Dziedināšana ar ziedu spēku

Pasaulē un arī Latvijā aizvien populārāka kļūst Baha ziedu terapija, kuras «tēvs» Edvards Bahs uzskatīja, ka visu slimību cēlonis ir kļūdas cilvēka dzīvesveidā. Ja iemācās pazīt savas emocijas un spēj izvēlēties ziedus, kuru enerģija dziedē, cilvēks ir ceļā uz laimi un harmoniju.

Ar materiālistiskā domāšanā balstītu prātu ir ļoti grūti aptvert Baha mācību. Būdams ķirurgs, viņš atteicās no skalpeļa, atbalstīdams homeopātijas pamatlicēja Zāmuela Hānemaņa idejas, taču dabas dziedinošo spēku tomēr izprata citādi. Britu ārsts Edvards Bahs bija pārliecināts, ka saslimšanu izraisa cilvēka emocijas, tāpēc viņš radīja pilnīgi jaunu ārstniecības metodi – ziedu terapiju, kas piemērojama katra pacienta personībai.

Ziedi atklāj dievišķo
Pagājis jau vairāk nekā 80 gadu, kopš Edvards Bahs netālu no Velsas robežpilsētiņas Askas upes krastā atrada augam puķi – sprigani – un atklāja tās dziedinošās īpašības. Mūsdienās arī pragmatiski domājoši cilvēki nestrīdas par to, ka augi reaģē uz cilvēka domām un emocijām.

Tomēr zinātniskie pētījumi pagaidām nesniedz nepārprotamus pierādījumus Baha atklājumam, ka augiem piemīt spēja atvieglot vai neitralizēt cilvēku emocionālos stāvokļus. Piemēram, sprigane palīdzot atbrīvoties no sāpēm un uzbudinājuma, lāsainā pērtiķmutīte – pārvarēt bailes, vasaras žultszālīte – kliedēt neizlēmību un šaubas. Šīs īpašības nav meklējamas ziedu ķīmiskajā sastāvā, bet gan enerģijā, kas mīt katrā no tiem.

Bahs uzskatīja, ka ziedu enerģija spēj «padarīt mūs tuvākus dievišķajam mūsos», jo tieši šis «dievišķais mūsos ir tas, kas dziedina». Viss, kas noticis ar fizisko ķermeni, cieši saistīts ar dvēselisko un emocionālo stāvokli. Bahs domāja, ka slimība rodas, ja nespējam ieklausīties savas dvēseles balsī, kas palīdz mums izprast dzīves jēgu. Ja netiek meklēts un izskausts slimības cēlonis, kas parasti ir saistīts ar kļūdu pasaules un dzīves uztverē, tradicionālā medicīna nespēj neko vairāk kā novērst simptomus.

Runājot Baha vārdiem, «slimība ir konflikta rezultāts, tā rodas tad, kad personība atsakās sekot dvēseles aicinājumam». Bahs rakstīja: «Lai atrastu īsto augu, kas spēj palīdzēt, mums jānoskaidro savas dzīves mērķis. Tad arī spēsim izprast grūtības savā dzīves ceļā – tās grūtības, ko saucam par kļūdām un neveiksmēm.»

Slimību vietā 38 īpašības
Lai gan Baham bija augstākā medicīniskā izglītība, viņam slimība nebija diagnoze ar latīnisku nosaukumu, bet gan rakstura īpašības: bailes, nenoteiktība un šaubas, nepietiekama interese par tagadni, vientulība, pārāk liela jūtība, pamestības un nospiestības izjūta, pārāk lielas rūpes par citu cilvēku labklājību, kas patiesībā ir dominējoša attieksme pret līdzcilvēkiem. Katra no šīm īpašībām pētāma vēl sīkākos emocionālā stāvokļa raksturojumos, piemēram, bailes sīkāk iedalās panikā, biklumā, histērijā un nespējā kontrolēt savas emocijas, kā arī priekšnojautu bailēs. Saskaitot visas negatīvās rakstura īpašības ar emocionālajiem stāvokļiem, Bahs ieguva 38 «slimības».

Un katram no 38 emocionālajiem stāvokļiem viņš piemeklēja savu ziedu, kura tinktūra palīdz negatīvo enerģiju pārvērst pozitīvajā. Piemēram, Bahs ticēja, ka parastais mežvītenis vienaldzību spēj pārvērst lēnprātībā, vasaras žultszālīte neizlēmīgu cilvēku padara nelokāmu.

No šiem 38 ziediem viņš izdalīja 12 un nosauca par dziedniekiem, jo tie spēj mainīt raksturu, kamēr pārējie der garastāvokļa regulēšanai. Šo sistēmu neviens nekad nav uzdrošinājies mainīt vai papildināt, jo pats Bahs uzskatīja, ka tā ir pilnīga un papildinājumi to izjauktu. Viņa izveidotajā sistēmā ir 12 varenie ārstniecības līdzekļi jeb 12 dziednieki. Bahs arī izvēlējies 12 dvēseles pamattipus, kas saistāmi ar 12 astroloģiskajām zīmēm un 12 apustuļiem.

Četru elementu pagatavoti
Ļoti neparasta ir arī Baha ziedu tinktūras pagatavošana, kurā iesaistīti visi četri dabas elementi. 1930. gadā Bahs to pats aprakstīja: «Piepildiet pēc iespējas plānāku stikla trauku gandrīz pilnībā ar tīru ūdeni, priekšroku dodot avota ūdenim. Pilnībā noklājiet ūdens virsmu ar pietiekamu daudzumu ziedu. Izvēlieties dienu, kad pie debesīm nav neviena mākoņa, un ziedus plūciet tikai tad, kad tie divas stundas atradušies saules gaismā. Tad novietojiet bļodu tiešos saules staros un laiku pa laikam pārvietojiet tā, lai saule to apspīdētu pilnībā.»

Vēlāk, 1932. gadā, viņš metodi aprakstīja vēl sīkāk: «Atstājiet bļodu tiešos saules staros, līdz ziedi sāk vīt. Ļoti maigi izņemiet ziedus no bļodas, ielejiet ūdeni pudelēs un pievienojiet tādu pašu daudzumu brendija, kas darbojas kā konservants.» Aprakstot saules metodi, Bahs pievienoja savu komentāru: «Pievērsiet uzmanību, ka šajā metodē iesaistīti visi četri dabas elementi: zeme, kurā augs aug, gaiss, no kura tas barojas, saule vai uguns, kas ļauj tam atdot savu spēku, un ūdens, kas uzņem sevī un tiek bagātināts ar auga labdarīgo magnētisko dziedināšanas spēku.» Mūsdienās Baha ziedu līdzekļus gatavo pēc šīs pašas metodes.

Emociju atpazīšana
Kad ūdeni, kurā bijuši ziedi, uz pusēm atšķaida ar brendiju, rodas tā dēvētā mātes tinktūra. Katrā pudelītē ir tikai divi pilieni šīs tinktūras, pārējais ir brendijs. Baha ziedu maisījumu lietošanai pilda 30 mililitru pudelītēs, kas vispirms tiek piepildītas ar ūdeni, kam pievieno pa diviem pilieniem no katras izvēlētās esences. Šo tinktūru lieto pa četriem pilieniem vismaz četras reizes dienā. Nepieciešams pavisam niecīgs daudzums, lai Baha ziedi iedarbotos. Akūtās situācijās šis līdzeklis jālieto vismaz trīs mēnešus, hroniskās – pat līdz pusotram gadam.

Dzīvespriekam