Diezin vai mūsu ir divi miljoni! 12

Šodien visā Latvijā savu darbu uzsāk tautas skaitītāji. Tos iedzīvotājus, kuri nebūs snieguši ziņas par sevi internetā, viņi līdz 31. maijam apmeklēs mājās.

"Ziemeļlatvija" atgādina, ka pirmo reizi Latvijā tautas skaitīšanā bija iespēja izmantot jaunākās tehnoloģijas - iedzīvotāji ar internetbankas kodu vai elektronisko parakstu varēja anketu aizpildīt internetā. Pēc neoficiālas informācijas, šo iespēju izmantojuši vairāk nekā 650 tūkstoši iedzīvotāju. Kurš to nevarēja, negribēja vai nepaspēja izdarīt, to tautas skaitītājs apmeklēs dzīvesvietā, aptaujās un datus ievadīs portatīvajā datorā.

Var saskaitīties arī Reģionālajā centrā Centrālās statistikas pārvaldes "Tautas skaitīšanas 2011" projekta vadītāja asistente Elga Zelča informē, ka iedzīvotājiem no 21. marta būs dota vēl viena iespēja ērtāk saskaitīties. Gadījumā, ja persona bieži neuzturas mājās vai kādu iemeslu dēļ negrib, lai tautas skaitītājs viņu apmeklē, tad var ierasties aizpildīt anketu Reģionālajā centrā Valkā, Rīgas ielā 24, no sētas puses, trešajā stāvā katru darba dienu no pulksten 8 līdz 20, bet sestdienās - no pulksten 10 līdz 18. Par to, vai šāda iespēja būs arī Smiltenē, vēl tiek lemts.

Pavisam bijušajā Valkas rajona teritorijā - arī Ēveles un Trikātas pagastā - skaitīšanu veiks 34 tautas skaitītāji, tostarp astoņi vīrieši. Šiem darbiniekiem redzamā vietā jābūt piespraustai atšķirības zīmei ar fotogrāfiju, numurētai somai ar īpašu atšķirības zīmi.

Gadījumā, ja rodas šaubas par to, vai pie namdurvīm nestāv iespējamais krāpnieks vai ļaundaris, iedzīvotāji var zvanīt uz bezmaksas informatīvo tālruni 80000777 un pārliecināties, vai konkrētais cilvēks tiešām strādā par tautas skaitītāju.

Pirmo reizi ieradīsies bez brīdinājuma un iepriekšējas apmeklējuma saskaņošanas. Ja tautas skaitītājs konkrēto personu mājās nesastop, tad par nākamo ierašanās datumu un laiku viņš informē ar īpašu vēstuli nesastaptajiem. Pilsētu iedzīvotāji šādus paziņojumus var saņemt trīs reizes, savukārt laucinieki - divas. Ja tautas skaitītāja nākamā apmeklējuma laiks nav pieņemams, E. Zelča lūdz iedzīvotājus piezvanīt uz norādīto tālruņa numuru un sarunāt sev vēlamo laiku.

Var iestāties kriminālatbildība Nereti dzirdēts, ka cilvēki neuzticas šādiem projektiem, jo pieļauj iespēju, ka svešinieks, kurš ienācis mājās, nepiederošām personām var izpaust informāciju par to, ko redzējuši mājās, piemēram, par kādas personas sadzīves apstākļiem vai materiālo stāvokli.

Valkas rajona koordinācijas centra koordinatore Inese Celiņa mierina iedzīvotājus, piebilstot, ka visi tautas skaitītāji ir parakstījuši īpašus dokumentus par informācijas konfidencialitāti, kā arī brīdināti par kriminālatbildības iestāšanos gadījumā, ja noteikumi netiks ievēroti. I. Celiņa norāda, ka aptaujas anketā nav neviena jautājuma par personu ienākumiem vai, piemēram, cik mājsaimniecībā ir ledusskapju vai televizoru. Vienīgi jāatbild, kurā gadā celta māja un cik daudz ir vannasistabu.

"Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka tautas skaitītāji veic savus darba pienākumus, tāpēc vajadzētu izturēties ar sapratni un cieņu," uzskata I. Celiņa. Viņa aicina tos, kuru privātmājas apsargā nepiesietu suņi, rēķināties ar tautas skaitītāja apmeklējumu un jau laikus padomāt par cilvēku drošību.

