Var izrādīties, ka divi miljoni Latvijas iedzīvotāju ir mīts 2

No 1. marta līdz 31. maijam mūsu valstī notiks pirmā tautas skaitīšana pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā.

Iepriekšējā notika 2000. gadā, un tā savukārt bija pirmā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Šoreiz gaidāmās tautas skaitīšanas rezultāti var sagādāt gluži negaidītus un, jāatzīst, arī nepatīkamus pārsteigumus.

Latvijā pēc iestāšanās Eiropas Savienībā ir atcelti darbaspēka brīvas pārvietošanās ierobežojumi un aizbraucēju skaits lēšams desmitos tūkstošos. Katastrofāla kļuvusi arī demogrāfiskā situācija. Ir dzirdēti pieņēmumi, ka līdz šim zināmais Latvijas iedzīvotāju skaits - apmēram divi miljoni - vairs ir tikai mīts.

Pagastos cilvēku kļuvis mazāk

Bažas, ka tā var arī būt, liecina iedzīvotāju skaita samazināšanās vairākos pagastos. Kārķu pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Cekuls stāsta, ka pēc pēdējās oficiālās informācijas pagastā ir apmēram 750 iedzīvotāju, bet vairāki fakti liek domāt, ka šī statistika vairs neatbilst patiesībai.

"Pērn pirms 18. novembra centāmies apzināt uz ārzemēm aizbraukušo skaitu. Pirms tam biju iedomājies, ka tādu cilvēku varētu būt ap 15, bet izrādījās - bija 50. Ir arī tādi, kuri pagastā deklarējuši dzīvesvietas, bet te sen jau nedzīvo. Paliek vēl cerība, ka aizbraucēji pēc gada vai diviem atgriezīsies," saka A. Cekuls. Līdzīga situācija ir arī citos ciematos.

Patieso ainu, cik mūsu galu galā katrā novadā, ciematā ir un vai joprojām aktuāli būs Čikāgas piecīšu dziesmas vārdi "cik žēl, ka mēs esam tik maz", mēs redzēsim skaitīšanas rezultātos. Lai tie patiešām atspoguļotu patiesību, ikvienam šajā pasākumā vajag piedalīties.

Katrs sevi var pieskaitīt internetā

Lai skaitīšana ritētu raitāk, ir ieviesti būtiski jauninājumi. Atbildīgā pašvaldības darbiniece par tautas skaitīšanu Valkas novadā Māra Zeltiņa stāsta, ka šī skaitīšana būtiski atšķirsies no iepriekšējām. "Esam pieraduši redzēt, ka tautas skaitīšanas laikā mājās ierodas cilvēks ar lielu portfeli un tad jāaizpilda dažādas anketas.

Šogad šis process notiks elektroniski. No 1. līdz 10. martam iedzīvotājiem būs iespēja reģistrēties un aizpildīt tautas skaitīšanas anketu internetā. Anketas aizpildīšana būs iespējama, izmantojot savu e-parakstu, internetbankas identifikatoru, kā arī pases datus un personas kodu.

Ja nav divu pirmo, tad pase un personas kods ir katram iedzīvotājam. Lai aizpildītu anketu, var izmantot jebkuru datoru. Ja tā nav pašam, var palūgt palīdzēt draugu vai paziņu, turklāt ikvienā bibliotēkā bez maksas ir pieejams internets," skaidro M. Zeltiņa.

Jāatceras, ka internetā sevi reģistrēt varēs tikai 10 dienas. Daži iedzīvotāji ir interesējušies, vai drīkst aizpildīt anketu arī to ģimenes locekļu vietā, kuri mācās vai strādā ārzemēs. M. Zeltiņa: "Jā, to drīkst ar šī tuvinieka piekrišanu. Tie, kas strādā ārzemēs, arī ir mūsu valsts cilvēki, un, protams, ka tautas skaitīšana attiecas arī uz viņiem," apliecina M. Zeltiņa.

Savukārt no 17. marta darbu uzsāks tautas skaitītāji, kuri līdz 31. maijam apmeklēs tos iedzīvotājus, kas kaut kādu iemeslu dēļ tomēr nebūs reģistrējušies internetā. Ierodoties pie šiem cilvēkiem, tautas skaitītājiem vajadzēs uzrādīt apliecību.

Viņi veiks aptauju un datus fiksēs elektroniski, ierakstot tos portatīvajā datorā. Tautas skaitītāji iedzīvotājus apmeklēs no pulksten 7.00 līdz 21.00.

Sīkāka informācija par tautas skaitīšanu atrodama interneta mājaslapā www.tautasskaitisana.lv. Tur arī vajadzēs aizpildīt anketu.

Komentāri 2

Jautājums

Kurš uzskaitīs tos, kas deklarējušies šeit, bet gadiem jau dzīvo ārzemēs? Latvija skaita, ka viņi tai pieder, bet.... būtībā tā nav. Jo gadi iet, jo viņos vairāk nostiprinās pārliecība par neatgriešanos Latvijā, jo šeit pēdējos 5 gadus vēl pilnīgi viss iet uz leju. Nav neviena pasākuma valdības plānā, ka šie ļaudis varētu atgriezties.
Nodokļu slogs aug pa stundām, darbavietu nav, valstī visās jomās, - veselībā, izglītībā, valsts pārvaldē utt., valda anarhija, visatļautība, par tiesu darbu vispār nedrīkst runāt - uz mūžu - tur mūžīgais sasalums TAISNĪGAJĀ lietu iztiesāšanā.
Krahs! Ticības nekādas, ar katru dienu tikai dziļāķā bedrē.

pirms 10 gadiem, 2011.02.12 09:35

KOCINS

kam pie vellna ta tautas skaitisanas atkal kads grib iedzivoties,lieka naudas izskiesana,taupibas rezims ha acu aizmalesana.

pirms 10 gadiem, 2011.02.15 13:52

Citas ziņas