Jūlija peldūdens kvalitātes pārbaužu rezultāti labi – peldēties atļauts visās Latvijas oficiālajās peldvietās

Veselības inspekcijas Vidzemes kontroles nodaļa ziņo, ka pēc 4. un 5. jūlijā veiktajām peldūdens kvalitātes pārbaudēm, oficiālajās peldvietās*, kas atrodas Salacgrīvas un Limbažu novadā peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un peldēties ir atļauts.

  Inspekcija aicina iedzīvotājus īpaši izvērtēt peldvietas izvēli un tās  ūdens kvalitāti, jo viena no lielākajām problēmām karstā  vasarā ir potenciāli toksisko zilaļģu vairošanās, kas ietekmē  ūdens kvalitāti un līdz ar to var ietekmēt arī cilvēku veselību.

      Vairums zilaļģu ir sastopamas stāvošos saldūdeņos, mazāk jūrās un tekošos saldūdeņos. Tās var novērot ne tikai lielos ezeros, bet arī  peļķēs, grāvjos un bedrēs. Dažreiz tās savairojas masveidā, padarot ūdeni necaurspīdīgu un zilganzaļu vai citādā nokrāsā. Šādu parādību sauc par ūdens „ziedēšanu". Ūdens, kurā ir potenciāli toksiskās zilaļģes, var kļūt saimnieciski nederīgs un bīstams cilvēkam.

 

      Zilaļģu toksīnu iedarbība var būt dažāda - daži iedarbojas uz aknām (hepatotoksīni), citi uz nervu sistēmu (neirotoksīni), citi rada tikai ādas iekaisumu. Neirotoksīni spēj izraisīt organisma vispārēju vājumu, spontānu muskuļu saraušanos, dermatītu (ādas slimība), „peldētāju niezi", nelielus ādas apdegumus, gremošanas un elpošanas darbības traucējumus, alerģiska rakstura saslimšanas (astmu, acu niezēšanu, plakstiņu satūkumu). Hepatotoksīni spēj izraisīt aknu darbības traucējumus, kas izpaužas kā vemšana, slikta dūša, reiboņi, kuņģa sāpes, caureja, organisma vājums.

 

      Cilvēku vidū lielākā riska grupa ir mazi bērni un vecāki cilvēki, kuru jutība ir paaugstināta. Pieauguši cilvēki ar nopietnu saindēšanos saskaras reti, visbiežāk iegūstot ādas iekaisumus, acu iekaisumus, kakla un galvassāpes. Tā kā cilvēks ir cieši saistīts ar dzīvnieku pasauli, tad jāņem vērā arī fakts, ka lielākā riska grupa, kas visbiežāk cieš no zilaļģu toksīniem, ir mājdzīvnieki un meža dzīvnieki, kuri dzer ezera un upes ūdeni, kurā notikusi potenciāli toksisko zilaļģu ziedēšana. Piemēram, ir novērots, ka aitām pietiek ar 0,5 - 1 litram „ziedošā" ūdens, lai iznākums būtu letāls.

 

      Ņemot vērā šā brīža labvēlīgos laika apstākļus, kas veicina zilaļģu vairošanos, un arī turpmāk prognozēto karsto laiku, Inspekcija aicina iedzīvotāju iesaistīties peldūdens monitoringa veikšanā vizuāli novērojot peldvietas un, ja rodas aizdomas par ūdens kvalitāti informēt par to Inspekciju, aizpildot anketu, kas atrodama iestādes mājaslapā www.vi.gov.lv sadaļā Vides veselība - Peldūdens - Iedzīvotāju līdzdalība peldūdens kvalitātes novērojumos.

   * Pilnais oficiālo peldvietu saraksts atrodas Inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv, arī kartes veidā

Citas ziņas