Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Palīdzēsim tautā iemīļotai dzejniecei 37

Latviju pāršalkusi vēsts, ka aizvadītās nedēļas nogalē Apes novada "Mežrozēs" uguns pilnībā nopostījusi pazīstamās un daudziem iemīļotās dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas un viņas ģimenes dzīvojamo māju. Sadegusi visa iedzīve, māju atjaunot neesot iespējams. Taču mēs visi varam palīdzēt.

Pagaidām tiek organizēta telefona akcija, taču šobrīd ikviens var ziedot dzejniecei līdzekļus. Kornēlijas Apškrūmas personīgais konta numurs:

LV98UBAL4209S09511001. Jānorāda arī personas kods: 120437-12650

Dzejnieces telefona numurs: 64329215

 "Sajūtas ir baismīgas, naktī vairs nevaru gulēt, sāk kratīt drudzis. Ugunsgrēkā piedzīvotais atsauc atmiņā pusaudžu gadu baisos notikumus, kad krievi mums lika gulēt salmos uz vēdera. Cilvēki kliedza. Redzēju, kā vienā stūrī bija grēdā salikti nošautie pusaudži. Biju bezspēcīga tāpat kā ugunsgrēkā," notikušo nelaimi salīdzina dzejniece K. Apškrūma.

Ugunsnelaime "Mežrozēs" notika pagājušajā nedēļā naktī uz sestdienu. Dēls tobrīd nebija mājās, bet dzejniece apmetusies nelielajā vasaras mājiņā, kas uzcelta netālu no dzīvojamās ēkas. Šo mājiņu ģimene dēvē par piparkūku namiņu.

Citādā nakts"Piparkūku namiņā dzīvoju katru vasaru, tur atrodas grāmatas, mani darbi un Birutas Žurovskas gleznas. Ziemā praktiski šeit nav iespējams dzīvot aukstuma, telpu šaurības un labierīcību trūkuma dēļ. Pamatā jau visa darbība notiek dēla mājā. Liktenīgajā naktī atrados piparkūku namiņā. Pēkšņi ap vieniem naktī pazuda elektrība. Pēc kāda laika kļuva gaišs. Domāju, ka pilnmēness uz leju krīt. Paskatījos pa logu un ieraudzīju, ka lielā māja vienās liesmās. Metos ārā, uz trepēm pakritu," stāsta K. Apškrūma.

Ugunsgrēku bija pamanījuši arī trīs garāmbraucoši jaunieši. Viņi klieguši: "Saimniece, jums māja deg. Vai tur kāds ir iekšā?" "Paldies Dievam, mājās neviens cilvēks neatradās. Jaunieši bija apbrīnojami, jo viņi rīkojās varonīgi. Nakts melnumā metās iekšā degošā mājā un centās saglābt mantas. Es viņus apbrīnoju. Ugunsdzēsēji nebrauca vēl ilgi. Kad ieradās, bija sākusi degt arī sēta. Glābēji vispirms dzēsa sētu, lai neaizdegtos Virešu pagasta malkas šķūnis, bet pēc tam māju. Visa iedzīve sadega, pirts, garāža. No guļbaļķu mājas nekas vairs nav palicis pāri," skumji atzīst dzejniece.

Viņa nezina, kas bija varonīgie jaunieši. "Paspēju noskaidrot to, ka viens puisis bija no Trapenes, kura uzvārds ir Jasinskis, otrs no Launkalnes un trešais - smiltenietis. Vienu no viņiem sauca Ģirts. Labi, ka viņi bija līdzās, citādi nezinu, kā izturētu tās šausmas," saka K. Apškrūma.

Ģimenei cerība irŠobrīd K. Apškrūma ar dēlu un mazdēlu apmetušies piparkūku namiņā. Tur ir šauri, un naktī kādam nākas gulēt uz grīdas. Bet ir cerība visiem dzīvot pienācīgos apstākļos. "Mežrozēs" līdzās vasaras mājiņai pirms daudziem gadiem iesākta celt dzīvojamā māja. Diemžēl ar pašu spēkiem un līdzekļiem māju nav iespējams pabeigt. Tāpēc ikviens iedzīvotājs ir aicināts palīdzēt nelaimē nonākušajiem.

