Kā izvairīties no bērna aptaukošanās?

Piektdaļai Latvijas bērnu ir liekais svars, un aptaukošanās proporcija bērnu vidū turpina pieaugt. Tuvojoties Starptautiskajai pārtikas dienai, kas tiek atzīmēta 16. oktobrī, ir vērts atgādināt, cik svarīgi ir lietot veselīgu pārtiku un ievērot veselīga dzīvesveida paradumus ģimenē, jo tas ietekmē gan pieaugušo, gan bērnu veselību. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente un dietoloģe Laila Meija stāsta par veselības problēmām, ko var radīt bērna aptaukošanās, un atgādina, kas jāņem vērā, lai pēc iespējas samazinātu šo risku.

RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Sporta un uztura katedras docentes un dietoloģes Lailas Meijas viedoklis: 

“Gandrīz trešdaļa zēnu un piektdaļa meiteņu 11 gadu vecumā cieš no aptaukošanās, bet 15 gadu vecumā tā ir piektdaļa zēnu un desmitā daļa meiteņu,” par bērnu aptaukošanās epidēmiju Latvijā stāsta RSU docente Laila Meija. Aptaukošanās ietekmē visu tālāko bērna dzīvi. Būtiskākās aptaukošanās izraisītās sekas var būt: vielmaiņas slimības; cukura diabēts; sirds asinsvadu slimības; imunitātes traucējumi; lielāks psihisko saslimšanu, neauglības, onkoloģisko slimību risks; attiecīgā vecumā pieaug infarkta un insulta risks u. c. “Cilvēkiem ar aptaukošanos ir hronisks, lēni ritošs visa organisma iekaisums,” stāsta dietoloģe.

Kas izraisa bērna aptaukošanos? “Vispirms tie ir ģenētiskie faktori, ko pašlaik mēs varam ietekmēt ierobežoti. Tas, protams, ir dzīvesveids – cilvēks tagad patērē daudz vairāk kaloriju nekā pirms 50 gadiem, turklāt viņš ievērojami mazāk kustas.” Aptaukošanās risku palielina arī piesārņotais ūdens un vide, kā arī vielas, kas veicina aptaukošanos un ko uzņemam, lietojot kosmētikas līdzekļus un izmantojot plastmasas izstrādājumus.

Kā mazināt bērnu liekā svara epidēmiju Latvijā? 

  • Par bērna veselību jādomā vēl pirms grūtniecības. Abiem vecākiem jābūt ar normālu ķermeņa masu un veselīgu dzīvesveidu.
  • Vajag izkopt un ievērot veselīgus ēšanas paradumus un tradīcijas ģimenē.
  • Ļoti svarīgas ir kustības, un pie tām bērns ir jāpieradina kopš mazotnes.
  • Jāmāca un jāveido bērnam izpratne par veselīgu uzturu.
  • Būtu vēlams, ka “veselīgiem produktiem ir mazāki nodokļi, un šo ceļu Latvija jau ir sākusi iet”.
  • Jāuzlabo veselīga uztura atpazīšana. “Nepieciešams viens ticams, uz pierādījumiem balstīts pārtikas marķējums, lai visi Latvijas iedzīvotāji viegli varētu atpazīt veselīgos produktus,” uzskata Laila Meija.

Dzīvesstils