Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijā notiek 10.Saeimas vēlēšanas

Šodien Latvijā norisināsies 10.Saeimas vēlēšanas. Tajās nedaudz vairāk kā 1,53 miljoni vēlētāju varēs balsot par kādu no Latvijas politiskajiem spēkiem.

Vēlēšanu iecirkņi sāka strādāt pulksten 7:00, bet šajās vēlēšanās to durvis tiks vērtas jau pulksten 20:00.Vēlētāji balsošanai var izvēlēties jebkuru vēlēšanu iecirkni Latvijā vai ārvalstīs. Pavisam 10.Saeimas vēlēšanās ir izveidoti 1013 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem 949 vēlēšanu iecirkņi atrodas Latvijā, bet 64 vēlēšanu iecirkņi - ārvalstīs.

Balsstiesības parlamenta vēlēšanās ir tikai Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma.

Lai varētu nobalsot, vēlētājam ir jāuzrāda Latvijas pilsoņa pase.

Ierodoties vēlēšanu iecirknī, ir jādodas pie reģistrācijas galda, kur pēc parakstīšanās balsotāju sarakstā varēs saņemt savu balsošanas materiālu komplektu - 13 vēlēšanu zīmes un vienu ar iecirkņa zīmogu apzīmogotu vēlēšanu aploksni. Ar šiem materiāliem vēlētājam ir jādodas uz kādu no īpaši izveidotajām vēlēšanu kabīnēm vai nodalījumiem, tur jāizvēlas viena no saņemtajām vēlēšanu zīmēm, kas jāieliek aploksnē, tā jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē. Vēlētājs šo zīmi var gan atstāt negrozītu, gan ar plusiņu atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, gan arī izsvītrot tos kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta.

Ja vēlēšanu zīmē tiek izsvītroti visi kandidāti, vēlētājs tik un tā būs atdevis savu balsi par šo kandidātu sarakstu, savukārt katrs kandidāts, skaitot balsis, saņems pa vienam svītrojumam.

Savukārt ja vēlētājs nobalso ar tukšu aploksni, tad šī balss tiek pieskaitīta kopējam derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitam, no kura aprēķina 5% barjeras slieksni, kas jāiegūst kandidātu sarakstam, lai piedalītos Saeimas deputātu vietu sadalē.

Bez iespējas nobalsot vēlēšanu iecirknī Saeimas vēlēšanās ir arī vairākas papildu balsošanas iespējas - ārvalstīs parlamenta vēlēšanās var balsot pa pastu, vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu iecirknī, un šo vēlētāju aprūpētāji var balsot vēlētāja atrašanās vietā, kā arī pirmo reizi iespēja nobalsot ir arī vēlētājiem, kuri atrodas apcietinājumā.

Visu diennakti darbosies arī Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) informatīvais tālrunis vēlētājiem - 67715000.

Parlamenta vēlēšanas Latvijā norisinās piecos vēlēšanu apgabalos - Rīgā, Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē. Rīgas vēlēšanu apgabalā ietilpst arī vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs.

No katra vēlēšanu apgabala parlamentā ievēlams noteikts skaits deputātu, kas kopā veido 100. Šajās Saeimas vēlēšanās Rīgas vēlēšanu apgabalā ir 29 deputātu vietas, Vidzemes vēlēšanu apgabalā - 27, Latgales vēlēšanu apgabalā - 16, Zemgales vēlēšanu apgabalā - 15 un Kurzemes vēlēšanu apgabalā - 13 deputātu vietas.

10.Saeimas vēlēšanām ir pieteikti 13 deputātu kandidātu saraksti, kas ir mazākais skaits valsts atjaunotās neatkarības vēsturē.

Vēlēšanās piedalās partija "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (1.numurs), apvienība "Vienotība" (2.), apvienība "Ražots Latvijā" (3.), apvienība "Saskaņas centrs" (4.), partija "Tautas kontrole" (5.), Zaļo un zemnieku savienība (6.), partija "Par prezidentālu republiku" (7.), apvienība "Par labu Latviju" (8.), apvienība "Atbildība" (9.), partija "Daugava - Latvijai" (10.), Pēdējā partija (11.), Nacionālā apvienība ""Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK" (12.) un partija "Kristīgi demokrātiskā savienība" (13.).

Kopumā šajos sarakstos ir reģistrēti 1235 deputātu kandidāti, līdz ar to uz vienu vietu 10.Saeimā pretendē vairāk nekā 12 cilvēku.

Citas ziņas