Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pircēji jau pieraduši, ka cenas veikalos norādītas abās valūtās

Pusnaktī no 31. decembra uz 1. janvāri Igaunija pievienosies tām valstīm, kurās norēķinās ar eirovalūtu. Pierobežas iedzīvotājiem Latvijā varētu interesēt, kā notiks šī pāreja no igauņu kronām un sentiem uz eiro un centiem.

Paredzēts, ka no 1. līdz 14. janvārim abas valūtas darbosies paralēli. Varēs norēķināties ar kronām, taču veikalos atlikumu izdos eiro valūtā. Pirmos sešus mēnešus kronas pret eiro varēs mainīt visās Igaunijas komercbankās, taču beztermiņā to varēs izdarīt tikai Igaunijas bankā.

Ar valdības rīkojumu visos veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās cenām jau kopš 1. jūnija jābūt norādītām gan kronās, gan eiro. Bankomātu īpašniekiem uzdots tos noregulēt tā, lai 48 stundas pēc oficiālās pāriešanas uz eiro tie darbotos tikai jaunajā valūtas sistēmā.

Nauda konvertēsies automātiskiKā informē Igaunijas Banku savienības prezidente Katrina Tilihjarma, šī savienība sadarbībā ar Igaunijas bankām no oktobra līdz decembra beigām rīkos sentu vākšanas kampaņu, kurā ikviens var aiznest uz banku monētas bez maksas par pakalpojumu.

Tā kā Igaunijā ir labi attīstīta elektronisko norēķinu sistēma, cilvēki mājās neglabā daudz skaidras naudas, tomēr statistika norāda, ka katrā mājsaimniecībā vidēji ir 340 monētu. Līdz ar tām bankā uz sava rēķina var noguldīt arī papīra naudu. Tas ir vienkāršākais un racionālākais ceļš kronu nomaiņai uz eiro, ja no monētām cilvēki nav atbrīvojušies iepriekš.

Atliekot naudas maiņu uz nākamo gadu, vajadzēs ievērojami vairāk laika, jo bankās visas naudas skaitāmās mašīnas un norēķinu tehnoloģija būs orientēta uz eiro. Pusnaktī uz 1. janvāri nauda visos kontos automātiski konvertēsies par eiro pēc oficiālā valsts bankas noteiktā kursa - 15,6466 kronas par vienu eiro.

Cenas praktiski nepalielināsiesIgaunijas ekonomikas ekspertu vidū nav vienprātības, vai pāreja uz jauno valūtu nepaaugstinās preču un pakalpojumu cenas. Citu valstu pieredze rāda, ka šajā gadījumā cenas parasti palielinās tikai vidēji par 0,1 līdz 0,3 procentiem. "Tas patiešām ir ļoti neliels pieaugums, un to var attiecināt uz cenu noapaļošanu, pārejot uz jauno valūtu," portālam www.delfi.ee saka Igaunijas Finanšu ministrijas pārstāve Tea Varaka.

Ir svarīgi atcerēties to, ka uzņēmēji nosaka preču un pakalpojumu cenas, tāpēc, ja pieaug iepirkuma cenas, arī mazumtirdzniecības sektorā cenas var palielināties. Patlaban Igaunijā vairāk nekā 100 uzņēmumu ir pievienojušies kampaņai "Es nepaaugstināšanu cenas eiro dēļ", kuras dalībnieki apņemas atturēties no nepamatotas cenu palielināšanas. Pārbaudes par kampaņas noteikumu pildīšanu solās veikt Igaunijas Patērētāju aizsardzības padome.

Pirms 100 dienāmIgaunijā paredzēts plaši atzīmēt 100 dienas pirms eiro ieviešanas. Tas notiks 19. un 20. septembrī. Lielu vērību šim notikumam veltīs Igaunijas valsts radio un televīzijas kompānijas. Koncertzālē "Estonia" uzstāsies Eiropas Centrālās bankas vadītāji, Eiropas Komisijas pārstāvji, Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess un citas augstas amatpersonas. Brīvības laukumā Tallinā notiks eironaudas izstāde. Igaunija ir 17. Eiropas Savienības valsts, kas iekļūst eirozonā.

Kā "Ziemeļlatviju" informēja SEB Smiltenes filiāles Valkas norēķinu centra vadītājs Ivars Smans, šajā bankā kronas uz latiem un otrādi mainīs līdz šā gada beigām, ja nepienāks kāds īpašs centrālās bankas rīkojums.

Citas ziņas