Tautas balss/8778: Vai daudzbērnu ģimenes aizstāvam tikai uz papīra? 6

Kad darbā stājās jaunā labklājības ministre, mēs kā daudzbērnu ģimene gaidījām labas pārmaiņas. Lasījām internetā, ka ministre daudzus gadus strādājusi ministrijā un skaidrojusi ministrijas lēmumus tautai.

Diemžēl par salmu kulstīšanu un sev publicitātes veidošanu tālāk arī neesam tikuši. Tikai - mums jādzīvo šeit - pie zemes un jāaudzina mūsu bērni, bet ministri staigā savos augstajos valdības gaiteņos. Man gribas jautāt - vai tiešām daudzbērnu ģimenes valstij ir tikai ailīte atskaišu grafikos?

Mūsu ģimenē aug četri ķipari. Paldies Dievam - tagad vairs tikai jaunākais puika, kuram šogad ir četri gadi, iet bērnudārzā un vecākajam dēlam ir jau 16 un pavisam drīz mūsu rūpju lokā būs arī viņa tālākā skološana augstskolā.

Bērnu izglītošana ar visu smagumu gulstas tikai uz daudzbērnu vecāku pleciem - valsts līmenī tām nav atbalsta. Vasaras beigās meklējam iespējas atlicināt katram no mūsu ģimenes skolniekiem ap 100 Ls skolas gaitu sākšanai.

Man jājautā - vai šai valstī kādreiz būs atlaides ar bērnu izglītību saistītajiem izdevumiem - grāmatām, somām utt.? Varbūt laiks ieviest grāmatu komplektus, kurus daudzbērnu ģimeņu bērni saņem par velti, jo katru gadu skolas iesākums, kas ir smags ikvienai ģimenei, mums izmaksā vairākas reizes dārgāk?

Mūsu ģimenes ienākumi ir tieši virs noteiktā minimālā sliekšņa un mūsu trim skolniekiem nepienākas brīvpusdienas. Vai tiešām pazemoties un nolaisties līdz trūcīgas ģimenes statusam, lai kāds no ierēdņiem ievērotu, ka daudzbērnu ģimenēm ir smagi sarūpēt katram no bērniem pienācīgas pusdienas?

Esmu dzirdējusi pārmetumus un viedokli - radījāt daudzos bērnus nu tad arī rūpējieties par tiem. Un mēs ģimenē to darām no visas sirds, bet valsts palīdz maniem ielas kaimiņiem, kuri nerūpējas ne par bērniem, ne arī kādu stundu savā dzīvē ir strādājuši. Maznodrošināto ģimeņu bērnam ir vērtība, bet ģimenē, kurā vecāki visus spēkus velta tam, lai ģimenē būtu pārticība, valsts nesaskata iespēju praktiski palīdzēt.

Lai jums būtu vieglāk saprast daudzbērnu ģimeņu elementāro ikdienu, tāds vienkāršots piemērs: jūs nopērkat baltmaizes klaipiņu par 40 santīmiem. Valsts no tā iekasē 22% (apmēram 8 santīmi), man, savukārt, ik vakaru jāpērk 2 klaipiņi, no kuriem valsts savā kabatā ik mēnesi jau ieliek 36 Ls.

Tas nozīmē, ka pabalsts - astoņi lati par katru no atvasēm un kopā ir 48 Ls jau atgriežas atpakaļ valsts kasē.

Katrs ārsta apmeklējums ikreiz maksā pacienta nodevu, katrs medikaments ik dienas maksā arvien vairāk un vairāk. Un daudzbērnu ģimenei atkal proporcionāli tas maksā daudz vairāk.

Mums, daudzbērnu ģimenēm, ir svarīgs tieši reālais atbalsts - būtiska ienākumu nodokļa atlaide, kas tiešām ir kā atspaids. Vai nevaram runāt par to, ka vecākiem, kuriem ir trīs vai vairāk bērnu abiem būtu ļauts saņemt ienākumu atvieglojumu - pašlaik jāizvēlas, kura vecāka nodokļu grāmatiņā var ierakstīt apgādājamo bērnu. Rūpējamies taču par viņiem abi.

Dzīvojam parastā trīs istabu dzīvoklī Pļavniekos un apkure ziemā izmaksā ap 160 latiem. Varbūt tā vietā, lai ar skaļu žestu pasniegtu lata atlaidi pie nebūtiskā elektrības rēķina, kāds var parūpēties par atlaidēm no maksājumiem, kas ir patiešām būtiski. Kā nākas, ka lielie un praktiskie ģimenes miniveni tiek aplikti ar lielāku ceļa nodokli?

Ar vienu skaļu žestu mums tiek pasniegta piektdaļas apmēra atlaide transporta nodoklim, ar otru un pēc būtības - vēl lielāka summa, kas mums būs jāmaksā jau šogad - atņemta.

Uz pašvaldību pleciem uzkrauts viss smagums atbalstot daudzbērnu ģimenes. Kā nākas, ka vienīgi Rīgas dome ļauj vienam no daudzbērnu vecākiem braukt sabiedriskajā transportā par puscenu? Kā nākas, ka pašvaldības laukos izlemj piešķirt vai nē brīvpusdienas?

