Īstens ziemas gardums katrā namā – piparkūkas

Vai pirmssvētku laikā esat ierauti komerciālajā pasaulē, skrienot pa veikaliem un satraukti gādājot dāvanas, ko likt zem eglītes? Ir īstais laiks uz brīdi apstāties un sajust Ziemassvētku smaržu. Runā, ka katriem svētkiem esot sava īpašā smarža. Kā īstens Ziemassvētku draugs droši varu apgalvot, ka tās ir piparkūkas. Paverot cepeškrāsns durvis, piparkūku patīkamais aromāts acumirklī uzbur īstu Ziemassvētku sajūtu katrā namā, un tiklīdz kraukšķīgais gardums kūst uz mēles, notiek kas nedaudz maģisks – mēs kļūstam labāki. 

Piparkūku cepšana ir lielisks veids, kā būt kopā ar bērniem un mazbērniem, savu mīļoto un, ja tāda nav, tad šis ir laiks sev un labiem darbiem. Neticiet? Uzlieciet fonā Ziemassvētku dziesmas, kaut vai telefonā, izmantojot youtube pleilisti, un sāciet to izbaudīt. Šoreiz iedvesmai pinterest.com esmu sameklējusi burvīgas idejas un tajā pašā laikā vienkāršus risinājumus piparkūku dekorēšanai. Nav jāpiemīt mākslinieciskām dotībām, lai šo paveiktu, pietiks ar kripatiņu radošuma un labu noskaņojumu. Runājot par labiem darbiem, pēc pieredzes saku, ka ar piparkūku dekorēšanu var aizrauties, jo šis process atmodina mūsos mazu un zinātkāru bērnu, kuram gribas izmēģināt visu jauno. Laiks virtuvē pazudīs nemanot un piparkūkas būs vairāk, kā spēsim apēst. Tieši šī iemesla dēļ rosinu  jūs uzcept pa gardai piparkūkai kaimiņiem, sen nesatiktai draudzenei, iepriecināt seniorus veco ļaužu namā, pacienāt kolēģus darbā vai pārsteigt bibliotekāri, dodoties pēc jaunākās lasāmvielas. Ļaujiet noticēt Ziemassvētku brīnumam, pašiem to radot. Lai garšīgi!

Noderīgi padomi 

Par glazūru
Pirmssvētku laikā veikalos (arī mazpilsētās) ir nopērkamas gatavas piparkūku glazūras – baltas, skaisti rozā, dzeltenas, zaļas, zilas. Tomēr pavisam elementāri glazūru var pagatavot mājās. Nepieciešams viens olas baltums (auksts), 350 līdz 400 grami pūdercukura (pēc sajūtām var vairāk) un pusotra tējkarote citrona sulas. Olas baltumu ar mikseri saputo stingrās putās, pēc tam pakāpeniski pievieno pūdercukuru un noslēgumā – citrona sulu. Jo vairāk pievienosiet pūdercukuru, jo glazūra būs biezāka un vieglāk ar to  strādāt.

Par krāsām un krāsvielām
Piparkūku glazēšanai izmantoju pirktās pārtikas krāsvielas. Tagad tās ir daudz vieglāk pieejamas kā pirms dažiem gadiem. Tradicionāli komplektā ietilpst sarkana, dzeltena, zila un zaļa krāsa. Taču dekorēšanai nepieciešamas vēl citas. Te noder skolā mācītais par krāsu jaukšanu. Ja nu tas piemirsies, tad sarkano, dzelteno un zilo krāsu nav iespējams iegūt, sajaucot citas. Bet, sajaucot sarkanu ar zilu, iegūsiet violetu; dzelteno samaisot ar sarkano, tiksiet pie oranžās; bet, zilu jaucot ar sarkano, tiksiet pie zaļās krāsas. Nojaušat, ka rozā sanāks, sarkano krāsu pavisam nedaudz iepilinot baltajā glazūrā. Ja kāda no detaļām ir brūna, izmantoju kausētu šokolādi.

Atvieglos darba procesu
Dekorēšana ir smalks roku darbs, taču no tā nav jābaidās. Noderēs mājās pieejamie zobu bakstāmie kociņi, jauna akvareļu ota, tējkarote, smalki iesmiņi, pincete (ar to ērtāk būs uz piparkūkas īstajā vietā novietot dekoratīvās bumbiņas un citus elementus)  un cepamais papīrs, lai uztaisītu tūtu glazēšanai.

Ja nolūks ir dāvana
Pašu glazētās piparkūkas pasniedzot kā dāvanu, jāpadomā par iesaiņojumu. Iesaku trīs variantus: caurspīdīgs dāvanu iesaiņojuma maisiņš (esmu pamanījusi arī kancelejas preču veikalos dažāda izmēra), miniatūras kartona kastītes ar vāciņu vai arī kraftpapīrs, kurā ietin dāvanu. Vienkārši, toties eleganti.

Ziemassvētku vecīšu un dāvanu tāfelītes

20191224-1005-zsv-vecisi-mazs.jpg
Ielūkojoties šīs ziemas sezonas tendencēs, daudzviet dominē glazētas cepumu un piparkūku tāfelītes. Ar garumu un platumu var brīvi improvizēt, tāpat kā ar  garnēšanu, ja nav pieejami pelēkie toņi, to vietā var izmantot citus. Ja rūpīgi ieskatīsities attēlā, zīmējumi nav sarežģīti, ja neuzdrīkstaties veidot Ziemassvētku vecīti, tad dāvanas un eglītes jums nudien sanāks, to var papildināt ar pērlītēm. Izdekorētās tāfelītes lieliski noder dāvināšanai, pa vienai tās var iesaiņot caurspīdīgā maisiņā, bet komplekts burvīgi izskatīsies kartona kastītē.

Sniega bumbas maģiskais pieskāriens

20191224-1005-sniega-bumbas-mazs.jpg

Sniega bumbām piemīt kas maģisks, tās apbur gan bērnus, gan pieaugušos. Tām ne vienmēr ir jābūt stikla, sniega bumbas var būt veidotas no kraukšķīgas piparkūkas.

Svētku klasika – eglītes

20191224-1005-svetku-egles-mazs.jpg
Kas gan ir Ziemassvētki bez egles. Šī forma dominē arī piparkūkās un cepumos, tikai vienkāršotā variantā, kas atvieglo glazēšanu. Lai iegūtu tumši zaļāku toni, iesaku izmantot lielāku tilpumu pārtikas krāsvielas.

Aktualitāti nezaudē “izkusušie” sniegavīri

20191224-1005-sniega-virs-mazs.jpg
Pirms vairākiem gadiem sevi pieteica “izkusušie” sniegavīri, iespējams, tas saistīts ar klimata pārmaiņām un Latvijas siltajām ziemām. Sniegavīri joprojām nav zaudējuši aktualitāti, mainījusies tikai to veidošana. Patiesībā šie ir visvienkāršākie, taču bērnos izsauc tikpat lielu sajūsmu. Dekorēšanai nepieciešama vien baltā glazūra, brūnā šokolāde un kripatiņa oranžās krāsvielas.

Dzīvesstils