Šodien lemj tauta 9

Šodien referendumā Latvijas balsstiesīgie pilsoņi pateiks, vai tauta iegūs tiesības atlaist Saeimu pirms termiņa, vai arī viss paliks tāpat, kā līdz šim.

Referendumā par tiesībām atlaist Saeimu balsos trīs bērnu tēvs zemessargs Pēteris Timermanis no Palsmanes pagasta, Smiltenes tirdziņa pārdevējas pusmūža kundzes Aija, Mudīte un Laima un vēl citi Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir kopīga attieksme, - viņi neuzticas šai valdībai.

Vakar par līdzdalību referendumā vēl nebija izlēmis smiltenietis Jānis Krūmiņš (36 gadi), grupas "Apvedceļš" muzikants. Taču arī viņš neslavē tagadējo Saeimu un valdību.

"Pilnīgi neuzticos šai valdībai, taču neredzu arī cilvēkus, kurs var likt vietā. Man radies iespaids, ka jaunievēlētie deputāti jau pēc nedēļas ir totāli "sapuvuši"," J. Krūmiņš ir skarbs savā vērtējumā.

Savu iemeslu, kāpēc daudzi Latvijas iedzīvotāji neuzticas valdībai, nosauc Smiltenes tirdziņa pārdēvējas Aija, Mudīte un Laima. Savus uzvārdus avīzē viņas atklāt kautrējas.

Pusmūža sievietes pārdod pašu dārzā izaudzētu ražu vai mežā salasītās ogas, lai izdzīvotu, kamēr citi Latvijā ceļot lepnus namus. "Atšķirība dzīves līmeņos ir ļoti liela, salīdzinot ar tādiem kungiem, jo daļa iztiek tikai no minimālās algas," spriež sievietes un domā, ka valstsvīri nezina un arī negrib zināt, kā dzīvo vienkāršā tauta.

Mudīte ir pensionāre un mēnesī saņem 90 latus. Pensijā viņa devās 57 gadu vecumā, kad Smiltenes autoostā no darba atlaida visus konduktorus, arī viņu. Sievietēm pirmspensijas vecumā mazpilsētā neesot viegli atrast darbu.

Laima agrāk strādāja par pārdevēju un pelnīja minimālo algu, tāpēc sameklēja darbu apsardzē. Taču, lai dzīvotu labāk, tik un tā vajagot piepelnīties. "Vai citādi es atvaļinājumā mežā lasītu ogas pārdošanai, nevis atpūstos?" atzīst Laima.

"Es nekam vairs neticu. Ja tagad būtu vēlēšanas, pat nezinātu, par ko balsot. Tik daudz gadu pagājis, bet kas Latvijā ir mainījies uz labo pusi?" launkalniete Aija ir skeptiska. Viņas mierinājums ir darbs savā piemājās saimniecībā, kur Aija audzē dārzeņus un tur gotiņas.

Lai nopelnītu naudu ģimenei zemessargs Pēteris Timermanis (46 gadi) no Palsmanes pagasta šogad devās sešus mēnešus ilgā miera uzturēšanas misijā uz Afganistānu. "Ja ģimenē ir trīs bērni un visi jāskolo, tad tie pusotra tūkstoša latu mēnesī nav nekas liels. Mēs visi Afganistānā riskējām ar savām dzīvībām," atzīst P. Timermanis. Tagad bijušais SIA "Palsmane" šoferis ir bezdarbnieks.

Referendumā viņš balsos par tautas tiesībām atlaist Saeimu, "lai tie tautas kalpi beidzot sakustas un sāk par mums domāt, nevis sēdēs snauž, kā rādīja televizorā".

P. Timermanis kritizē valdību, bet ciena savu valsti Latviju un ir tai uzticīgs. "Tāpēc jau arī esmu zemessardzē gandrīz no paša sākuma," saka palsmanietis.

Uzņēmējs valcēnietis Raimonds Videmanis (32 gadi) šodien uz referendumu nedosies, jo daudz svarīgāka viņam ir trīs nedēļas vecā meitiņa. Lai uzturētu ģimeni, viņš uz paļaujas tikai uz sevi, nevis uz valdību.

"Uzņēmējiem šobrīd nav viegli, taču tie, kuri strādā un cīnās, daudz ko var izdarīt, neskatoties uz to, kas notiek Rīgā. Katrā ziņā referenduma rezultāti, lai kādi tie būtu, manā biznesā neko daudz nemainīs. Es un mani darbinieki strādājam, un naudu varam nopelnīt, kaut arī tā nenāk viegli," saka kokapstrādes uzņēmuma SIA "Valhalla" ražošanas vadītājs.

J. Krūmiņš tomēr atzīst, ka šobrīd Latvijā nav viegli izdzīvot par vidēji situētai ģimenei. "Mēs ģimenē pelnām abi ar sievu, taču tik un tā dzīvojam no - līdz. Ja es strādātu tikai savā specialitātē, kā psihologs, tad vispār nezinu, kā iztiktu," saka "Apvedceļa" muzikants.