Komentāri 12

Jānis

Vai jaunas latviešu valodas zināšanas-no sētas puses trešajā "strāvā"

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 09:11

Hmm

"no sētas puses, trešajā stāvā katru darba dienu no pulksten 8 līdz 20, bet sestdienās - no pulksten 10 līdz 18."
Vēl skatīsies kā" piekabināt" Smiltenei šādu cilvēku un citur arī! (par velti taču nesēdēs).
Tātad - "no sētas puses" birojā sēdēs atkal ierēdņi, kas skaitīt neies (garas stundas).
Tātad - ar tehnoloģijām ieekonomētā nauda atkal tiks "likumīgi" izniekota!
Pirms skaitīšanas par šādiem papildus štatiem nebija runas, bija tika lemts par tautas skaitītāju UZRAUGU, KURŠ skatīsies, vai skaitītājs pareizi skaita. Vai ar to nepietika?!
Jā - pilnīgi saprotu - ar šādu saimniekošanu nekur mēs netiksim!

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 09:30

123

pie manis varat nenākt -manējie neskaitīsies -nav jēgas :)
vai tad ar 600 000 nepietiek-tas ir tas skaitlis cilvēki kas strādā valsts iestādēs vai/:)

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 10:05

Ļoti labi, ka ir šāds risinājums, ka ir zināmi noteikti laiki, ka var aiziet un aizpildīt anketu tad, kad cilvēkam tas ir izdevīgi. Paldies, es noteikti izmantošu šo iespēju, tikai iešu no pagalma puses!

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 10:11

...

cienījamā Karpovas kundze! pat LNT ziņās zināja stāstīt, ka šodien savu darbu uzsāks tikai tautas skaitītāji Rīgā un TIKAI RĪT jau visā Latvijā.
pirmns ievietot rakstu, vajag precizēt informāciju!

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 10:48

....

Un kapec tu doma, ka pat LNT zinas viss ir taisniba? Ari tur tikai kads cilveks sniedz informaciju.

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 11:34

skaitlis

Es gribu izvēlēties skaitītāju! Kuru katru savā mājā nelaidīšu.

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 11:36

.... 17.03.2011. 11:34:37

tāpēc, ka zinu - 100%... ne tikai no LNT!

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 13:17

sviesc

Pieskaitījos elektroniski, bet pats apsurdākais ir tas, ka savus vecīšus nevaru pieskaitīt elektroniski, jo viņiem pendžas pastnieks nes mājā un viņiem nav bankas kartes, tas nozīmē, ka par viņiem anketas aizpildīt varu tikai , dodoties ar viņu pasēm pie skaitītāja no pagalma puses.Arī par šiem gadījumiem vajadzēja padomāt, lai lieki netiktu tērēts laiks gan man(jo vecīši ārpus mājas neiet un mājās svešus cilvēkus nelaiž), gad arī sētas pusē sēdošais uzskaitvedis.

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 13:25

Vika

Atkal nav miera? Ja nebūtu iespēja pašiem atnākt un saskaitīties - būtu slikti, ja ir dota iespēja - atkal slikti! Tad stundas par garām un vēl nezin kas! Garās stundas sēdēs tie paši cilvēki, kuri visu organizē, apmāca skaitītājus un pārraugus. Arī pārraugs dežūrēs šeit jūsu ērtībai. Smiltenē arī to darīs pārraugs, lieki cilvēki darbā netiek pieņemti!

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 13:29

to skaitlis

es mājā nelaidīšu lai skaita pagalmā bet vispirms lai noķer mani gribu redzēt kā mani pieskaitīs

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 13:30

Zelda

Ir ļoti skumji, ka šī iestāde, kura veic tautas skaitīšanu nav padomājusi par veciem cilvēkiem, invalīdiem, trešai stāvs un sētas puse būs nepārvarams šķerslis, lai nokļutu pie skaitītāja. Vai nav iespējams īrēt telpas, kuras pieejamas visiem?

pirms 10 gadiem, 2011.03.17 14:51

Citas ziņas