Viedoklis: Neko jaunu vai brīnumus neceru sagaidīt 1

Valsts prezidents Valdis Zatlers pēc ilgām pārdomām un konsultācijām par jaunās valdības veidotāju ir nosaucis apvienības LPP/LC līdzpriekšsēdētāju un bijušo iekšlietu ministru Ivaru Godmani.

Premjera kandidātu nebija daudz. Izvēle bija jāizdara starp I. Godmani, opozīcijas partijas "Jaunais laiks" izvirzīto Valdi Dombrovski un valdošās Tautas partijas kandidātu Edgaru Zalānu.Kaut visas politiskās kārtis rādīja, ka par premjera kandidātu kļūs Edgars Zalāns, tomēr izvēle beigu beigās krita uz Ivaru Godmani.Šķiet, Valsts prezidents šoreiz rīkojies, vērtējot kandidāta pieredzi, mazāk to, cik izraudzītā persona ir jauna seja valsts politiskajā spogulī. Vajadzēja arī izlemt, vai potenciālais kandidāts būs spējīgs valdības darbā apvienot visas piecas Saeimas partijas. Skaidrs, ka tas nu nekādi neizdotos opozīcijas pārstāvim V. Dombrovskim, jo neviena no valdošajām partijām nepieļautu, ka tām noteikumus diktē mazākuma izvirzīts kandidāts. V. Dombrovska valdībai nebūtu ilgs mūžs. Savukārt E. Zalāna izvēlēšanās par premjera kandidātu nebūtu morāli laba rīcība, jo viņa pārstāvētās Tautas partijas valdības darbam sabiedrība tikko kā bija uzlikusi veto. Ilgdzīvošanu nevar garantēt arī I. Godmaņa valdībai, ja viņam to izdosies izveidot. Proti, jāatceras, kādēļ tad vispār iepriekšējai valdībai vajadzēja demisionēt un nācās domāt par jaunu. Liela daļa tautas pauda neapmierinātību ar iepriekšējās varas darbu, nevarot samierināties ar tās liekulību (ja atceramies Saeimas balsojumus par augstākām deputātu algām un solījumus iesaldēt strādājošo algas) un prettiesiskas rīcības pieļaušanu pret KNAB priekšnieku Alekseju Loskutovu. Tauta iepriekšējai varai lika atkāpties, jo redzēja, ka tā nepilda sabiedrības intereses, bet izdabā to vēlmēm, par kuriem savā runā Latvijas Universitātē izteicās ASV vēstniece Latvijā Ketrīna Toda Beilija.Godmanis par premjeru jau ir bijis no 1990. līdz 1993. gadam. Toreiz viņš bija viens no partijas "Latvijas ceļš" līderiem. Kā zināms, savulaik tauta vēlēšanās šo partiju no Saeimas izbalsoja. I. Godmanis arī tagad, izrādās, nav bijis bez pārkāpumiem. Pirms kāda laika viņš diezgan strikti uzstāja par KNAB vadītāja Alekseja Loskutova atbrīvošanu, uzskatot, ka Valsts kontroles atklātie likumpārkāpumi Loskutova darbā nav attaisnojami. Nu Valsts kontrole vēl vairāk likumpārkāpumu atklājusi jaunā Iekšlietu ministrijas kompleksa celtniecībā, ko pārraudzīja iekšlietu ministrs I. Godmanis. Par iespējamo I. Godmaņa valdības darbu ir vairāk jautājumu nekā zināmu atbilžu. Tikai jāatceras, ka sabiedrība kļuvusi politiski aktīvāka un vairs ar vērtējumu nekavēsies. Iespējams, tas jaunajai varai daudz ko liks pārdomāt.

 

Uldis Birkenšteins,

Valkas rajona padomes priekšsēdētājs, pārstāv ZZS:- Man ir grūti iedomāties, kā Ivars Godmanis spēs apvienot visas piecas Saeimas frakcijas un kā pārliecinās valdības darbā piedalīties "Jauno laiku". Zinot, kādas kaislības par amatiem politiķu aprindās ir valdījušas līdz šim, es nespēju iedomāties, kā varētu sadalīt ministru portfeļus, lai visas frakcijas būtu apmierinātas. Nezinu, vai premjera kandidāts to spēs. Domāju, ka tā būs pirmā un galvenā problēma, kas radīsies Godmanim. Protams, daudzi centīsies atcerēties, kā Godmanis rīkojās, kad pirmo reizi bija premjers. Toreiz gan bija cita situācija. Lata ieviešana 200 reizes samazināja ienākumus, un visvairāk no tā cieta pensionāri. Diezin vai tas vairs atkārtosies. Tas bija grūts laiks un Godmanis ir guvis labu pieredzi. To es pozitīvi vērtēju. Lai strādā, tad redzēs, kā būs.

 

Līga Metuzāle,

Valkas domes personāla daļas vadītāja, pārstāv Tautas partiju:- No Ivara Godmaņa neko jaunu vai brīnumus neceru sagaidīt. Viņš ir pietiekami ilgi darbojies politikā un arī valdībā, lai tie, kas seko līdzi politiskajai dzīvei, būtu viņu iepazinuši. Pārsteigumu sabiedrībai nebūs. Protams, es pozitīvi vērtēju viņa lielo pieredzi. Godmanis ir saskāries ar vairākām krīzes situācijām un šis gūtais rūdījums viņam tagad noderēs. Man gan būtu vairāk paticis, ja par premjera kandidātu prezidents izraudzītos Edgaru Zalānu. Valsts pārvaldē ir vajadzīgas jaunas sejas, domāšana un jauni darbi. Nedomāju, ka Zalānu vajadzēja noraidīt tikai tādēļ, ka viņš neiet uz "domburšovu". Televīzijas raidījums nav politbirojs, kurā noteikti jāierodas. Varbūt tad mēs sagaidītu jaunas pārmaiņas.

 

Aivars Cekuls,

 Kārķu pagasta padomes priekšsēdētājs, bezpartijiskais:- Es īsti nezinu, vai valsts un tās lauku reģioni kaut ko iegūs no jaunā premjera un viņa valdības, tomēr uzskatu, ka Godmaņa kandidatūra salīdzinājumā ar Edgaru Zalānu un Valdi Dombrovski ir tā labākā. Var jau būt, ka kādas pārmaiņas notiks, bet īpaši neceru, ka notiks krass pagrieziens uz vienu vai otru pusi. Viss pamazām turpināsies tālāk pa ierastām sliedēm. Valsts prezidents ir runājis arī ar cilvēkiem, kuri atrodas ārpus partijām. No tiem man tāds domājošāks šķita Mārtiņš Bondars, bet tas ir tikai tāds vizuāls iespaids, jo tuvāk viņu nepazīstu. Arī es, tāpat kā vairāki politologi, domāju, ka nākamajai valdībai nebūs ilgs mūžs, jo patiesībā tas ir tas pats vecās valdības variants. Nekādu jaunumu nebūs.

 

Komentāri 1

Piča

Brīnumus var gaidīt un sagaidīt Tautas partija nākamajās vēlēšanās...

pirms 13 gadiem, 2007.12.18 10:09

Citas ziņas