Joprojām ģimenes budžetu papildina ar meža veltēm

Daudzi brīnās, ka Valkas puses mežos joprojām var salasīt dauydz sēņu. Turklāt aug ne tikai rudenim raksturīgās cūcenes, rudmieses un alksnenes, bet arī apšu bekas, baravikas un gailenes. 

“Ziemeļlatvija” aizvadītajās brīvdienās pārliecinājās, ka joprojām naskākie sēņotāji brīvdienu rītos nevis laiskojas, bet dodas uz mežu lasīt sēnes pašu vajadzībām un pelņai. Dzīvojot Latvijas – Igaunijas pierobežā, daudzi turpina pelnīt naudu, sēņojot un ogojot. Pašlaik igauņu pusē pieņēmēji par kilogramu gaileņu maksā četrus eiro, bet par kilogramu alksneņu – 80 centus. Kāda valcēniete stāsta, ka pirms nedēļas par kilogramu alksneņu maksāts 1,30 eiro. Abi ar vīru dienā nopelnījuši pat simts eiro. Čakli sēņojot, viņa dienā salasa vairāk nekā 40 kilogramu alksneņu.

“Mežā var nopelnīt tā, kā nenopelnīsi strādājot, piemēram, kādā pašvaldības iestādē. Un nav nekādu priekšnieku. Un no tās trakās locīšanās ir lielisks fiziskais treniņš,” smejas čaklā sēņotāja. Viņa atklāj, ka šoruden alksnenes un gailenes izcili labi aug priežu jaunaudzēs. Sēnes jālasa tīras un nevar būt salauztas un sapuvušas, citādi pieņēmēji var atteikties par tām maksāt. Turklāt alksnenes jānodod bez kātiem. Tie, kuri grib gūt lielāku peļņu, alksnenes nodod novārītas. Arī tad uzpircēji skatās, lai sēnes būtu bez gružiem. Novārītās alksnenes iepērk par diviem eiro kilogramā. 

Kāda sieviete atklāj, ka viņa, mežā pavadot divas stundas un novārot alksnenes, nopelnīja 25 eiro. Daži sēņotāji, lasot alksnenes, tās nenogriež ar nazi, bet uzmanīgi nolauž. Viņi uzskata, ka tā ātrāk var pielasīt pilnus traukus.

“Ne jau tikai pensionāri un nabadzīgākie lasa sēnes. Pie punkta sēņotāji atbrauc smalkās mašīnās un no bagāžnieka ceļ laukā pilnas kastes un spaiņus ar salasīto. Cilvēki izmanto iespēju nopelnīt,” secina sēņu iepircēja igauņu pusē. Viņa atklāj, ka vēl visu šo nedēļu iepirks meža veltes, atliek vien pašiem šo iespēju izmantot.


Dzīvesstils