Viņš uzskata, ka, tiecoties pēc satelīta šķīvjiem, interneta, jaunām automašīnām un citām materiāliem labumiem, cilvēki paši veicina inflāciju, tāpēc nevar vainot tikai valdību. "Ir īstais laiks pievērsties garīgām vērtībām," domā J. Krūmiņš.

Komentāri 9

Viedoklis

"Viņš uzskata, ka, tiecoties pēc satelīta šķīvjiem, interneta, jaunām automašīnām un citām materiāliem labumiem, cilvēki paši veicina inflāciju, tāpēc nevar vainot tikai valdību. "Ir īstais laiks pievērsties garīgām vērtībām," domā J. Krūmiņš"
------

parakstos zem šī teksta!

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 09:17

dagmārs

kāpēc gan lai cilvēkiem netiekties pec ta ka viņiem nav bijis un varbūt arī viņiem nebūs.
esmu pretējās domās nekā J.Krūmiņa kungs.
ar garīgajām vēŗtībām mūsdienās tālu netiksi,lai arī kā tas izklausītos,bet dominējošais mūsdienās ir ...

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 10:20

Satira

Ja pēc nobalsošanas nebūs labāk, tad savādāk noteikti. Lūk tā!

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 11:21

turks

Ne tikai inflāciju veicina. Visas postpadomju badīgās tautas ir vainīgas arī pie globālās pasaules resursu cenu celšanās.

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 12:03

reāls

Var jau saprast,ka kaut kas kādam nav pa prātam.Bet kopumā galīgi realitātei neatbilstoši un pat demagoģiski ir vispārināt tantiņu līmeņa runas par to ,ka viss ir gājis un iet tikai uz leju!Sociālistiskā domāšana par kaut kādu,kas kaut kam atņems,neļaus,bet pensionāriem atkal kaut ko tāpat dos ir pilnīgi aplami un kaitīgi.Nevajag aizmirst sociālisma laiku,tad tiešām nekā nebija,pie tam arī daudz ko nedrīkstēja.Nevar noliegt to ka gan Latvijā,gan arī vismaz Smiltenes pusē vispārējais gan dzīves,gan attīstības līmenis ir pat ievērojami cēlies.Par ne tikai snaudošajiem deputātiem gan neko labu nevaru teikt,tur tiešām liela daļa ir pilnīgi garām!

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 13:18

Viedoklis

turks- kā tad postpadomju badainās tautas ietekmē Amerikas inflāciju? Vai Vācijas inflāciju? Izpirkdami vecos lūžņus, ēsdami viņu produkciju?
kaut ko Tu nebūsi pareizi iedomājies!

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 13:28

laikam neiešu

Lūk,te ir bezatbildības demonstrācija- ja nebūs labāk,būs savādāk! Vai tas cilvēks izprot cik un kā savādāk!Vai saprot, cik grūti būs atkal mainīt, ja tā atkal nepatiks un ko tas maksās? Šodien presē lasīju pareizus vārdus:Ja domājat, ka Endziņš ir gudrāks par Čaksti, Loskutovs par Meierovicu, Kalniete un Kristovskis par Raini,tad ejiet un balsojojiet!Un rezumējums ka referendums ir netīra krāpšana, liek aizdomāties-un ja nu tiešām tā? Ja man nav skaidrs, kā īsti būs, tomēr neuzņemšos atbildību balsojot un nevainošu pēc tam citus, ka apkrāpa.

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 19:02

F8

man prieks , ka vismaz pusmiljonam cilveeku ir apnicis klaussities tautaspartijas un pirmaas partijas murgos.

pirms 12 gadiem, 2008.08.02 23:04

XXX

Šaubos vai referenduma iznākumu var saukt par opozīcijas uzvaru... :)) Opozīcija, izmantojot tik ļoti pašu kritizētās reklāmas ar trešo personu piedalīšanos, aicināja parakstīties par grozījumiem, bet rezultātā tomēr nesavāca vajadzīgo balsu skaitu.
Šoreiz , laikam, nav īstais brīdis, kad vajadzēja uzsvērt, ka piedalīšanās referendumā ir piloniskais pienākums. Es nepiedalījos referendumā, tādā veidā parādīju savu pilsoņa pienākumu - es ignorēju Krīgera atblstītos Satversmes labojumus. Es esmu savas valsts patriots un es nekad neatbalstīšu kaut kādu šaubīgu vīreļu darbošanos politikā, kuras galamērķis ir sagraut valsti, radīt valstī bardaku, kura rezultātā pie varas nāktu partijas, kuras nav lojālas Latvijas valstij.
Es cienu savas valsts prezidentu, bet neatbalstu viņa paziņojumu, ka tagad Saeimai ir jāsagatavo Satversmes grozījumi. Tas, diemžēl, ir populisms no prezidenta puses. Izmantosim savas tiesības, kuras mums dod Satversme - ik pēc 4 gadiem ievēlēt jaunu Saeimu. Bet, ja būsim muļķi un atkal balsosim par tiem, kas vairāk sola, tad tādu Saeimu mēs būsim pelnījuši un ar tādu sadzīvosim atkal 4 gadus. Tā taču būs MŪSU izvēle, jo neviens mums ar varu neliek par viņiem balsot !

pirms 12 gadiem, 2008.08.04 09:36

Citas ziņas