Šoziem sodrēji dūmvados deguši biežāk nekā iepriekšējos gados 2

Bargais sals daudziem lika piemest vairāk pagaļu krāsnī, kas dažkārt beidzās ar sodrēju aizdegšanos dūmeņos.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Valkas daļas komandieris Andris Vējiņš informē, ka šogad bijušā Valkas rajona teritorijā tādu gadījumu ir bijis mazliet vairāk nekā pērnziem.

"Apkures sezonā ugunsdzēsēji saņēma 10 izsaukumus gadījumos, kad bija aizdegušies sodrēji dūmeņos. Par laimi, aizdegšanās beidzās bez nopietnām sekām. Dažviet izdevās laikus liesmas nodzēst, kamēr tās nebija pārņēmušas visu skursteņa iekšpusi," stāsta A. Vējiņš.

Par neiztīrītu skursteni ir soda nauda Trīs dūmvadu aizdegšanās reģistrētas Valkas, divas - Strenču, bet piecas - Smiltenes novadā. "Ilgi pieturējās auksts laiks, tādēļ arī krāsnis kurināja biežāk. Ne vienmēr ir līdzējuši mūsu brīdinājumi izsargāties no krāšņu pārkurināšanas. Ik gadu pirms apkures sezonas sākuma atkārtoti aicinām pārbaudīt, vai skursteņos nav uzkrājušies sodrēji. Dūmvadi jātīra vismaz reizi gadā," atgādina A. Vējiņš.

Šogad ugunsdzēsēji sodrēju aizdegšanās gadījumā ir tiesīgi mājas saimniekam sastādīt administratīvo protokolu un uzlikt naudas sodu. Privātpersonām tas ir no 20 līdz 150 latiem, bet juridiskajām personām vēl lielāks. Nav apšaubāms, ka neiztīrīts skurstenis norāda uz paša saimnieka vainu, kurš laikus nav rūpējies par tā iztīrīšanu vai skursteņslauķa izsaukšanu.

Te arī atklājas problēma. Izrādās, ka skursteņslauķis nemaz nav atrodams rokas stiepiena attālumā un dažkārt tā sameklēšana prasa krietnu piepūli. A. Vējiņš nenoliedz, ka tā ir problēma. "Valkas pusē šai profesijai tiešām ir vēl neaizpildīta vieta. Es jau labi sen par to esmu runājis pašvaldībā, iesakot kādu gribētāju sūtīt mācīties, bet pagaidām nekas nav mainījies.

Iespējams, daļa šo amatu nevēlas mācīties tādēļ, ka pāris gadus jāstaigā līdzi meistaram par zelli, līdz var iegūt sertifikātu un strādāt patstāvīgi. Cik es zinu, tad tuvākā vieta, kur var atrast skursteņslauķi, ir Valmieras Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība," saka A. Vējiņš.

Meistari brauc no citiem novadiemSIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis skaidro, ka uzņēmumam ir zināmi daži skursteņslauķi, ar kuriem vajadzības gadījumā iespējams sazināties. Ar vienu ir noslēgts līgums par sadarbību, bet viņš nolīgts tikai pašvaldības namu apkalpošanai.

Valdes priekšsēdētājs iesaka piezvanīt uz 1188, varbūt izziņu dienests varēšot pateikt, kur pieteikt šo pakalpojumu. Zvanu, un tiešām izdodas. Man pasaka numuru un drīz vien sazinos ar sertificētu meistaru skursteņslauķi Ati Gulbenes pusē.

Meistars apliecina, ka viņa apkalpojamā zonā ir arī bijušais Valkas rajons. "Esmu individuālā darba veicējs ar licenci un varu ne tikai iztīrīt dūmvadus, bet arī tos saremontēt. Ja nepieciešams, uzlaboju arī krāsns apkures sistēmu. Man no klienta nekādus darbarīkus vai materiālus nevajag.

Viss nepieciešamais, ieskaitot kāpnes, ir man pašam," saka meistars un aicina vajadzības gadījumā zvanīt uz numuru 22363236. Konkrētu summu par dūmvadu iztīrīšanu viņš nevar nosaukt, jo viss esot atkarīgs no darba apjoma. "Ir ēkas, kur papildu krāsnij ir ievilkta centrālā apkure.

