Kā lietderīgi izmantot koku lapas

Sausais un saulainais laiks pašlaik ir vispiemērotākais, lai savāktu skaistās dzeltējošās koku lapas un lietderīgi izmantotu tās savā dārzā. Ko un kā ar tām darīt, skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.


Dekoratīvo koku un krūmu lapas

  • Sausas lapas ir lielisks izolācijas materiāls, un pašlaik ir piemērots periods tās savākt – nav nepieciešama papildu žāvēšana. Ļoti ērti tās vākt big-bag maisos, lai droši saglabātu līdz brīdim, kad, sākoties salam, jāpiesedz visdažādāko augu sakņu sistēmas. Sausās lapas var izmantot arī poda puķu pārziemināšanai. Ja var nodrošināt, ka lapām netiek klāt nokrišņi, tās var kalpot kā siltuma saglabāšanas līdzeklis.
  • Lapas ir arī laba komposta veidošanas sastāvdaļa. Koku lapām oglekļa un slāpekļa attiecība C/N ir 60:1. Izmantojot trīs daļas lapu un vienu daļu pēdējās pļautās zāles, jau veidojas vērtīga komposta kaudze. Arī ābolu izspiedas, kas palikušas pēc ābolu sulas spiešanas, kopā ar lapām var izmantot komposta veidošanai. Šādā gadījumā uz 10 kg izspiedu papildus pievieno 500 g pelnu, ja to nav, tad izmanto kādu no kaļķošanas līdzekļiem.
  • Lapas var izmantot kā organisko mēslošanas līdzekli, ierokot vai iestrādājot augsnē. Nevajadzētu tās likt kā kārtu uz augsnes un tad ieart, jo tādējādi lapas nonāks augsnes apakškārtā un nesadalīsies. Vislabāk šajā procesā izmantot diskus, sekli uzart vai uzrakt.
  • Lapas var noklāt arī kā mulču, nākamajā gadā paredzētajām sēšanas un stādīšanas platībām. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu mikroorganismu darbību, pirms lapu klāšanas platību līdz 5 cm noklāj ar pēdējo zaļo zāli.


Ogulāju un augļu koku lapas

Diemžēl šīs lapas ir potenciāls risks nākamā gada ražai, jo tajās var pārziemot kā slimību ierosinātāji, tā arī kaitēkļi. Dažiem augļu kokiem un krūmiem lapas var vienkārši sagrābt un sadedzināt, bet ko darīt lielākās platībās?

Ar speciālām birstēm lapas izslauka no apdobēm uz rindstarpām un ar pļāvēju mulčieri sasmalcina. Var apsmidzināt visas lapas ar 5% karbamīda darba šķīdumu. Bioloģiskajās saimniecības var izmantot vircu, kas atšķaidīta attiecībā 1:5–6. Abos gadījumos slāpeklis, ko satur karbamīds un virca, tiek izmantots mikroorganismu darbības nodrošināšanai, lai lapas līdz pavasarim sadalītu. Līdzīgā veidā, izgrābtās lapas pļaujot, var sajaukt ar nopļauto zāli un apsmidzināt ar kādu no biokompostētājiem. To gan vēlams darīt, kamēr gaisa temperatūra turas virs +10oC. Kompostēt augļu koku un krūmogulāju lapas drīkst tikai tad, ja nodrošina “karsto” vai aerobo kompostēšanu, kas veicina temperatūras paaugstināšanos kaudzē, sekmējot slimību ierosinātāju un kaitēkļu bojāeju. Visos citos gadījumos savāktas lapas ir jāsadedzina.

Dzīvesstils