"Visvairāk nepieciešami līdzekļi, lai varētu uzcelt māju. Šobrīd ir tikai karkass no gāzbetona," teic K. Apškrūma. Dzejniece pateicas visiem, kuri viņu atbalsta nelaimē. "Esmu patīkami pārsteigta, ka ir atsaucīgi cilvēki. Esmu saņēmusi zvanus no visas Latvijas. Kāds sarūpējis segas, cits piedāvā materiālus. Tikai grūtības sagādā atvešana. Nupat piezvanīja no Jēkabpils puses. Teica, lai braucam dzīvot. Uz vairākiem gadiem atvēlēšot labiekārtotu māju. Cilvēki tiešām ir fantastiski," saka K. Apškrūma.

Var sniegt savu artavuJa arī jūs vēlaties palīdzēt dzejnieces ģimenei atjaunot mājokli, esat aicināti to darīt. 6. jūnijā Smiltenes kultūras un sporta centrā notiks labdarības izrāde, kurā iegūtos līdzekļus ziedos Kornēlijas Apškrūmas mājokļa atjaunošanai. To ierosinājuši Smiltenes novada kultūras darbinieki. Pasākuma organizatore Zinaida Bērza aicina ikvienu apmeklēt Smiltenes Tautas teātra izrādi "Aizšaut pa kreisi". Izrāde 6. jūnijā notiks kultūras centra lielajā zālē. Sākums pulksten 17.00.

Komentāri 37

viresis

nevajag ņaudēt....māja ir dēla un dēls ir pietiekoši labi situēts lai varētu palīdzēt mātei.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 07:35

neizpratnē

28.maijā 03:00 Apes novada Virešu pagastā nodegusi dzīvojamā māja un garāža. Garāžā atradās un sadega automašīna "VW Passat Variant". Cietušais 1967. gadā dzimis vīrietis. Ir uzsākts kriminālprocess un tiek noskaidroti aizdegšanās iemesli.
NU RE UN NEKUR NAV TEIKTAS,KA CIETUSĪ IR K.APŠUKRŪMA

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 08:04

zvaigzne

cietuso nav!
nez ka pashi gudreli justos, ka nelaime notiktu ar Jums? Nedod Dievs!

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 08:09

nezinu

Cik te ir taisnibas, bet vinai ir sava divstavu maja kur dzivot.Daleji nodega, izdega dela maja, kurs ir labi situets cilveks. Ari si maja kura cieta ir celta par naudinu, kuru ieguvis diezgan apsaubama cela, ari masina kura nodega.Protams policija izmekles un dos savu sledzienu, bet tik nekaunigi prasit naudu. Ir cilveki kuriem nav neka un viniem ari nekas netiek, bet seit............

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 10:54

Jurka

Dēls tak ved preci no Krievijas un savā laikā daudziem neatdeva to,ko tie nopelnījuši.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 12:02

kiens

patiešām, ko var ņaudēt, ...neizskatās jau nu tik slikti situēta ģimene, un diezin vai viņai tās lietotās segas tik dikti vajadzīgas!

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 12:13

no malas

Cik tomēr cilvēki ir nežēlīgi! Nespēju vien nobrīnīties. Ka tik otram iekost. Labāk paskataties paši uz sevi.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 12:15

nezinu

..........vai tas ir nezeligi? Ja cilveks vada snabiti, bendzu, cigaretes un tirgo uz nebedu, vai tadi jaatbalsta. Cik ir dela apkrapto novada un ne tikai.Un kapec tendenciozi rada tikai dzejnieci? Tautas iezelinasanai. Varbut redakcija vareja ielikt visa ipasuma foto ar visu divstavu maju. Ta lai butu godigi, lai uzraksta kadi remonti notiek. Un dela gimene pati nodrosina sevi, vecakiem ir labas algas un ienakumi. Visa si jezga ir loti nesmuka.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 12:24

Austere

Skumij, ka šāds fakts notika.