Tad man sodrēju iztīrīšana neprasa vairāk par piecām minūtēm. Par tādu darbu es daudz neprasu, bet gadās, ka no skursteņkājas jaizgrābj 18 līdz 20 spaiņu. Ir bijis arī tā, kad sodrēju izgrābšana tikai vienā apkures sistēmas posmā prasījusi trīs stundas. Par tādu darbu samaksa ir ap 70 latu, bet par šo summu augstāka tarifa man nav," stāsta skursteņslauķis.

Sazinājos arī ar Valmieras Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību. Tās priekšnieks Staņislavs Sungaila apstiprināja, ka viņam pašam ir meistara sertifikāts un pēc pieteikuma viņš ar kolēģiem brauc tīrīt dūmvadus arī uz Valkas novadu.

Pieteikt skursteņa tīrīšanu var pa tālruni 29412057. "Vajadzības gadījumā varam veikt arī mūrēšanas darbus. Par dūmvadu iztīrīšanu maksu aprēķinām, sākot no 12 latiem uz augšu atkarībā no darba daudzuma un specifikas," skaidro S. Sungaila.

Tikai nejaušības dēļ no kolēģes uzzināju, ka arī Valkā ir sertificēts skursteņslauķis Ilvars, kurš apkalpo privātmājas un dzīvokļus. Dīvaini, ka neviena amatpersona par viņu "Ziemeļlatviju" nevarēja informēt. Ilvaram var zvanīt uz numuru 29403241. Skursteņslauķis tīrīt dūmvadus braucot arī uz apkārtējiem pagastiem un pat uz Smilteni. Par sodrēju izgrābšanu no ik gadu tīrīta dūmvada maksa vidēji esot pieci lati. Pēc viņa domām, vairāk meistaru pilsētā nav.

Izrādās, ka gluži bez skursteņslauķiem nedzīvojam. Tomēr, ja viņu vairāk būtu mūspusē, dūmvadu sakārtošana iznāktu lētāka, jo meistariem no tālākas vietas jāsedz arī degvielas izdevumi.

Komentāri 2

fidels

Bilskā ir skursteņslauķis Zigmārs Tūcis... daudz neprasa tikkai jaskatas lai nelieto sīvo.

pirms 10 gadiem, 2011.03.18 20:42

Trikātietis

Runājot par to pirmo skursteņslauķi Ati...dabūju viņa tel.nr. vietējā pašvaldībā, izrādās,ka šis kungs , kā jau no paša sākuma kad izveidojās novadi sadarbojas ar jaunizveidoto Beverīnas novadu un pagājušā gada rudenī uzsācis darbus arī Strenču novadā.
Apkalpojot arī Gulbeni,strādā te tāpēc,ka Gulbenē ir vēl viens sertificēts meistars. Negrib viņam maisīt. Īstu sertificētu skurteņslauķu vidū valdot solidaritāte.
Cik noprotu,ka ir arī ofiss Smiltenē. Divus gadus pat esot dzīvojis Smiltenē. Pēc viņa stāstīta brangajam puisim ir mikro uzņēmums,kurš nodarbojas ar plašu servisu-salabo visu kas jālabo,kas saistīts ar apkuri. Darba stāžs ir visai iespaidīgs,bet profesionālā līmenī strādā 3gadus.
Manās mājās uzmūrēja jaunu skursteni..super!! Uzlika micīti,lai ilgāk kalpo,salaboja virtuvē plīti. malacis,materiālus pieved pats,sēdi kājas gaisā un skaties kā viss top...nauda ir ,izdarīs visu,kas saistīts ar ugundrošību un savedīs visus dokumentus kārtībā...nav pie kā piesieties. Esmu redzējis visādas brīnumainās parādības,kas ir gausi kā gliemeži un netīrīgi....Atis strādā ātri un beigās visu sīki sakopj ar putekļusūcēju-bij tāda sajūta,ka nemaz nebūtu bijis.
P.S. Viņa darbā jutu lielu pedantismu. Mums taču tas ir vajadzīgs.Šim cilvēkam var
uzticēties.

pirms 9 gadiem, 2012.03.20 19:53

Citas ziņas