Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tautas balss/8778: Pārdomas par neatkarību 3

Esmu stipri par jaunu, lai spētu salīdzināt Latvijas pirmo neatkarības laiku (šobrīd idealizēto) ar mūsdienu - informācijas pārpilno un ekonomisko negāciju pārņemto šodienas neatkarību.

Spilgti atceros tos saviļņojošos laikus, kad kāds klasesbiedrs atgriezās kā varonis no barikādēm, kur viņu paņēma līdzi tēvs. Tā īsti neapzinājāmies to laiku situācijas nopietnību un vēsturiskumu, tomēr jutāmies daļa no neatkarības atguvējiem.

Šodien izmantojot iespēju kavēties šajās - vēl svaigajās atmiņās, neatkarības jēdziena meklējumos nolaižos zemāk un dalos pārdomās, arī aicinot uz diskusiju par mūsu katra paša neatkarību, savas domāšanas neatkarību, lokālo iespēju neatkarību.

Par lokālo iespēju neatkarību -

Neatkarīga Latvija Nav tikai Rīga. Nacionālās bibliotēkas un Dienvidu tilti ietekmē visus, bet neatvieglo ne rīdzinieku, ne novadu ikdienu. Esam dzirdējuši un pat kā pašsaprotamu pieņemam patiesību, ka krīzes smagumu uz saviem pleciem iznes Latvijas pašvaldības (protams, ne absolūti visas), kas to arī ļoti cenšas darīt un jāsaka arī veiksmīgi tiek ar to galā, tikpat labi kā ar daudziem citiem uzdevumiem.

Neskatoties uz to Latvijas pašvaldībām ir aizlauzti neatkarības izjūtu radošie spārni. Tā vietā, lai pašvaldības varētu pilnvērtīgi un veiksmīgi uzlabot savu iedzīvotāju dzīves kvalitāti, piesaistītu investorus, uzlabot uzņēmējdarbības vidi, veicināt darba vietu rašanos, tām tas pēc būtības ir liegts.

Atvēlētas tika stingros rāmjos ieliktas funkcijas - lēmumi, kuru pieņemšanu regulē visvisādi Ministru Kabineta noteikumi. Ministru Kabinets ir tiesīgs atsaukt iedzīvotāju izvēlēto mēru, pat saistošos noteikumus, piemēram, par reklāmas izvietošanu kāda pagasta teritorijā ir jāapstiprina attiecīgajā ministrijā.

Novados atliek vien lemt par bezjēdzīgo atteikšanos no pirmpirkuma tiesībām...

Var būt tas saistīts ar pirmo neatkarības gadu bailēm atdot šos neatkarīgas valsts un pašvaldības pārvaldes grožus iespējams naidīgi noskaņotu cilvēku rokās, varbūt vienkārši no vēlmes kopēt kādu rietumvalsts modeli. Jebkurā gadījumā diemžēl nevaram runāt par pašvaldību lokālo iespēju neatkarību, lai gan gribētos, jo izskatās, ka daudzas lietas novadu cilvēki prot labāk, vismaz lauku maizi cept (tātad ražot) noteikti...

Par domu neatkarību -

Mums visiem jāiemācās domāt neatkarīgi, domāt pašiem, nepieņemt par savu citu deklarētās patiesības. Jāmācās analizēt tā informācija, ko pasniedz masu mēdiji, dzīvot brīvi no domām, ko kāds mums grib uzspiest, domāt savas domas. Kas tam nepieciešams?

Vienkārši plašāki apvāršņi - kārtējā TV šova vietā izvēlēsimies kādu grāmatu, mācamies valodas, pie pirmās iespējas - kaut lēti, bet daudz ceļojam. Jā ceļojam nevis aizbraucam. Skatāmies apkārt ar plaši atvērtām acīm, mācāmies no citu pieredzes, mācāmies no citu kļūdām, un atgriežoties mājās uzņemamies atbildību un realizējam jaunas, no standarta domāšanas neatkarīgas idejas.

Esam neatkarīgi no pāri visām trauku malām plūstošā viedokļa, ka šeit ir slikti un grūti. Šeit ir vairāk iespēju un izaicinājumu. Šeit būs labi! Neatkarīgi no nekā!

Komentāri 3

vasilits

нУ ДА ,ДАЙ ВОЛЮ И САМОУПРАВЛЕНИЯМ,ТАК ПОСЛЕДНИЕ ШТАНЫ ПРОДАДУТ. в ОСНОВНОМ ,ВЕСЬ БЮДЖЕТ НА РИГЕ И ДЕРЖИТСЯ. в САМОУПРАВЛЕНИЯХ ДАВНО НИ ЧЕГО НЕТ. Все разворовано. Да и самой независимости уже нет. Её продали шведским банкам и ЕС.

pirms 8 gadiem, 2010.04.30 22:21

nazis

No ā būtu jābūt neatkarīgām pašvaldībām? No valsts? Tas nav iespējams pēc definīcijas. Pašvaldības vienmēr būs valsts sastāvdaļa un iekļausies valsts kopējā politikā. Vai mums ir šāda kopēja politika? Tas ir īstais jautājums.

pirms 8 gadiem, 2010.04.30 23:30

Pasaku teicējs

Viss jau ir atkarīgs no tā , cik es pats jūtos brīvs un spējīgs pieņemt neatkarīgus lēmumus un droši izteikt savus spriedumus pat par pilnīgi sabiedrībai iepotētām lietām. Piemērām par daudz apspriesto kūlas dedzināšanu. Valsts ir pieņēmusi drakoniskus likumus un labi vēl ,ka nešauj nost turpat lauka malā ( Rīgā par braukšanu bez biļetes jau pistoles vicina),tāpat kā par dzērāju autovadītāju drakonisku sodīšanu. Bet šie likumi vienkārši nedarbojās un nekad nedarbosies. Kūlu dedzina "sportisti" , kuri šādā veidā ņirgājās par valsts absurdu. Nesen radio klausījos Pasaules dabas fonda speciālistu viedokli par to , ka šīs prasības par kūlas dedzināšanu ir uzpūstas . Un to saka dabas speciālisti , kurus tik ļoti piesauc "gudrinieki" ,kuri ir sapinušies savās ambīcijās . Esmu bijis arī pašvaldības deputāts un ir pilnīgi skaidrs ,ka pašvaldības īstenībā neko nelemj , bet apstiprina tikai stingros likuma rāmjos ieliktas darbības. Pašvaldības deputāta statuss ir pilnībā degradēts un formāls , jo viņiem tiek deleģētas "skrūvītes " funkcijas . Laikam tomēr ir jāsaka tā, ka padomju laiku deputātiem bija lielākas pilnvaras un līdz ar to , jāsecina ,ka daudzos jautājumos demokrātija bija lielāka. Un nesauciet mani par komunistu, jo es visu mūžu esmu bijis brīvas un neatkarīgas Latvijas patriots, bet to ,kas notiek , jau mēs paši esam pieļāvuši, neapdomīgi balsojot un pēc tam neprasot ne lielākiem, ne mazākiem deputātiem.

pirms 8 gadiem, 2010.05.01 10:10

Citas ziņas