Pētījumā Vācijā atklāts, ka AES tuvumā dzīvojošo vidū ir augstāka leikēmijas izplatība

Atomelektrostaciju (AES) tuvumā dzīvojošo bērnu vidū ir daudz augstāki leikēmijas saslimšanas rādītāji, nekā citur dzīvojošo bērnu vidū, liecina Vācijas valdības veikts pētījums.

Vācijas radiācijas speciālisti nespēj izskaidrot šos atklājumus, jo Vācijas 16 AES tuvumā radiācija nav konstatēta. Visas 16 atomelektrostacijas paredzēts slēgt līdz 2022.gadam. Pētījumā atklāts, ka laika posmā no 1980.-2003.gadam apdzīvotajās vietās piecu kilometru rādiusā ap AES ar leikēmiju saslimuši 37 bērni. Statistiski vidēji šajā bērnu grupā bija prognozējama tikai 17 bērnu saslimšana.

Papildus 20 saslimšanas gadījumus varētu saistīt ar dzīvošanu tuvu atomelektrostacijām, bet Vācijas eksperti norāda, ka nepieciešams veikt tālākus pētījumus.

Vācijas vides aizsardzības ministrs Zigmārs Gabrīls sacīja, ka valdības radiācijas drošības komiteja analizēs šos rezultātus.

Pašlaik tiek uzskatīts, ka radiācija no reaktoriem vai to emisija ārpus perimetra ir pārāk vāja, lai izraisītu vēzi, kā arī citi pieļaujami riska faktori nevar izskaidrot šo leikēmijas izplatību, norāda Vācijas Federālā Radiācijas aizsardzības aģentūra (BfS).

Vācija atomelektrostacijās gadā saražo vairāk nekā 20 000 megavatus elektroenerģijas, kas ir aptuveni ceturtā daļa no valstij nepieciešamās elektrības.

Citas ziņas