Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vētra atnes plašus postījumus

Smiltenes, Strenču un Valkas novadā vētra norāvusi māju jumtu segumus, nogāzusi neskaitāmus kokus un traucējusi elektrības padevi.

Svētdienas pēspusdienā Latvijai no dienvidiem pietuvojās spēcīga vētra. Daudzviet Smiltenes, Strenču un Valkas novada teritorijā vētra mājām norāva jumtu segumus, nogāza neskaitāmus kokus un cilvēki palika bez elektrības. Vakar un šodien attiecīgie dienesti apzināja postījumus un cītīgi strādāja, lai tos novērstu. "Ziemeļlatvija" novēroja, ka Smiltenē, Baznīcas laukumā, kādai ēkai norauta jumta skārda seguma daļa. Daļēji bojātas jumta skārda plātnes SIA "8 CBR" darbnīcu korpusa jumta daļai. Daļai māju ir bojātas atsevišķas jumta segumu vietas. Spēcīgi postījumi notikuši arī kapos.(FOTO) Smiltenes novada domes tehniskais direktors Uldis Rudzītis informē, ka nokrišņi veidojuši izskalojumu Abulas ielas nogāzē. Asfalta kārta nav bojāta, taču šajā posmā bojāta ietve. Līdz vētras seku likvidācijai Abulas ielas posms satiksmei ir slēgts.

Novāc postījumusSmiltenē postījumi nodarīti arī Daugavas ielā - tur vētra nogāzusi vairākus kokus. Teritorijas sētniece stāsta, ka uzreiz pēc vētras šajā vietā ieradušies vairāki cilvēki, kuri vēlējušies vētras izdarītos postījumus iemūžināt. Viņa ir ļoti pateicīga Andrim Mūrmanim, kurš, braucot virzienā no Valmieras, apstājies uz Daugavas ielas un novācis kokus un zarus, kas aizšķērsoja ceļu.

Vētras radītos postījumus vakar un šodien Smiltenē novērsa Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Smiltenes pašvaldības uzņēmums "NKUP", AS Sadales tīkla Ziemeļu reģiona Smiltenes iecirkņa darbinieki, SIA Vidzemes elektroceltnieka strādnieki, kā arī iedzīvotāji.

Autovadītājs Jānis Ločmelis vētras laikā vadījis maršruta autobusu. Viņš stāsta, ka, braucot virzienā Palsmane - Smiltene, Mežciemā tieši aiz satiksmes autobusa nogāzies koks. "Pēc tam no Smiltenes braucu uz Valku. Vijciema apkārtnē uz ceļa bija sagāzušies vairāki koki. Tie bija sagāzti arī tālākajā ceļa posmā, un pie autobusa pieturas "Ielīcas" stāvējām vairāk kā stundu, jo ceļš bija neizbraucams. Ceļš bija aizšķērsots vairāk kā sešās vietās, un ugunsdzēsējiem bija jāpapūlas, lai tiktu līdz mums un mēs varētu turpināt maršrutu," stāsta J. Ločmelis.

Vētra nogāž Veco ozoluVUGD Strenču posteņa komandieris Aleksejs Jefimovs informē, ka Strenču glābšanas vienība, lai likvidētu vētras radītos postījumus, sāka strādāt svētdienas vakarā, un darbi turpinājās līdz pat pusnaktij. Strenčos vētra sākās ap pulksten 18.00. Ugunsdzēsējiem vajadzēja atbrīvot ceļus Valka - Valmiera, Strenči - Jērcēni, Strenči - Trikāta.

Lieli postījumi nodarīti Strenču pilsētā. Svētdien, sākoties vētrai, pilsētā pazuda elektrība, un tā nebija atjaunota arī pirmdien no rīta. "Izveidojusies smaga situācija. Diemžēl vētra nogāzusi arī Veco ozolu, kas atradās Gaujmalā. Par laimi tas nav uzkritis uz mājām vai saimniecības ēkām. Svētdienas vakarā cilvēki gāja un raudāja par ozolu. Ņēma no tā zariņus un solīja mēģināt atjaunot ozolu," stāsta A. Jefimovs.

Vētras radīto postījumu likvidēšanas darbi pilnā sparā norisinājās arī šodien. Strenču posteņa glābēji devās izbraukumā uz Trikātu, kur koks bija uzkritis uz pasta mājas jumta, kā arī citām vietām. "Ziemeļlatvija" novēroja, ka Valkā vētra sākās ap pulksten 18.00.

Šajā brīdi pēkšņi satumsa un sākās spēcīgs negaiss, lietus un vētra. Pie Valkas pamatskolas vējš saliecis gājēju pārejas zīmi, kā arī izrāvis bērzus ar visām saknēm. Vētra Valkā plosījās virpuļveidīgi. Daudz postījumu vērojami Valkas pilsētas centrā - vairākās vietās papostīti jumti, nogāztas ābeles. Traucējumi elektrības padevē bija vērojami Pedeles apkaimē, Kārķos un Ērģemē.

Jāuzturas iekštelpāsVUGD Valkas brigādes komandieris Andris Vējiņš novērojis, ka visvairāk vētra apskādējusi tieši Valkas pilsētas teritoriju. Viņš norāda, ka postījumi ir krietni un attiecīgie dienesti strādā jau no svētdienas vakara. Viņš skaidro, ka glābšanas dienestu primārais uzdevums ir atbrīvot no kokiem un zariem ceļa braucamo daļu.

Pēc tam par konkrētās ceļa teritorijas sakopšanu ir atbildīgi apsaimniekotāji vai īpašnieki. "Pirms pāris gadiem janvāra vētru laikā dzirdējām pārmetumus no mežu īpašniekiem, ka esot nepareizi sagarumots nogāztais koks. Mūsu uzdevums ir atbrīvot ceļa braucamo daļu, taču vienmēr maksimāli strādājam tā, lai meža īpašniekiem radītu pēc iespējas mazākus zaudējumus," norāda A. Vējiņš.

Par to, vai vētra atkal nepiemeklēs mūsu novadu teritoriju, nevaram būt droši, tādēļ VUGD Smiltenes posteņa komandieris Jānis Šepters norāda, ka svarīgākais vētras laikā ir uzturēties iekštelpās. Noteikti nevajadzētu iet ārā no mājām. Nepieciešams aiztaisīt ciet visus logus un durvis . Galvenais, lai telpās neveidojas caurvējš.

Bezizejas situācijās, ja cilvēks nespēj nokļūt līdz mājai, viņš var patverties vietā, kur būs simtprocentīgi pārliecināts, ka tur nekas neapgāzīsies vai neuzkritīs virsū. "Svarīgi atcerēties, ka no iekštelpām ārā drīkst doties tikai tad, kad vētra pilnībā beigusies. Tikai tad var iet ārā un apskatīt zaudējumus, jo vētras laikā to darīt ir ļoti bīstami," saka J. Šepters. Viņš piebilst, ka šī noteikti ir viena no spēcīgākajām vētrām, kas novērota mūsu pusē.

Viņš norāda, ka cilvēki pēc šīs vētras var izdarīt secinājumus saistībā ar norautajiem jumtiem. Der padomāt, kāpēc jumti, kuri likti pirms gadiem 25 līdz 30 gadiem nav norauti, taču neizturēja tie, kas likti pēdējo piecu gadu laikā.

Citas ziņas