Uz Amerikas Savienotajām Valstīm – bez vīzas 1

Bez vīzas varēs ceļot Latvijas pilsoņi biznesa un tūrisma nolūkos

ASV prezidents Džordžs Bušs 17. oktobrī oficiāli apstiprināja Latvijas pievienošanos ASV bezvīzu programmai jau tuvākajā laikā. Būtisks priekšnosacījums ieceļošanai ASV bez vīzas ir Latvijas pilsoņa biometriskā pase, kuru izdošana Latvijā uzsākta 2007. gada 20. novembrī.

Dodoties uz ASV ar citu mērķi, piemēram, lai mācītos, strādātu, tāpat kā līdz jāvēršas ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu.

"Lai ieceļotu ASV bez vīzas, Latvijas pilsonim pirms ceļojuma būs jāsaņem apstiprinājums no Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmas (turpmāk - ESTA - I. K.). Arī bērniem neatkarīgi no vecuma būs jāsaņem atsevišķs apstiprinājums," informē Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Vanaga.

ESTA ir automatizēta sistēma, kuru izmanto, lai noteiktu apmeklētāju tiesības ceļot uz ASV bezvīzu programmas ietvaros, kā arī lai šāds ceļojums neradītu likumpārkāpuma vai drošības risku. ESTA iesniegumu ceļotāja vārdā varēs iesniegt arī trešā puse, piemēram, radinieks vai ceļojuma aģents. No decembra vidus ESTA iesniegumu varēs aizpildīt ne tikai angļu, bet arī latviešu valodā.

Ceļotājam jāsniedz biogrāfijas dati, tostarp vārds, uzvārds, dzimšanas datums un pases dati, kā arī, ja ir zināma ceļojuma informācija, piemēram, lidojuma reisa numurs un galamērķa adrese ASV. Būs arī jāatbild uz jautājumiem attiecībā uz infekcijas slimībām, arestiem un notiesāšanu par noteiktiem noziegumiem, kā arī iepriekšējo vēsturi saistībā ar ASV vīzas atteikumu vai deportāciju.

A. Vanaga atzīst, ka visbiežāk uzdotie jautājumi ir par ESTA saņemšanu, tās priekšrocībām un derīguma termiņu.

"Lai pieteiktos ESTA atļaujai, ir jāieiet https:esta.cbp.dhs.gov. Tālāk jāseko instrukcijām, lai atbildētu uz visiem jautājumiem," norāda A. Vanaga. Lai atvieglotu ESTA saņemšanas procesu, ieteicams pieteikties ne vēlāk kā 72 stundas pirms izbraukšanas.

Ja pēc ESTA apstiprināšanas mainās iesniedzēja galamērķa adrese vai maršruts, tad šī informācija obligāti ir jāatjauno ESTA sistēmas interneta lapā. ESTA ir bez maksas (ASV vīza maksā 100 dolāru). Diemžēl ESTA apstiprinājums nedod pilnīgu garantiju, ka personai ir atļauta iebraukšana ASV. Visos gadījumos ASV Muitas un robežsardzes biroja darbinieki par ielaišanu lemj ASV robežkontroles punktos.

Gadījumā, ja iesniegumu ESTA noraida, ceļotājam ir tiesības vērsties ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu.

Komentāri 1

prahtweeders

Nu skaidrs taču ka vīzas nav atceltas,mainīta tikai izsniegšanas kārtība plus garantēta trīskārša kratīšana galapunktā.

pirms 12 gadiem, 2008.11.05 11:58

Citas ziņas