Koronavīruss mērķē sirdī. Karantīnas apstākļos eksperti iesaka rūpīgāk apsvērt sirds un asinsvadu slimību risku

Piespiedu karantīnas apstākļos, kad fiziskās aktivitātes ir ierobežotas un uzturs nepietiekams, eksperti iesaka rūpīgāk apsvērt sirds un asinsvadu slimību risku. Latvijai šis brīdinājums ir īpaši būtisks.

Simptomi, kas ikvienam būtu jāzina

2018. gadā 55% no visiem nāves gadījumiem Latvijā izraisīja sirds un asinsvadu slimības. Piemēram, citās Eiropas Savienības valstīs šis skaitlis nepārsniedz 36%. 2018. gadā sirdslēkmes prasīja 2045 Latvijas iedzīvotāju dzīvības. Covid - 19 pandēmija noteikti negatīvi ietekmēs satraucošo statistiku.

Gaiļezera slimnīcas kardiologs Artjoms Kaļiņins atzīmē, ka cilvēki, kuriem ir sirds un asinsvadu slimību risks koronavīrusa epidēmijas kontekstā, ir jānovieto karantīnā. Tiem, kuriem jau bijusi sirdslēkme vai insults, vai kuri zina, ka viņiem ir sirds mazspējas pazīmes, jo īpaši nepieciešama karantīna un pašizolācija. Ar Covid – 19 saslimst gan veseli cilvēki, gan tie, kam jau ir veselības problēmas, un mirstība ir daudz augstāka starp tiem, kam ir sirds un asinsvadu slimības. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Tāpēc ar vismazākajiem koronavīrusa simptomiem viņiem nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Sirds un asinsvadu slimību mirstība ir desmit reizes lielāka nekā no Covid-19. “Klasisks sirdslēkmes simptoms ir sāpes krūtīs,” skaidro ārsts Kaļiņins. - Ir nelielas šādu sāpju lēkmes - 2–3 minūtes, un pēc tam pāriet. Tos var izprovocēt ar fiziskām slodzēm, ēšanu, temperatūras režīma maiņu telpā vai emocionālu stresu. Bet, ja sāpes krūtīs ilgst vairāk nekā 20 minūtes un neizzūd pat tad, ja lietojat tableti ar nitroglicerīnu vai validolu, jums ir jāizsauc ātrā palīdzība. Šīs sāpes nevar sajaukt ar neko citu.

Raksturīgi, ka sirdslēkmes sāpes var izstaroties uz kreiso vai abām rokām, vai apakšžokli. Dažreiz sāpes ir vēdera augšdaļā. Šķiet, ka sāp kuņģis, bet tās ir sāpes, kas saistītas ar sirds asinsvadu aizsprostojumu. "

Ir arī nesāpīgi sirdslēkmes ierosinātāji, piemēram, pacientiem ar cukura diabētu. Tad jums jāpievērš uzmanība aizdusai miera stāvoklī: pēkšņi nezināmu iemeslu dēļ trūkst gaisa, un tas progresē.

Brīdināts – tātad apbruņots 

“Sirdslēkmes centrā ir process, ko sauc par aterosklerozi,” skaidro doktors Kaļiņins. - Tas ir, holesterīna plāksnīšu veidošanās artēriju lūmenā. Tas galu galā var izraisīt aizsprostojumu.

Riska grupā ietilpst smēķētāji, cilvēki ar hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu, diabētiķi un, protams, cilvēki ar aptaukošanos. Un, protams, šeit svarīga loma ir asins bioķīmiskajam sastāvam - jāuzrauga holesterīna un cukura līmenis asinīs. Šie ir vissvarīgākie riska faktori, kas jākontrolē. ”

“Pašlaik vislielākajam riskam ir pakļauti cilvēki ar sirds un asinsvadu slimībām,” saka Toms Kaulakalns, farmācijas uzņēmuma „Valentis” pārdošanas vadītājs. „Visa uzmanība ir pievērsta koronavīrusam. Bet mūsu uzdevums ir atgādināt, ka neviens nav atcēlis sirdslēkmes un citu nopietnu sirds un asinsvadu slimību draudus. Ir teiciens: brīdināts – tātad apbruņots! Galvenais šajā sarežģītajā situācijā ir pozitīva attieksme, kā arī pilnīga un pieejama informācija. Un tāpēc mēs nolēmām sākt informatīvu kampaņu  par to, kā uzraudzīt savu veselību šajā grūtajā periodā. ”

Elpojiet dziļāk!

Pat karantīnā un ierobežotā telpā ir vingrinājumi, kas var dot labumu gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kuriem ir sirds un asinsvadu slimības.

Mūsdienās cilvēkiem, kuriem draud sirds un asinsvadu slimības, ir ļoti svarīgi pareizi ēst un uzturēt fiziskās aktivitātes. Nepārēdieties saldumus, nedzeriet daudz alkohola! Pat dzīvoklī jūs varat nodarboties ar kādām fiziskām aktivitātēm. Ja ir balkons, noteikti izejiet uz tā paelpot svaigu gaisu!

