Gatavojam piemājas dīķi ziemai

Lai izvairītos no zivju slāpšanas un ūdenstilpes aizaugšanas, gluži kā augļudārzs, arī piemājas dīķis, kurā mājo zivis, jāsagatavo ziemai, uzsver Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) zivsaimniecības eksperts Raivis Apsītis. 

Gaidot ziemu, jāapļauj zāle, kas aug ūdenī gar dīķa krastu. Kad ūdenstilpe būs aizsalusi, varēs izraut arī vilkuvāles, ja tādas saaugušas. 

Raivis Apsītis, LLKC zivsaimniecības eksperts: “Zāli ir būtiski izvākt no dīķa, jo ziemā tā pūs, dedzinot ūdenī esošo skābekli, kas zivīm nepieciešams elpošanai. Tādēļ, ja dīķis neliels un ir šāda iespēja, būtu ieteicams izpļaut arī zem ūdens augošo zāli. Kad tā sažuvusi un dīķis aizsalis, turpat uz ledus to var sadedzināt, – pelni būs labs mēslojums dīķim jaunajā sezonā.”

Ja saimniekam dīķī dzīvo siltūdens zivis, piemēram, karpas, līņi, stores vai sami, piebarošana ziemā nav nepieciešama, jo tās izmanto vasarā uzkrātās barības rezerves. Savukārt, ja tajā mājo aukstūdens zivs forele, kas barojas arī ziemā, nepieciešama minimāla piebarošana – nelielas barības devas reizi 10–15 dienās. 

R. Apsītis aicina arī aizdomāties par aeratora ievietošanu dīķī: “Brīdī, kad dīķis sāk pārvilkties ar pirmo ledu, tajā būtu ieteicams ievietot aeratoru, kas visu ziemu nodrošinās ūdenstilpē nepieciešamo gaisa apriti un neļaus zivīm slāpt.”

Ziema ir labs laiks, lai ierīkotu arī laipas, kas nepieciešamas vasarā – pa ledu daudz vienkāršāk nonākt līdz vietām, kur tās jāizveido. Tomēr jāatceras, ka ziemojošās zivis īpaši tramdīt nevajadzētu, – ilgstošs un skaļš troksnis tām var radīt stresu, kura ietekmē zivis novājināsies un pavasari var arī nesagaidīt. 

Dzīvesstils