Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jauni noteikumi par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu samaksas kārtību

Aicina pievērst uzmanību jauniem noteikumiem par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu samaksas kārtību un apmēru piemērošanu aizbildnības gadījumos

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un Valmieras Bāriņtiesa aicina pievērst uzmanību, ka no 2010.gada 1.janvāra stājušies spēkā Ministru kabineta „Noteikumi par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu samaksas kārtību un apmēru".

Tie nosaka kārtību, kādā valsts institūcija, pašvaldība un aizbildņi var pieprasīt no vecākiem samaksu par bērnam sniegto ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu.

„Noteikumu 14.punkts paredz, ka aizbildnis samaksu par tā sniegto ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu atgūst Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Tas izriet no Civillikuma 179.pantā noteiktā vecāku pienākuma samērā ar viņu mantas stāvokli uzturēt bērnu.

Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem.

Minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru bērnam nodrošināt ir pienākums katram no vecākiem neatkarīgi no viņa mantas stāvokļa, nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā valstī noteikto iztikas minimumu un bērna vecumu. Savukārt Civillikuma 252. un 254.pants paredz, ka aizbildņi atvieto saviem aizbilstamajiem vecākus, aizbildnim savs aizbilstamais visādi jāatbalsta un jāaizstāv."

„Līdzšinējā prakse liecina, ka lielākā daļa vecāku, kuru bērns atrodas ārpusģimenes aprūpē pie aizbildņa, labprātīgi nemaksā vai arī dažādu apstākļu dēļ nav spējīgi samaksāt uzturlīdzekļus tiesas spriedumā noteiktajā apmērā.

Vecāki, kuriem atņemtas bērna aprūpes vai aizgādības tiesības, visbiežāk ir bez darba, iztikas līdzekļiem un pastāvīgas dzīvesvietas, tāpēc minētie noteikumi izstrādāti ar mērķi atgūt vai vismaz daļēji kompensēt valsts un pašvaldības finanšu līdzekļus, kas izlietoti bērna ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu izmaksu segšanai," norāda Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija.

Valmieras pilsētas Bāriņtiesas priekšsēdētāja Ilze Polka uzsver, ka minētajos noteikumos iestrādātās prasības uzliek par pienākumu aizbildnim vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu no vecākiem, lai tādējādi nodrošinātu ne tikai bērna interešu un tiesību aizsardzību, bet arī efektīvu valsts iztērēto līdzekļu atgūšanu.

Noteikumu izpilde stājusies spēkā ar šā gada 1.janvāri un attiecināma uz visiem aizbildņiem, kuru aprūpē un audzināšanā atrodas bērns uz noteikumu spēkā stāšanās brīdi.

Prasības pieteikums iesniedzams tiesā atkarībā no bērna vecāku vai aizbildņa dzīvesvietas. Jāpiebilst, ka prasītāji uzturlīdzekļu piedziņas lietās ir atbrīvoti no tiesas izdevumu samaksas. Lai sastādītu prasības pieteikumu tiesai par uzturlīdzekļu piedziņu, interesenti var izmantot prasības pieteikumu paraugus, kuri atrodami šādās interneta vietnēs - www.tiesas.lv, www.legal.lv, un www.zinisavastiesibas.lv.

Latvijas Republikas normatīvajos aktos nav noteikts maksimālais uzturlīdzekļu apmērs, kādu var pieprasīt bērnu uzturēšanai, taču minimālo uzturlīdzekļu apmēru kādu bērna uzturēšanai jānodrošina katram no vecākiem, noteicis Ministru kabinets.

Bērnam no piedzimšanas līdz 7 gadu vecumam minimālais uzturlīdzekļu apjoms ir 25% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, savukārt bērnam no 7 līdz 18 gadu vecumam - 30% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.

Ja vecāks tiesas piespriestos uzturlīdzekļus labprātīgi nemaksā, aizbildnim jāvēršas pie tiesu izpildītāja, kurš piedziņas neiespējamības gadījumā izsniedz izziņu, ar kuru var vērsties Uzturlīdzekļu garantijas fondā un saņemt līdzekļus no tā.

Fakts, ka Uzturlīdzekļu garantijas fonds izmaksā uzturlīdzekļus vecāka vietā, ir pamats par šo summu samazināt pabalstu aizbildnim par bērna uzturēšanu, tādējādi ietaupot valsts vai pašvaldības līdzekļus. Savukārt naudas līdzekļi, kurus izmaksā Uzturlīdzekļu fonds, tiek piedzīti atpakaļ no vecāka.

Ja tiesu izpildītājs konstatē, ka bērna vecākiem nav ienākumu un mantas uz ko vērst piedziņu, aizbildnis var vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fondā un pretendēt uz uzturlīdzekļu saņemšanu no fonda apmērā, kas nav lielāks par Ministru kabineta noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru. Lai saņemtu uzturlīdzekļus, aizbildnim Uzturlīdzekļu garantijas fondā jāiesniedz:

1. noteikta parauga iesniegums (pieejams Uzturlīdzekļu garantijas fonda mājas lapā www.ugf.gov.lv

2. tiesas sprieduma noraksts par uzturlīdzekļu piešķiršanu

3. tiesu izpildītāja izziņa par to, ka uzturlīdzekļu piedziņa no parādnieka nav

iespējama vai parādnieks tiesas spriedumu par uzturlīdzekļu piedziņu pilda, bet

nenodrošina minimālo Ministru kabinetā noteikto uzturlīdzekļu apmēru.

No 2010.gada 1.janvāra valsts uzturlīdzekļus izmaksā šādā apmērā - bērniem no piedzimšanas brīža līdz 7 gadu vecumam 30 latus, savukārt bērniem no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai tiek maksāti 35 lati, bet ne vairāk par tiesas spriedumā noteikto.

Citas ziņas