Elektrības tarifu celšana var sāpīgi iegriezt pašiem to cēlājiem

Vēl tikai mēnesis atlicis līdz jauno elektrības maksas tarifu ieviešanai, kas iedzīvotāju maciņus padarīs plānākus.

Kopš gada sākuma šis triju mēnešu laikā būs jau otrais elektrības cenas kāpums, jo janvārī stājās spēkā valdības lēmums palielināt elektrībai pievienotās vērtības nodokli no 10 līdz 22 procentiem.

Uzmanību piesaista igauņu piedāvājumsKaut arī "Latvenergo" pārstāvji skaidro, ka apmēram pusi mājsaimniecību jaunie tarifi neskars, jo līdzšinējo 8,25 santīmu vietā par kilovatstundu 10,74 santīmi būs jāmaksā tikai tad, kad tiks pārtērēti 1200 kilovati elektroenerģijas, patiesībā jauno tarifu ietekmi izjutīs visi, jo, sadārdzinoties elektrībai, dārgākas kļūs visas pārējās preces. Ražotājiem apmēram 30 procentu palielinājumu maksai par elektrību nāksies kompensēt ar cenu celšanu produkcijai.

Ir tikai loģiski, ka brīvā tirgus apstākļos elektroenerģijas patērētāji sāk meklēt iespēju pirkt elektrību lētāk. Daudzu iedzīvotāju uzmanību inernetā piesaistīja Igaunijas energokoncerna "Eesti energia" meitas uzņēmuma SIA "Enefit" piedāvājums pārdot Latvijā patērētājiem elektrību lētāk.

Uzņēmuma mājaslapā www.enefit.lv ir parādījusies informācija, ka šajās dienās firma saņem neskaitāmus zvanus no mājsaimniecībām, kuru pārstāvji interesējas, kā kļūt par "Enefit" klientiem. Par to sākuši domāt ar cilvēki Valkas pusē.

"Ja man, pērkot elektrību no Igaunijas, būs jāmaksā mazāk kā līdz šim, tad tur nav daudz ko domāt. Tas noteikti ir jāizmanto. Man tikai nav skaidrs, kas jādara, lai kļūtu par "Enefit" klientu. Nezinu arī norēķināšanās kārtību," "Ziemeļlatvijai" atzinās kāds Valkas pagasta iedzīvotājs. "Ziemeļlatvija" uz šiem jautājumiem centās atrast atbildi.

Mājsaimniecībām vēl jāpagaidaInteresējoties par sadarbību ar Igaunijas elektroenerģijas ražotājiem, atklājās gan, ka tā saucamais brīvais tirgus nemaz tik brīvs nav un Latvijā līdz šim ir maz darīts, lai iedzīvotājiem konkurences apstākļos būtu iespēja izvēlēties, no kā pirkt elektrību.

Jau pieminētajā "Enefit" mājaslapā lasāma arī atvainošanās zvanītājiem ar piebildi, ka pašlaik SIA "Enefit" Latvijas tirgū nodrošina piedāvājumu tikai biznesa klientiem, bet mājsaimniecības nodrošināt ar elektroenerģiju varēs nākotnē.

To "Ziemeļlatvijai" apliecina arī SIA "Enefit" rīkotājdirektors Jānis Bethers. "Šobrīd tiešām elektrības tirgū Latvijā konkurence ir limitēta. Pēc pašreizējās likumdošanas ikvienam patērētājam konkurences apstākļos ir tiesības izvēlēties izdevīgāko partneri, bet dzīvē diemžēl visos līmeņos tas nav iespējams.

Pagaidām tehniski nav iespējams iedzīvotājus informēt, cik tieši maksā mūsu ražotā elektrība un cik tās piegāde un tīklu apkalpošana, jo mājsaimniecībām šī sadale vēl nav automatizēta. Arī elektroniski nav iespējams apkalpot visas mājsaimniecības. Ja, piemēram, mēs pieslēgtos apmēram 2000 mājsaimniecībām, datorsistēma vienkārši uzkārtos.