“Es ieteiktu vienu elpošanas vingrinājumu,” saka ārsts Artjoms Kaļiņins. „Tas ir pietiekami vienkāršs, taču darbojas ļoti labi, lai, teiksim tā, plaušas elpo un ķermenis saņem papildu skābekļa piegādi. Turklāt šis vingrinājums nomierina nervus. Jums ir nepieciešams sēdēt vai stāvēt mierīgā stāvoklī, aizvērt acis, koncentrēties uz elpošanu un dziļi elpot, skaitot līdz pieci. Un pēc tam divreiz lēnāk izelpojiet ievilkto gaisu, tas ir, skaitot līdz desmit.

To var izdarīt vairākas reizes dienā, un jūs redzēsiet, ka vingrinājums dos ļoti labu efektu. "

Šķiedrvielu un pupiņu ēdienkarte

Eksperti atgādina, ka galvenais uztura princips ir mazāk lietot dzīvnieku taukus, kurus mēs iegūstam no gaļas, taukainiem piena produktiem un vienkāršiem ogļhidrātiem. 

Uzturā pārsvarā jābūt nepiesātinātiem taukiem (to avots ir augu eļļas un rieksti), šķiedrvielām un kompleksiem ogļhidrātiem (tos iegūstam no dārzeņiem, graudiem, klijām). Tas ir liels daudzums šķiedrvielu, kas palīdz noņemt lieko holesterīnu. Olbaltumvielu saturs šāda veida uzturā ir normas robežās, un jūs tos varat iegūt, izmantojot dažādas pākšaugu šķirnes un gaļu ar zemu tauku saturu.

Ārsti un dietologi ir vienisprātis, ka diēta, kurā ietilpst veseli graudaugu un pākšaugu graudi, ir visefektīvākais uztura plāns labas veselības uzturēšanai. Japāņu ekspertu veiktie pētījumi, ko apstiprinājuši viņu kolēģi visā pasaulē, liecina, ka divu augu vielu kombinācija ir īpaši noderīga asinsvadu aizsardzībai. Holesterīna līmeņa kontrolei tiek izmantots raudzēts sarkano rauga rīsu ekstrakts, kurā aktīvā viela ir monakolīns K, bet asinsvadiem - ferments nattokināze no speciāli raudzētas sojas.

Sojas pupu nattokināzes vielu ieguva Japānas zinātnieks Hirojuki Sumi. Viņš veica zinātnisku eksperimentu un nejauši atklāja, ka, ja Natto ekstrakts nokļūst asins receklī, tad pēc 18 stundām tas pilnībā izšķīst 37 grādu temperatūrā. Tādējādi nattokināze, absorbēta asinīs, palielina tās plūstamību, neitralizē trombozi, palēnina aterosklerotisko plāksnīšu veidošanos, uzlabo asinsriti visā ķermenī, vēnās un artērijās.

Tajā pašā laikā nattokināzes, monakolīna un augu ekstraktu kombinācija efektīvi samazina holesterīna līmeni, kā arī asinsrites traucējumus un trombozes risku, samazina iekaisuma procesus asinsvados.

Jāatceras, ka kaitīgo savienojumu daudzuma samazināšanās asinīs notiek labvēlīgā holesterīna uzkrāšanās dēļ, kas atrodams dārzeņos, augļos un citos mums pieejamos produktos. Šeit ir daži no visefektīvākajiem:

  • Avokado satur daudz fitosterīnu, kas palīdz samazināt sliktā holesterīna līmeni un paaugstināt veselīgā holesterīna līmeni. Kviešu dīgļi, klijas, sezama, pistācijas, ķirbju sēklas, lini, saulespuķes, mandeles un olīveļļa ir bagāti ar fitosterīniem.
  • Ogas. Zemenes, mellenes, dzērvenes, brūklenes un avenes ir palīgi “labas” vielas izstrādē. Ogas var lietot jebkurā formā – ēst svaigas vai dzert sulas, kas iegūtas no augļiem. Apstrādes laikā pozitīvās darbības daudzums nesamazinās.
  • Baltie kāposti. Šis dārzenis var konkurēt ar ķiplokiem, jo tas ir arī dabisks līdzeklis pret “kaitīgas” vielas veidošanos. Izmantojot jebkuru pārstrādes veidu, kāposti nezaudē savas derīgās īpašības, tāpēc jūs varat izvēlēties gan svaigus, gan skābētus kāpostus vai sautētus kāpostus.
  • Lielākā daļa augu - pētersīļi, sīpoli, salāti - satur lielu daudzumu bioloģisko savienojumu, kas palīdz atbrīvoties no “sliktās” vielas un iegūt “labo”.

Dzīvesstils