrādītā bedre ir tieši tā, kurā viņš iebraucis. Ieteicams vēl kāds liecinieks. Tāpat mašīnas vadītājam jāpierāda, ka viņš ievērojis visas ceļa un brīdinājuma zīmes un darījis visu iespējamo, lai izvairītos no bedres.

Ja to var pierādīt, tad var iesniegt prasību par kompensāciju "Latvijas valsts ceļiem". Strīda gadījumā prasība jāsniedz tiesā. Valkas novada tiesā "Ziemeļlatvijai" pateica, ka pēdējos gados šādas prasības nav iesniegtas. Kā norādīja Valkā un Smiltenē praktizējošā zvērinātā advokāte Ināra Niedrāja, būtu vēlams uz notikuma vietu izsaukt arī ceļu uzturētājfirmas pārstāvi, lai pierādījumi par labu šoferim būtu pārliecinošāki.

Nu kur uzreiz to visu bedrē iebraukušais autovadītājs var dabūt gatavu?! Turklāt, kur dabūt lieciniekus, ja mašīna salūst naktī mežainā apvidū, bet braucējs ir viens. Pats vadītājs var stāstīt, cik grib, ka ievērojis visus noteikumus, tiesa tam var arī nenoticēt. Iespējams, tādēļ arī tiesā šādu prasību nav. Cilvēks nopūšas un ver vaļā maciņu, kaut pirms tam maksājis ceļa nodevu par labas kvalitātes ceļa nodrošināšanu.

Tomēr, ja esat gatavs cīnīties par savu taisnību un tiesībām, neaizmirstiet bloknotā ierakstīt arī advokāta tālruņa numuru. Tad varēsiet pajautāt, kā rīkoties, lai izcīnītu kompensāciju.

Komentāri 3

AJZ

Varētu izveidot "bedru reģistru".
Īpaši bīstamas ir tādas vieninieces, kas parādās pēkšņi, kad modrība iemidzināta, piemēram, no Valkas uz Strenčiem ceļa labajā pusē, netālu no Oliņu ceļa gala. Ja ir krēsla, pretī nāk fūre, tad lamatas gatavas...

pirms 8 gadiem, 2010.03.24 13:55

nazis

Derētu papildināt Ceļu Satiksmes noteikumus - autovadītājam obligāti jāvadā līdz mobilais telefons.

pirms 8 gadiem, 2010.03.25 11:10

Citas ziņas