Hepatīts – viltīgā un nepamanāmā slimība

Latvijā A, B un C hepatīts ir plaši izplatīta infekcijas slimība – Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2017. gadā ar akūtu vai hronisku vīrushepatītu sirguši vairāk nekā 2300 cilvēki. No saslimšanas ar hepatītu nav pasargāts neviens, turklāt šī slimība ir viltīga – nereti tās simptomi nav jūtami, un tā var netraucēti veikt posta darbus cilvēka organismā pat vairāku gadu garumā. Lai noskaidrotu iedzīvotāju informētību par šo slimību un tās riska faktoriem, farmaceiti ir veikuši aptauju, kuras dati liecina, ka daudziem respondentiem ir vismaz viena no hepatīta pazīmēm.

“Veicot mūsu klientu aptauju, ieguvām diezgan pārsteidzošus rezultātus. 10% no 1500 respondentiem ir viena no galvenajām C hepatīta pazīmēm – ādas asinsvadu zvaigznītes. Savukārt teju 19% respondentiem ir bijušas gadījuma seksuālās attiecības, nesenas ķirurģiskas vai citas medicīniskas manipulācijas, bieža deguna asiņošana un viegli veidojas zemādas hematomas – tas viss var veicināt saslimšanu ar hepatītu. Trešdaļai respondentu ir hronisks nogurums un sāpes locītavās, kas var liecināt par klātesošu infekciju. Šādas pašsajūtas pazīmes nudien nedrīkst ignorēt, tādēļ tās noteikti jāpārbauda pie speciālista,” skaidro farmaceite Ieva Zvagule.

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti sauc par „dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte ir viena no aknu iekaisuma izpausmēm. Vīrushepatīts ir infekcijas slimība, ko izraisa hepatīta vīrusi. Latvijā ik gadu reģistrē vairākus simtus inficēšanās gadījumu ar dažādiem vīrushepatītiem. Izplatītākās hepatīta formas ir A, B un C hepatīts, bet sastopams arī D, E, G un TT hepatīts. Vairums hepatīta formu var izraisīt akūtu, hronisku infekciju, kā arī aknu iekaisumu, kas veicina aknu cirozes un pat vēža veidošanos. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka saslimšana ar vīrushepatītu ir globāla problēma – ar B hepatītu inficējušies ap 240 miljoni pasaules iedzīvotāju, bet ar C hepatītu sirgst aptuveni 150 miljoni.

Kādi simptomi liecina par slimības klātbūtni? Infekteloģe-rezidente Sņežana Orlova norāda, ka “par iespējamu saslimšanu ar vīrushepatītu var liecināt nespēks, sāpes locītavas, nelaba dūša, vemšana, bezmiegs, tumšs urīns, gaiši izkārnījumi, ādas nieze, dzelte vai citas ādas pārmaiņas, bet jāņem vērā, ka dažkārt kāds no iepriekš minētajiem simptomiem var nebūt, un slimība biežāk norit bez jebkādām pazīmēm. Aknas ir viens no orgāniem, kas nesāp, un slimību var diagnosticēt, tikai veicot speciālas asins laboratoriskās pārbaudes. Aicinu ikvienu uzzināt analīžu rezultātus, lai izslēgtu iespēju inficēties ar vīrushepatītiem.”

Visvieglāk ir inficēties ar A hepatītu. To bieži sauc par “netīro roku slimību”, jo inficēšanās notiek, vīrusam nonākot gremošanas traktā. Tam radniecīgs ir E hepatīts, kuru nereti var iegūt eksotiskos ārzemju ceļojumos, sevišķi Āzijas reģiona valstīs. Eksotiskos ceļojumos īpaši jādomā par higiēnu: ūdeni ieteicams dzert tikai no pudelēm, kas pirktas veikalā, un nevajadzētu aizrauties ar gastronomiskiem eksperimentiem, ja nezināt ēdiena izcelsmi. Augļi un dārzeņi pirms ēšanas rūpīgi jānomazgā, ēdienu vēlams termiski apstrādāt, un, protams, sevišķi svarīgi ir regulāri mazgāt rokas ar ziepēm.

Pret A un B hepatītiem ir vakcīna, pret C hepatītu – nav. Taču tieši B un C hepatīta veidi ir sevišķi bīstami, jo to simptomi ne vienmēr liek par sevi manīt. Līdz ar to par saslimšanu cilvēks nereti uzzina, kad jau sākušās nopietnas veselības problēmas, kas prasa ilgstošu un sarežģītu ārstēšanu. Reizēm C hepatīts cilvēka organismā posta darbus nemanīts veic gadiem ilgi. Taču arī tikt pie šiem hepatīta veidiem ir mazāk iespēju, ja ievērojam noteiktus piesardzības pasākumus – šie hepatīta veidi izplatās ar inficētām asinīm, lietojot kopīgus higiēnas piederumus vai veicot manipulācijas, kur pastāv risks savainoties (kopīgi skuvekļi un zobu sukas, injekcijas, tetovēšana, manikīrs, zobārsta pakalpojumi, ja tiek lietoti nesterili instrumenti), kā arī nepiesardzīgu seksuālo kontaktu ceļā.

Pret B hepatītu ir izstrādāta vakcīna, kas ievērojami atvieglo cīņu ar šo hepatīta veidu. To apmaksā valsts, un bērni šo vakcīnu saņem vakcinācijas kalendāra ietvaros. Ieteicams vakcinēties gan pret A hepatītu, gan B hepatītu, jo tas palīdz ne tikai izvairīties no šīm infekcijām, bet arī novērst smagākas infekcijas formas, kas rodas, inficējoties ar vairākiem hepatīta vīrusiem. Savukārt no C hepatīta sevi var pasargāt, ievērojot profilakses pasākumus, nodrošinot ārstēšanu inficētajām personām un izglītojot sabiedrību, lai cilvēki izvēlētos kvalitatīvus pakalpojumus un drošus dzimumsakarus. Ja tomēr gadījies inficēties ar kādu no vīrushepatītiem, jāatceras, ka slimības norisi saasina alkohola, narkotisku vielu un dažādu medikamentu lietošana, fiziska pārslodze un trekni produkti, ar kuriem grūti tikt galā pat veselām aknām. 

Ieva Zvagule aicina: “Izturēties atbildīgi pret savu veselību ir svarīgi ne tikai paša dzīves kvalitātei, bet arī tāpēc, lai pasargātu no saslimšanas savus līdzcilvēkus. Ja jums ir kaut mazākās aizdomas par veselības problēmām, savlaicīgi vērsieties pie ārsta, kurš veiks nepieciešamos izmeklējumus. Varbūt izrādīsies, ka tas tiešām ir tikai nogurums, bet vismaz būsiet guvuši sirdsmieru!”

Dzīvesstils