Mēs esam priecīgi par tām apmaksātā atvaļinājuma dienām ik gadu, kuras mums dāsni piešķirtas un tās varam pavadīt kopā ar ģimeni. Taču - vai tiešām Eiropas valstī, kāda Latvija ir jau vairākus gadus, vienīgais izmērāmais ieguvums daudzbērnu ģimenei ir šis papildus atvaļinājums?

Komentāri 6

tētis

Nav bērnu nav problēmu!Kad BEIDZOT(varbūt nekad) tā saucamā latvijas valsts sāks domāt par daudzbērnu ģimenēm.Pašlaik ir tikai vienīgs MURGS.

pirms 10 gadiem, 2011.02.08 14:31

..

Klausieties, bernus rada un par viniem gada vecaki.Mums jau ari ar siem pabalstiem ir pietiekami daudz atsaldeto un degradeto, kas bernu piedzemdesana redz iespeju tikt pie savas milotas pudeles.Valstij nav nekas jamaksa par to, ka cilveki rada pecnacejus. Tas ir dabas likums ne pelnas veids. Ja valsts ir pietiekami bagata, tad lai eedina visus mazos bernus, lai perk gramatas skolas, bet lai nedod pa 8 latiem uz bernu vai vel trakak pieskir pabalstus par 4 un vairak berniem. Tad ir cels uz nekurieni, jo normali domajosi cilveki nekad neradis bernus, tapec ka ir vai nav pabalsti, bet tadi, kas partiek no pabalstiem un nekur nestrada un nekad nav stradajusi, jo ir pļenči, tie piepelnīsies ar bērnu dzemdēšanu, kurus pēc tam valstij būs jāapģērb, jāaudzina un jāskolo.

pirms 10 gadiem, 2011.02.08 15:25

mamina

Pilnībā piekrītu raksta autorei.Arī esam daudzbērnu ģimene. Neesam nevienu pabalstu prasījuši, jo neskaitamies ne trūcīgā , ne mazturīgā ģimene(reāli gan esam), bet reāli esam pāris latus virs trūcīgā statusa, bet netaisos pazemoties.Un tādi treknie gadi mums nekad nav bijuši un arī kredītus nekad neesam ņēmuši... Atvaino tu ...daudzpunktiņ, bet diemžēl esam visu laiku strādājuši un arī maksājuši nodokļus un nu tos 8 Ls eam pelnījuši par bērnu , jo neesam nu vainigi, ka valsts vīri ir izsaimniekojuši visu valsts kases saturu.Es nodokļus maksāju un arī tagad, kad ir piedzimis mazs bērns, vīrs strādā un maksā un nekādus citus labumus no valsts neprasu, bet tas tiešām ir sāpīgi, ka man noņems tos 8 Ls par bērnu, bet kaimiņu dzērājiem, kas nerūpējas par bērniem iedos dubultā+ vēl brīvpusdienas+ pakas+ atlaides par komunālajiem+ elektrība utt.Tā kā, riebjas šī valsts jau!

pirms 10 gadiem, 2011.02.08 15:41

agrāk arī

nebija tik daudz izdevumu. vecāki tik daudz nepirka tos sintētiskos maisījumus , bet vārīja putriņas. Kā arī nesautēja bērnu dupsīšus dārgajos pamperos, mācēja autiņus un marlītes mazgāt.... Tagad dažs vecāks nejūtas pilnvērtīgs, ja nestumj savu mazuli 400 ls vērtos ratiņos....
Bet taisnība, ir iespaids, ka mūsu valstij bērni nav vajadzīgi...

pirms 10 gadiem, 2011.02.08 16:42

aha

Ja Latvijā būtu pietiekoši daudz normāli apmaksātu darba vietu,neviens arī pabalstus neprasitu un negaidītu,bet šajā laika,ar smieklīgajam algam,katrs latiņš ir no svara.Un tad ari dikdieni nevairotos,ceredami uz peļņu, dzemdējot bērnus.Jo tiešam skumji redzēt,kā māmiņas saņem bērnunaudas,un perk cigarešu blokus,2l alus,un bērnam,ja sanāk, chupa chupu:(

pirms 10 gadiem, 2011.02.08 23:55

nazis

Par valsti jau var runāt kā kaut ko ārpus mums esošu, ar mums nesaistītu. Patiesībā valsts ir visu iedzīvotāju kopums - mēs visi, tajā skaitā arī bērni, un bērni ir pati vajadzīgākā sabiedrības daļa, jo bez viņiem tālāk vairs nav nekā. Nav arī jēgas valsts pastāvēšanai.
Būtu bērniem vēlēšanu tiesības (vecākiem nodot savas balsis par nepilngadīgiem bērniem), tad arī no valsts puses būtu cita attieksme, bet kamēr lielākais vēlētāju skaits Latvijā ir pensionāri, tikmēr arī valsts pamazām tuvojas savai miršanai.
Tas ir zināms visiem, jārīkojas tūdaļ, bet visi gaida labākus laikus. Bērni vairs ilgāk nevar gaidīt, jo pēc gadiem 5 vairs nepietiks sieviešu, kas spētu dzemdēt.

pirms 10 gadiem, 2011.02.09 10:20

Citas ziņas