Islandieši referendumā vēlreiz atsakās maksāt banku parādus ārvalstniekiem

2011.gada 9.aprīlī Islandē notika atkārtots referendums par to, vai valstij no nodokļu maksātāju kabatas būtu jānorēķinās par bankrotējušo banku parādiem ārvalstu pilsoņiem.

Apmēram sešdesmit procenti balsotāju ir pateikuši - nē! Islandieši, atšķirībā no latviešiem kategoriski nevēlas maksāt 5E9 ASV dolārus par banku afēristu grēkiem.

Referendumu ierosināja valsts prezidents, kuŗš atteicās parakstīt parlamenta sagatavoto likumu par garantiju izmaksāšanu laikā no 2016.gada līdz 2046.gadam privātbanku piekrāptiem ārvalstu noguldītājiem. Islandes noguldījumu garantiju fondā, kas izveidots saskaņā ar ES direktīvu prasībām, ir tikai apm. 68 milj. ASV dolāru, tātad 70 reizes mazāk, nekā būtu vajadzīgs, lai apmierinātu britu un holandiešu prasības.

Islandes premjerministre sociāliste ir neapmierināta ar referenduma rezultātiem, bet konservatīvās partijas priekšsēdis uzskata, ka valdība un parlaments pilnībā zaudējuši tautas uzticību. Islande sagaida tiesu darbus un paredz arī grūtības sarunās par iestāšanos ES.

Citas ziņas