Tiem, kuri savās mājās grib uzlabot apkuri, valdība gatava maksāt 9

Šogad lielai daļai privātmāju īpašnieku būs iespēja savās dzīvojamās ēkās uzstādīt jaunu un apkārtējai videi draudzīgu apkures iekārtu, saņemot no valsts atpakaļ pusi no ieguldītās naudas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Sabiedriskās informācijas nodaļas vadītāja vietniece Kristīne Barševska informē, ka janvāra otrajā pusē valdība ir apstiprinājusi ministrijas izstrādāto noteikumu projektu "Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā" nolikums".

Sola segt pusi no izdevumiemPlānots, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā februārī, kad tiks publiski izsludināts konkurss. Pusi no namīpašnieku izmaksām par apsildes iekārtu iegādi un uzstādīšanu apņēmies segt Klimatisko pārmaiņu finanšu instruments.

"Konkursa mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda emisijas mājsaimniecību sektorā. Tas nozīmē, ka valsts nolēmusi atbalstīt fosilā kurināmā - dīzeļdegvielas un akmeņogļu - pakāpenisku nomaiņu pret atjaunojamiem energoresursiem - malku un briketēm, kuru izdedži nenodara kaitējumu apkārtējai videi," saka K. Barševska.

Noteikumu projektā pagaidām konkursam atvēlētais Klimatisko pārmaiņu instrumenta finansējums ir 11 399 481 lats. Iespējams, ka būs tāpat kā ar dažu atbalstu saņemšanu no Eiropas Savienības fondiem - kurš pirmais pieteiksies, tas arī dabūs.

Pašlaik Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija veido firmu sarakstu, kurām būs tiesības piegādāt un uzstādīt apkures iekārtas. Ar finansējumu paredzēts atbalstīt malkas, biomasas granulu, šķeldas vai salmu katlu iegādi ar jaudu līdz 50 kilovatiem, ar tikpat lielu jaudu siltumsūkņu uzstādīšanu, kā arī vēja ģeneratoru un saules bateriju iegādi un uzstādīšanu ar jaudu līdz 10 kilovatiem.

Projektus par atbalsta saņemšanu drīkstēs iesniegt privātmāju īpašnieki un daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieku biedrība. Tos, sākot ar februāri, ministrijā pieņems un izvērtēs trīs mēnešus.

Piedāvājums rada arī šaubasKaut arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvājums ir vēl nebijusi pretimnākšana no valdības puses mājsaimniecību īpašniekiem, pastāv arī šaubas.

Valkas pagasta zemnieks Ziedonis Grūbe uzskata, ka liela daļa lauku saimnieku savas mājas jau apkurina ar malku un diezin vai būs gatavi izdot naudu par jaunām iekārtām, ja labi darbojas mūrētās krāsnis.

"Cik es saprotu, tad sākumā viss jāpērk pašam un tikai tad varēs saņemt atpakaļ pusi naudas. Diezin vai ar katlu vien pietiks. Lai uzstādītu iekārtas, jāveic arī mājā attiecīgi remontdarbi. Tie var būt papildizdevumi, kurus neviens neatmaksās. Man tas viss rada lielu skepsi," atzīst Z. Grūbe.

Savukārt Ērģemes pagasta viesu nama "Ausmas" saimniece Ilze Leicāne uzskata, ka tā ir laba izdevība tiem māju, kuri tikai tagad plāno uzlabot telpu apsildīšanu mājā. "Protams, diezin vai tas būs lēti. Pēc noteikumu projekta var spriest, ka tikai noteiktām firmām būs tiesības piedāvāt un uzstādīt iekārtas.

Tas īpašniekam ierobežos izvēles iespējas, jo šaubos, vai viņam piedāvās lētākās iekārtas un katlus. Tomēr tā ir arī iespēja nopirkt augstvērtīgu katlu, saņemot atpakaļ pusi no izdotās naudas," saka I. Leicāne.

SIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis ir pārliecināts, ka tādu piedāvājumu namīpašnieki uzņemtu ar lielu prieku pirms septiņiem astoņiem gadiem.

"Tagad lielākoties privātmāju saimnieki savas ēkas jau ir izremontējuši un ierīkojuši atbilstošas apkures iekārtas. Lai ņemtu kredītu jaunu katlu uzstādīšanai, tur vajadzēs padomāt. Bet izdevība uzlabot apkures sistēmu tā noteikti ir un gan jau būs, kas uz to pieteiksies. Apkārtējā vide no tā noteikti iegūs," apliecina I. Meļķis.

Komentāri 9

Avots

SIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis ir pārliecināts, ka tādu piedāvājumu namīpašnieki uzņemtu ar lielu prieku pirms septiņiem astoņiem gadiem.
=====================
Pirms 15-20, nevis 7-8. Nepazīstu nevienu trako, kas māju vēl apkurinātu ar dīzeļdegvielu.

pirms 10 gadiem, 2011.01.24 19:22

To Avots

Pirms 7-8 gadiem notika lielākie renovācijas un celtniecības darbi privātajā sektorā. Ja šis ES fondu piedāvājums nāktu tad, tad viss būtu OK. Kurš tagad gribēs veikt remontu jau renovētā mājā?

pirms 10 gadiem, 2011.01.25 08:42

dīzelis

Kurinu joprojām ar škidro, jo vislielākā siltumatdeve.

pirms 10 gadiem, 2011.01.25 08:51

Avots

dīzelim
Tu parēķini to siltumatdevi latos. Cik izmaksā viena kWh?

pirms 10 gadiem, 2011.01.25 12:38

Avots

dīzelim
Man krievu laikos apkures sezonā izgāja 5m3 dīzeļa, tie ir 5000 litri. Cik maksā dīzelis? Tagad apkurinu ar 10-15 steriem malkas. Tagad parēķini to naudā.

pirms 10 gadiem, 2011.01.25 12:41

dīzelis

Avotam
Tev krievu laikos ir bijis sūdīgs apkures katls.

pirms 10 gadiem, 2011.01.26 20:39

zina

informācija ir neprecīza, privārmāju namīpašnieki nevar saņemt neko,( izņemot protams gadījumu, ja viņš ir individuālais komersamnts) šis iprojekts ir paredzēts tikai juridiskām personām un komersantiem.Tāda ir oficiāla projekta vadītāja atbilde uz konkrētu jautājumu par privātu personu iespējām piedalīties projektā.

pirms 10 gadiem, 2011.02.07 12:51

zina

informācija ir neprecīza, privārmāju namīpašnieki nevar saņemt neko,( izņemot protams gadījumu, ja viņš ir individuālais komersamnts) šis iprojekts ir paredzēts tikai juridiskām personām un komersantiem.Tāda ir oficiāla projekta vadītāja atbilde uz konkrētu jautājumu par privātu personu iespējām piedalīties projektā.

pirms 10 gadiem, 2011.02.07 12:51

Citas ziņas