Brīdina cūku audzētājus

Lietuvā Kauņas apriņķī cūku novietnē, kurā ir 16 000 cūku, konstatēts klasiskā cūku mēra uzliesmojums. Lai gan Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests veic visus pasākumus slimības ierobežošanai un likvidācijai, tomēr par šo faktu ir brīdināts arī Pārtikas un veterinārais dienests Latvijā.

Dienesta speciāliste Anna Joffe aicina Latvijas cūku audzētājus pievērst īpašu uzmanību biodrošības pasākumiem, kas ir sevišķi svarīgi novietnēs, kas ieved vai izved cūkas uz citām valstīm. Dienests aicina arī medniekus informēt par gadījumiem, kad novērotas pārmaiņas meža cūku uzvedībā vai mežā atrasti vairāki meža cūku līķi.

Ja dzīvnieku turētājiem rodas aizdomas par cūku inficēšanos ar klasisko cūku mēri, par to nekavējoties ir jāinformē veterinārārsts vai attiecīgā reģiona Pārtikas un veterinārā dienesta pārvalde, var zvanīt arī pa tālruni 112.

Lai pasargātu savu saimniecību no šīs bīstamās slimības, cūku īpašniekiem ir jānodrošina, lai transportlīdzekļi, ko izmanto cūku pārvadāšanai, ir iztīrīti un dezinficēti pirms jaunas dzīvnieku kravas iekraušanas un vienmēr - pēc dzīvnieku pārvadāšanas. Jānodrošina arī dzīvnieku kopēji un citi novietnes teritorijā strādājošie ar specapģērbu un apaviem.

Nedrīkst pieļaut, ka novietnē atrodas nepiederošas personas. Pie iebrauktuvēm un ieejām fermā ir jānovieto dezinfekcijas paklāji vai jāierīko bedres. Arī dzīvniekus novietnē var ievest tikai iepriekš šo darbību saskaņojot ar veterinārārstu. Cūkām ir aizliegts izbarot arī ēdiena atliekas.

Savukārt, pērkot sivēnus tirgū, gan pircējam, gan pārdevējam jāaizpilda Dzīvnieku pārvietošanas deklarācija, lai saslimšanas gadījumā būtu iespējams izsekot saistītās novietnes.

Klasiskais cūku mēris ir ļoti lipīga infekcijas slimība, kurai ir augsta mirstība. Slimība nav bīstama ne cilvēkiem, ne arī citu sugu dzīvniekiem. Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri ir reģistrēta 1996.gadā.

Citas ziņas