Eksperimenta “Pozitīvais blakusefekts” atziņas: Ir jāveido sev pieradums kustēties, viss sākas tikai ar domu par kustību!

Janvāra sākumā*, piedaloties bezmaksas tiešsaistes ārstnieciskās vingrošanas nodarbībās ar fizioterapeiti Maiju Nāckalni, Veselības ministrijas kampaņas “Kustinācija” eksperimenta “Pozitīvais blakusefekts” dalībniecēm no dažādiem Latvijas novadiem bija iespēja uzzināt, kā pareizi kustēties, un, veicot pašsajūtas testu, fiksēt, kādas pozitīvas izmaiņas notiek cilvēka ķermenī pēc izkustēšanās.

Šķibes bibliotēkas vadītāja Ilze Saršūna (Dobeles novads), kura pieteicās eksperimentam ar mērķi iegūt jaunas zināšanas par kustību un veselīgu dzīvesveidu, lai varētu par to informēt savas bibliotēkas lasītājus, izvērtējot darba ražīgumu nākamajā dienā pēc ārstnieciskās vingrošanas nodarbībām, atzīst, ka ķermenis pēc darba dienas bija gatavs pavingrot un izkustēšanās deva enerģiju. “Ir jūtams, ka organismam vajag vingrošanu, jo tad iespējams paveikt daudz vairāk,” saka Ilze. Arī labākās draudzenes – bērnudārza audzinātāja Laila Garkalne un skolotāja Daina Erenberga no Pūņām (Talsu novads), kuras eksperimentam pieteicās, jo vēlas izskatīties un justies labi, saka, ka pēc izkustēšanās jutušas garastāvokļa pacēlumu. Laila vēl piebilst – priecājas, ka spējusi pārvarēt slinkumu. Viņa atzīst, ka tieši slinkums kavē aktīvi kustēties ikdienā. Piedalīties eksperimentā Lailu pierunājusi draudzene Daina. Tagad, kad Laila, kļuvusi par maza sunīša – takša Bonifācija – īpašnieci, viņai katru dienu nākas iet staigāt. Viņai ļoti palīdz vīra Bruno pamudinājumi, kurš aicina ņemt nūjas, pārvarēt slinkumu un doties uz priekšu!

Nūjošanas trenere Aiva Rupeika (Tukums) eksperimentam pieteicās, lai papildinātu savas zināšanas, iedvesmojot kustēties arī citus. “Man bija super darba ražīgums uzreiz pēc vingrošanas nodarbībām, lai gan pirms vingrošanas it kā biju nogurusi. Ir jāveido sev ieradums kustēties! Viss sākas tikai ar domu par kustību. Ziemas vakari ir sniegoti gaiši un laternu izgaismoti, turklāt kustībā ir silti arī, ja snieg,” tā Aiva. Viņa mudina cilvēkus sākt ar vienkāršo – pastaigu. Ķermenis par to priecāsies! Arī trenere Iveta Kazaine (Smiltene), kura ikdienā cenšas popularizēt veselīgu dzīvesveidu, eksperimentam pieteicās, lai noslīpētu pareizu vingrojumu izpildi, uzsver, ka pēc vingrošanas nodarbībām pieticis enerģijas gan vakarā, gan nākamajā dienā.  “Mans moto skan šādi: Kustība ir dzīvība, Tu kusties tātad dzīvo! Šis teiciens iepatikās, kad guļot slimnīcā iepazinos ar sportisku sievieti, kas veselības dēļ vairs nevarēja aktīvi sportot, bet ikdienā bija kustībā!”

Lai fiksētu, kādas izmaiņas notiek cilvēka ķermenī vingrošanas laikā, eksperimenta “Pozitīvais blakusefekts” dalībnieces nākamajā rītā pēc katras vingrošanas nodarbības aizpildīja pašsajūtas testu, kurā atklājās, ka dalībnieku pulss treniņu laikā bijis normas robežās, bet miega kvalitāte pēc vingrošanas – laba. Tāpat eksperimenta dalībnieces pašsajūtas testā atzina, ka pēc vingrošanas jutušās tvirtākas un nodarbību laikā uzzināts par jaunu muskuļu, par ko iepriekš nav zināts, esamību. Daina pēc nodarbībām turpina mājās vingrot un nu jau var pacelt roku, ko iepriekš nevarēja, bet Laila vīra Bruno mudināta biežāk iet pastaigās ar savu taksīti. Šķibes bibliotēkā, kur strādā Ilze, februāra vidū sāksies zumbas nodarbības, ko viņa ar nepacietību gaida un plāno apmeklēt. Neskatoties uz laika apstākļiem, Aiva turpina svētdienas nūjot, bet Iveta, kura iet garās pastaigās, slēpo un skrien,  starp treniņiem regulāri izmanto eksperimentā apgūtos vingrojumus. Tos sācis izmantot arī viņas vecākais dēls, kas agrāk aktīvi sportoja, bet tagad ilgu laiku nebija neko darījis.


Ar enerģisku sabiedrības informēšanas kampaņu "Kustinācija" Veselības ministrija aktīvi iekustina iedzīvotājus visā Latvijā, tādējādi veicinot kustīgu dzīvesveidu kā vērtību un palielinot regulāru fizisku aktivitāšu veikšanu ikdienā, mudinot cilvēkus nodarboties ar fiziskām aktivitātēm (bērniem un jauniešiem vismaz 1 stundu katru dienu. Pieaugušajiem vismaz 30 minūtes piecas reizes nedēļa). 

Veselības ministrijas kampaņa “Kustinācija” tiek veikta ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

Dzīvesstils