Tā kā "Enefit" princips ir veikt kvalitatīvu apkalpošanu, tad mājsaimniecībām vēl jāpagaida. Iespējams, tām savu piedāvājumu varēsim nodrošināt nākamgad," saka J. Bethers.

Pašlaik Igaunijas firmai Latvijā pastāvīgi klienti ir 115 uzņēmumi, bet pieteikušies uz līgumu slēgšanu ir vēl 350. J. Bethers apliecina, ka uzņēmuma ražotā elektrība aprīlī, kad Latvijā stāsies spēkā jaunie tarifi, būs par četriem līdz sešiem procentiem lētāka.

Samaksa uzņēmumiem gan var atšķirties, jo tā atkarīga no pieslēgtās jaudas. Pieteikšanās biznesa klientiem uz līgumu slēgšanu ir vienkārša, visas veicamās darbības ir uzrakstītas firmas mājaslapā. Lai saņemtu piedāvājumu, potenciālajam klientam jāpiezvana uz numuru 67780590 vai jāuzraksta vēstule uz e-pasta adresi [email protected].

Uzņēmēji apsver tirgotāja maiņuPēc piedāvājumu saņemšanas klients izvēlas sev izdevīgāko risinājumu un aizpilda mājaslapā pieprasījuma anketu.

Pēc tam līdz 10. datumam jāpaziņo sadales sistēmas operatoram - akciju sabiedrībai "Sadales tīkli" par elektroenerģijas tirgotāja maiņu. Visas pārējās formalitātes nokārto Igaunijas firma.

"Latvenergo" lielākā konkurenta SIA "Enefit" piedāvājums darījis domīgus arī mūspuses uzņēmējus un pašvaldību vadītājus. Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs stāsta, ka pašvaldība ir saņēmusi "Enefit"piedāvājumu. "Jāatzīst, ka tas ir izdevīgāks. Mēs gan vēl jautājumu par tirgotāja maiņu neesam apsprieduši, bet pieļauju, ka to varam darīt. Tad nāksies izsludināt iepirkumu un, iespējams, arī "Latvenergo" būs spiesta nolaist cenu," spriež K. Albergs.

SIA "Valkas meliorācija" valdes priekšsēdētājs Juris Biezais rēķina, ka pie jaunajiem elektrības tarifiem var nākties pārtraukt darbu kokapstrādes cehā, un tad 15 cilvēki kļūs par bezdarbniekiem. "Cenas visu laiku ceļas, bet peļņas nav. Ja tā turpināsies, citas izejas nebūs. Izskatīsim igauņu piedāvājumu un, ja tas būs izdevīgāks, iespējams, mainīsim elektroenerģijas tirgotāju," izsakās J. Biezais.

Līdzīgi spriež arī SIA "Pepi Rer" valdes priekšsēdētājs Imants Šteins, apliecinot, ka biznesā izdevīgākā varianta izvēlēšanās ir pati par sevi saprotama. Ja tādu piedāvās igauņi, tad uzņēmums izvēlēsies sadarbību ar viņiem.

Savukārt Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis nav pārliecināts, vai elektrības pirkšana no igauņiem būs lētāka. "Tas vēl rūpīgi jāapsver. Uz urrā nevar mesties pie cita tirgotāja. Akciju sabiedrībai "Sadales tīkli" ir monopols uz līnijām un, iespējams, tā var palielināt maksu par elektroenerģijas piegādi," saka A. Mežulis.

"Ziemeļlatvija" vēlējās uzzināt arī "Latvenergo" viedokli, vai uzņēmumu nebaida klientu zaudēšana, paaugstinot tarifus? Diemžēl atbildi līdz materiāla nodošanai nesagaidījām. Pirms kāda laika uz šādu jautājumu laikrakstam "Dienas Bizness" "Latvenergo" valdes loceklis Uldis Bariss atbildēja, ka Latvijā tirgus elektroenerģijas piegādē pastāv jau trīs gadus un "Latvenergo" konkursos piedalās kopš pirmās tirgus dienas. Uzņēmums ir noslēdzis 1300 līgumus, kas aptver 95 procentus no elektrības patēriņa valstī.

Citas ziņas