Kurš «aķis» derēs?

Autoīpašniekam, kurš pirmo reizi sastopas ar nepieciešamību nomainīt akumulatoru, var rasties grūtības, kādu labāk izvēlēties.

Meistars ar vairāku desmitu gadu pieredzi Haralds Sauka «Dzīvespriekam» uzsver, ka ne vienmēr spēkā princips - jo dārgāks, jo labāks.

Pirmkārt, «aķis» ir pietiekami svarīga ierīce, lai to neiegādātos krāmu tirgū vai lielveikalā. Otrkārt, skaidri jāzina, kādam jābūt automašīnas akumulatora nominālajam spriegumam. Parasti tas ir 12 V, tomēr, piemēram, ASV ražotajos var būt 24 V spriegums.

 

Treškārt, jāzina akumulatora nominālais tilpums ampērstundās - Ah. Tas raksturo akumulatora spēju pieņemt un atdot enerģiju. Tā pārbaudei ražotājs akumulatoru 20 stundas izlādē ar strāvu, kas ir pieci procenti no tā nominālā tilpuma. Piemēram, 55 Ah tilpuma akumulators pēc 20 stundām būs tukšs, ja to izlādēs ar 2,75 A strāvu.

 

 

Atcerieties, ja tiks darbināts liels skaits patērētāju (radio, pastiprinātājs, sabvūfers, kondicionieris), «vājš» akumulators ātrāk izlādēsies un tā resurss samazināsies tiktāl, ka automobili nebūs iespējams iedarbināt. Ja jūsu auto ir uzstādītas papildu elektrību patērējošās «fīčas», to drošai darbināšanai ieteicams iegādāties akumulatoru ar kādām piecām «liekām» ampērstundām.

 

Nevajadzētu pārspīlēt arī otrā virzienā - iegādāties pārāk lielas ietilpības bateriju. Jo ģenerators, piemēram, braucot pa pilsētu, nespēs to uzlādēt un «liekās» ampērstundas paliks neizmantotas. Tas arī nodeldēs ģeneratora resursu.

 

Viens no rādītājiem, kas tiek ierakstīts arī akumulatora marķējumā (pašās tā beigās), ir strāvas rezerves tilpums - cik minūtes akumulatoru baterija varēs darbināt automašīnas iekārtas avārijas režīmā.

 

Ceturtkārt, svarīgi nekļūdīties, izvēloties «pareizas» polaritātes akumulatoru. Tā var būt tieša vai apgriezta, par ko iespējams pārliecināties, uz akumulatoru skatoties no etiķetes puses. Ja «pluss» atrodas pa kreisi, tad polaritāte ir tieša, ja otrādi - apgriezta. To svarīgi noskaidrot tāpēc, ka konkrētajam auto modelim cita polaritāte tehniski nederēs. Visbeidzot, pirms doties pēc jauna akumulatora, izmēriet, cik vietas aizņem vecais.

 

Marķējuma piemērs

• 12 V - nominālais spriegums, voltos;• 105 RC - rezerves tilpums, minūtēs;• 590 A - starta vai palaišanas strāva, ampēros;• 60 Ah - nominālais tilpums, ampērstundās.

 

Dzīvespriekam