Bet ja tu puspagastu esi uzmetis, tas ar nav glīti. Tas atspēlējas.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 12:34

patiesība

Nu redziet cilvēki tak nav akli,ka neredz un nezin par to visu procesu,ka māja pieder dēlam.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 12:36

No kā ugunsgrēks- vai nav ļaunprātīga dedzināšana????

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 14:40

mika

Cik es zinu dzejnieces māju uguns nav skāris,nevajag tautu maldināt.Kurš grib pārliecināties var braukt un apskatīt.

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 15:41

Visu cieņu dzejniecei un man tišām ļoti žēl, ka tāda nelaime jums ir atgadījusies!!! Bet...Tas teksts, ko dzirdēju TV...Piedodiet, bet es uzskatu, ka cilvēks tādā nelaimē ir zaudējis visu, tad diezvai var būt izvēlīgs.Dzejniece uzsvēra, ka visiem ir vajadzīgs apģērbs, tākā viņas dēls ir jaunietis un grūti būs ziedodt apģērbu viņa gaumei, labāk ziedot naudu...Mani mazliet šokēja šis fakts, vai pēc šādas nelaimes un vēl pie tam, ka daudzi cilvēki ir gatavi palīdzēt, varbūt, ka pat no saviem 3 krekliem atdodt vienu, la palīdzētu, var būt izvēlīgs. Ir jābūt pateicīgam un jāpieņem, kaut vai caurums padusē..., bet mazliet nekaunīgi lūgt naudu apģērbam, lai dēlam pa gaumei...
Ceru, ka jums izdosies atjaunot mājas un novērtēt vērtības!!!

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 17:42

patiesiba

Tā ēka, kas palikusi pēc ugunsgrēka, no paša gala bijusi pagaidu vasaras mājiņa, kādas ceļ, līdz uzbūvē galveno māju. Tā ir dekoratīvo dēļu apdarināta māja bez siltināšanas un apkures. Zinu, ka dzejniece agrāko ziemu naktis pavadīja guļot uz grīdas pie degoša kamīna. Tādu dzīvi viņa nav pelnījusi. Nu tagad tam murgam būs atkal jāatsākas?

pirms 8 gadiem, 2010.06.03 20:38

.

Divi stavi mura maja ir vasaras maja? Man ari gribas tadu piparkuku naminu distavigu un ari naudinu.

pirms 8 gadiem, 2010.06.04 10:17

Dēls vispār dzīvo ļoti labi!!! Ko varat ņemties!!!!

pirms 8 gadiem, 2010.06.04 13:52

apsis

Gribu slavenu mammmu un tad man bus naudina.varesu laist uz krievzemi un vest cigas un bendzu uz nebedu. vecas lupatas nenesiet.Tikai un vienigi naudinu. velams ari jaunu pasatu sadegusa vieta.

pirms 8 gadiem, 2010.06.05 09:58

to apsim

Un kas tev liedz pēc cīgām braukt?droši vien ar savu neslaveno mammu čiksti uz visu pasauli un skaud ko vien vari noskaust..nenovīdigi gan tie malēnieš.tik vien ziniet savā pusē kā viens otru aprunāt :((((

pirms 8 gadiem, 2010.06.05 12:47

pilnigs trakums

Ko var cepties? kapec visi tie, kas te raksta ved cigaretes,bendzu... Nu ludzu runajat ar vardu,mums parejiem bus interesantak.. un vel, vai tad neviens no jums, jusu pazinam, draugiem sos pakalpojumus neizamnto???

Zeeel dzejnieces :(

pirms 8 gadiem, 2010.06.05 13:35

Citas ziņas