Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tautas balss/8778: Balsošana nav labdarība! 1

"Balsošana nav labdarība" - ko gan tas nozīmē? Kāda gan vēlēšanām saistība ar labdarību? Apskatot šo abu vārdu skaidrojumus, līdzību šķietami nav.

Tomēr, man pašam par lielu izbrīnu, saistība tomēr eksistē! Pie tam šī saistība var apdraudēt pat visu vēlēšanu iznākumu. Bet sāksim ar pašu sākumu. Uzreiz jau brīdinu, ka šis raksts nav domāts, lai popularizētu vai nomelnotu kādu partiju.

Nesen, braucot sabiedriskajā transportā, es izdzirdēju kā par politiku un vēlēšanām aizrautīgi runā pensionāre un vīrietis gados. Kā jau daudzas līdzīga satura sarunas, šī konkrētā vijās ap plusiem un mīnusiem, ko var piedēvēt katrai partijai, kādi "jauki cilvēki ir vienā un cik slikti cilvēki otrā partijā". Vai arī kā vienā partijā kāds pajauns kandidāts pēc izskata atgādina pensionārei viņas mazdēlu, tāpēc viņš "noteikti izdarīs ko labu šai valstij" utml. Bet šoreiz tas viss nav no svara.

No svara ir turpmākā sarunas daļa, kurā pensionāre ieminējās, kā viņai visvairāk patīkot viena no "lielajām partijām", tomēr viņa uztraucoties par kādu citu, nedaudz mazāk simpatizējošu "mazo partiju", kurai ir lielāka iespēja nepārvarēt 5% barjeru. Protams, sekoja jautājums - ko darīt? Abi diskutētāji vienojās, ka pareizā rīcība būtu balsot par "mazo partiju", jo par iepriekšminēto "lielo partiju" noteikti jau tāpat nobalsos gana daudz cilvēku. Te nu arī parādās jēdziens "labdarība".

Lai arī abu runātāju secinājums, ka jābalso par "mazo partiju", no pirmā mirkļa šķiet loģisks, rodas tikpat loģisks jautājums - kas notiks, ja pie konkrētā secinājuma nonāks vēl desmit cilvēki, tad viņi par šādu rīcību pārliecinās katrs vēl pa desmit cilvēkiem, un tā ķēde turpināsies? Ja nu lielākā daļa no "lielās partijas" elektorāta būs tik pārliecināta par partijas rezultātu vēlēšanās, ka balsos par citām partijām ar šķietami mazāku elektorātu?

Te ir jāņem vērā fakts, ka visas veiktās aptaujas un "ticamās" statistikas nevar prognozēt vēlēšanu rezultātus, jo aptaujātie itin viegli var mainīt savas domas. Tā rodas situācija, kad it kā pārliecinošu līderu partiju vēlēšanu rezultāti ir daudz zemāki par prognozētajiem.

Beigu beigās rezultāts ir viens - pie vairāk deputātu krēslu tiek vai nu vēlētāja favorītpartijas pretinieki, vai arī ar "labdarību" atbalstītās, mazāk populārās partijas. Kāpēc šāds iznākums nav labs priekš valsts?

Jo ja saeimā būs vairāk to partiju deputātu krēslu, kuras saņēmušas "labdarības balsis", mazāk to būs tām partijām, kuras bija galvenās favorītes. Tādējādi tām būs mazāk ietekmes valsts politikas veidošanā un tās nespēs pilnvērtīgi realizēt elektorātam apsolīto. Sekojoši sabiedrība kārtējo reizi nebūs apmierināta ar valdības darbu, bet pie vainas tam būs "labdarība".

Sabiedrībai ir jāsaprot, ka katra balss, kas tiek vienai partijai, ne tikai paaugstina konkrētās partijas iespējas pārsniegt 5% barjeru vai iegūt vairāk deputātu krēslu, bet arī šo pašu iespēju samazina pārējām partijām.

Tāpēc vēlētājam jāizvēlas viena vienīgā partija, kas ir sevi spējusi vēlētājam pierādīt un tās mērķi vairāk par citu partiju mērķiem saskan ar vēlētāja vēlmēm, un tad par šo pašu partiju arī jābalso. Ja vēlētājs nobalsos par kādu citu partiju, "labdarības vārdā", viņš kaitēs tikai un vienīgi sev, jo, sekojot ķēdes reakcijai, viņa interešu pārstāvniecība valdībā proporcionāli samazināsies.

Visbeidzot, vēlreiz uzsverot "labdarības" nepielietojamību vēlēšanās, vēlos atgriezties pie jēdzieniem "lielās partijas" un "mazā partijas", kā arī "populārās partijas" un "nepopulārās partijas". Ko šie jēdzieni nozīmē? Es nezinu.

Tas, cik daudz partijā ir cilvēku un citi skaitļi ir pilnīgi nesaistīti ar garantēto balsu skaitu vēlēšanās. Tā kā balsu skaits par vienu partiju līdz vēlēšanām ir nenosakāms, iepriekšminētajiem jēdzieniem nav pamatojuma. Nav iespējams noteikt, kuras partijas iegūs vairāk balsu, tieši tāpēc nevajadzētu aizrauties ar citu partiju atbalstīšanu savas favorītpartijas vietā.

Vienīgais, ko var ieteikt - pēdējā brīdī nemainīt savas domas - labāk par savu izvēli būt pārliecinātam jau laiciņu iepriekš. Meklējiet, jautājiet, lasiet rakstus un kā citādi pētiet partijas, lai līdz vēlēšanu dienai Jūs būtu pilnīgi droši par ko balsosiet. Katrai balsij ir nozīme, arī Tavējai.

Komentāri 1

Nu,nu

87 vecie deputāti grib būt jaunajā Saeimā. Visi izkaisījušies jaunajos apvienotajos sarakstos, bet būtībā tie paši, tikai citās kulītēs. Domājiet gan!!!

pirms 8 gadiem, 2010.08.19 13:05

Citas ziņas