Valdība atļauj vakcinētiem individuālo pakalpojumu sniedzējiem no 1.jūnija atsākt sniegt pakalpojumus

Ministru kabinets ceturtdien, 27.maijā, nolēma grozīt Epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, paredzot, ka visi individuālo pakalpojumu sniedzēji, kuru darbība ir ierobežota, no 1.jūnija varēs atsākt darbu, ja būs vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19.

Līdz ar to no 1.jūnija varētu strādāt arī skaistumkopšanas nozare un citi pakalpojumi, kas saistīti ar labsajūtu un izklaidi.

Veselības ministrija iepriekš atzīmēja, ka cilvēkiem, kas nav vakcinējušies, drošības pasākumi tiks pakāpeniski mazināti atbilstoši iepriekš lemtajam un krītoties saslimstības līmenim.

Ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinējies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojis šo slimību, no 1.jūnija tas drīkstēs individuāli sniegt visa veida skaistumkopšanas pakalpojumus, sporta nomas un fotopakalpojumus, kā arī saimnieciskos pakalpojumus klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu.

Savukārt no 15.jūnija cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, varēs piedalīties publiskos pasākumos, apmeklēt kafejnīcas, kino un teātra izrādes, koncertus, klubus un saņemt citus līdzīgus pakalpojumus, nelietojot sejas maskas un neievērojot divu metru distanci.

Kā informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, lai šādus pakalpojumus sniegtu, arī visu kultūrvietu darbiniekiem būs jābūt vakcinētiem vai vīrusu pārslimojušiem. Papildus pasākumu organizatoriem būs jānodrošina kontrole, lai tajos neielaistu apmeklētājus, kas neatbilst minētajām prasībām.

Cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, no 15.jūnija varēs apmeklēt sporta klubus, tostarp arī baseinus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības.

Valdība pagaidām atlika lēmumu pieņemšanu par šo normu piemērošanu bērniem, jo bērnus nevar vakcinēt. Sākotnēji tika piedāvāts, ka bērni varēs piedalīties šādos pasākumos, ja tiem būs negatīvi Covid-19 testi. Taču pret to iebilda vairāki ministri, tādēļ tika nolemts izņemt no grozījumiem normas, kas attiecas uz bērnu testēšanu un izlemt to nākamajās valdības sēdēs.

Valdības sēdē vairākkārt tika uzsvērts, ka runa ir par papildu atvieglojumu piemērošanu vakcinētiem un Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem. Savukārt pārējiem iedzīvotājiem jāievēro iepriekš pieņemtās normas, un atvieglojumi tiks ieviesti, pakāpeniski uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) vēlāk žurnālistiem skaidroja, ka negatīva testa apliecinājums būs iestrādāts topošajā informāciju tehnoloģiju vakcinācijas fakta apliecināšanas rīkā, tomēr tas nenodrošinās visas tās pašas iespējas, kas būs pieejamas vakcinētajiem vai pārslimojušajiem.

Tāpat ministrs atzīmēja, ka šobrīd tiek plānots, ka attiecībā pret vakcinētajiem skaitliski ierobežojumi pasākumu dalībniekiem nav noteikti, savukārt situācijās, kad pasākumā piedalīsies gan vakcinētas, gan nevakcinētas personas būs nepieciešami papildu drošības mēri - laika un cilvēku skaita ierobežojumi, kā arī ventilācijas prasības un citi.

Par minēto prasību neievērošanu, tāpat kā līdz šim, varēs piemērot administratīvo sodu, informēja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Arī Saeima atbalstīja atsevišķu rosinājumu, kas labvēlīgi attieksies arī uz to daļu no skaistumkopšanas nozares darbiniekiem, kuri ir ārstniecības personas. Priekšlikums paredz atļauju ārstniecības personām sniegt profesijai atbilstošus pakalpojumus, ievērojot Ministru kabineta noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības. Līdz ar to arī šī atļauja varētu attiekties tikai uz vakcinētiem pakalpojumu sniedzējiem, tomēr reizē tiek norādīts, ka juristi varēs sniegt atzinumu par šīs normas atbilstošu piemērošanu.

Parlaments atbalstīja to, ka ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā reģistrētajām ārstniecības personām, ievērojot Ministru kabineta noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, būs atļauts sniegt pakalpojumus, kas atbilst ārstniecības personas profesijai. Ja pakalpojuma sniegšanas vietai atbilstoši Ārstniecības likumam nav jābūt ārstniecības iestādei, ārstniecības persona pakalpojumu drīkstēs sniegt arī pakalpojuma sniegšanas vietā, kas nav ārstniecības iestāde.

Attiecīgos likuma grozījumus gan Saeima vēl nav pieņēmusi, jo pašlaik turpinās iesniegto priekšlikumu izskatīšana.

Covid-19