Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Civillietās aizsargās cietušās personas pret iespējamo vardarbību

Ceturtdien, 12.janvārī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināja Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Civilprocesa, Bāriņtiesu likumā un likumā Par policiju. Likumprojekts paredz no vardarbības un vajāšanas cietušajām personām iespēju pēc savas iniciatīvas civilprocesa ietvaros vērsties tiesā, tai skaitā ar policijas starpniecību, un lūgt tiesu noteikt ierobežojumus vardarbīgajai personai.

  „Minētie priekšlikumi grozījumiem normatīvajos aktos vērtējami kā solis uz priekšu personisko tiesību aizsardzībā. Cilvēkiem, kuri cieš no vardarbības, būs iespēja pasargāt sevi un savus tuviniekus no vardarbīgās personas, neierosinot kriminālprocesu pret viņu. Eiropā šī prakse ir attīstīta un ļauj cilvēkiem iespējams emocionāli vienkāršākā veidā vērsties pret sev pāri darītāju," grozījumu nozīmīgumu raksturo tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš.

      Grozījumi Civilprocesa likumā nosaka cietušajai personai (prasītājam) personisko tiesību pagaidu aizsardzības nodrošināšanu prasībās par laulības neesamību vai šķiršanu, par uzturēšanas līdzekļu piedziņu, par pušu kopīgā mājokļa dalīšanu vai lietošanu, prasījumos personisku aizskārumu dēļ un lietās, kas attiecas uz aizgādības un saskarsmes tiesībām. Likumprojekts nosaka ierobežojumus vardarbīgajai personai, piemēram, aizliegumu uzturēties noteiktās vietās vai  jebkurā veidā sazināties ar cietušo.  

 

      Grozījumi Bāriņtiesu likumā noteic, ka bāriņtiesa lemj par pieteikuma par personisko tiesību pagaidu aizsardzības nodrošināšanu iesniegšanu tiesai bērna vārdā, ja bērna vecāki vai aizbildnis ir kavēti to darīt. Tādējādi tas ļautu izolēt vardarbīgo personu no ģimenes vides.

 

      Grozījumi likumā Par policijuparedz piešķirt policijai tiesības izsaukuma laikā, ja policija konstatē augstu vardarbības risku, izolēt vardarbīgo personu no mājsaimniecības līdz tiesa pieņem lēmumu par personisko tiesību pagaidu aizsardzības nodrošināšanu. Grozījumi paredz arī, ka cietušais pieteikumu par savu aizsardzību varēs nodot policijai nosūtīšanai tiesai. Policija būs tiesas lēmumu par personisko tiesību pagaidu aizsardzības līdzekļa noteikšanu izpildes un ievērošanas uzraudzības institūcija.

 

      Lemt par cietušā aizsardzību varēs jebkurā procesa stadijā, kā  arī pirms prasības celšanas tiesā. Par aizsardzības noteikšanu tiesnesis izlems ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc pieteikuma saņemšanas, ja nebūs nepieciešams pieprasīt papildu pierādījumus. Par šādu pieteikumu iesniedzējam nebūs jāmaksā tiesas izdevumi. Tie cietušajiem valstij būs jāatlīdzina tikai tad, kad persona iesniegs nepamatotu pieteikumu.

 

      Pašlaik pieaugusi persona, kas cieš no fiziskas vardarbības, pārtraukt vardarbību var tikai vēršoties policijā ar iesniegumu. Kriminālprocesa ietvaros procesa virzītājam ar savu lēmumu ir iespējams noteikt drošības līdzekļus - ierobežojumus aizdomās turētajam vai apsūdzētajam. Tāpat arī atsevišķos gadījumos personai var noteikt speciālo aizsardzību. Tomēr nereti cietušais savas subjektīvās attieksmes dēļ pret vardarbīgo personu nevēlas, lai tiktu sākts kriminālprocess. Ja arī kriminālprocess tiek uzsākts, bieži cietusī persona atsauc savu iesniegumu.    

      Grozījumi stāsies spēkā 2013. gada 1. janvārī, tos vēl jāatbalsta valdībai un jāpieņem Saeimā. Grozījumus var lasīt Ministru kabineta mājas lapā.

Citas ziņas