Latvijā atklās Eiropas vēlēšanu platformu “Šoreiz es balsošu”. Eiropas vēlēšanās 2019: aicina ne vien balsot, bet jau tagad iesaistīties procesā! 1

Gatavojoties gaidāmajām Eiropas vēlēšanām (25.05.2019), kopā ar Latvijas jauniešu viedokļu līderiem no Rīgas un reģioniem LATVIJĀ atklās iniciatīvu - EIROPAS vēlēšanu platformu: 

Kad & cikos & kur? Pirmdien, 5. novembrī, plkst. 15:00, “ES mājā” (Rīga, Aspazijas bulvāris 28, 1. stāvs). Pasākumu vadīs aktrise Ieva Florence un improvizators Valdis Sils, un klātienē ar savu motivāciju iesaistīties Eiropas vēlēšanās dalīsies un diskusijā piedalīsies dziedātājs Ralfs Eilands, Eiropas Jauniešu parlamenta un Jauniešu Saeimas dalībniece un tiesību zinātņu studente Natālija Knipše, raidījuma “Nekā Personīga” korespondents Deivids Legzdiņš, kā arī “Radio 5” / Pieci.lv pārstāvji, t.sk., Karmena Stepanova. 

20181030-1031-image001-1.png

Vēlēšanas pieder visiem Eiropas iedzīvotājiem, arī Latvijas

“Eiropas Parlaments ir Eiropas Savienības demokrātijas virzītājspēks, un mēs nevaram atļauties demokrātiju pieņemt par kaut ko pašsaprotamu, to ir jāsargā. Balsošana ir nozīmīga demokrātijas izpausme, un tajā ir tiesības un iespēja piedalīties ikvienam. Jo vairāk cilvēku balsos, jo Eiropas demokrātija kļūs spēcīgāka un leģitīmāka. Pasaulē, bez izņēmuma arī Eiropā šobrīd nav vienkārši laiki un izaicinājumu nav maz. Ar cerību uz labāku nākotni būs par maz - šoreiz mums visiem ir jāuzņemas atbildība par to. Pretēji iepriekšējām informatīvām un institucionālām vēlēšanām, šoreiz paļaujamies un “nododam” tās iedzīvotāju rokās - ne tikai balsot, bet iesaistīties vēlēšanu iniciatīvā “Šoreiz es balsošu” un kļūt par daļu no tām,” aicina Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele. 

Patlaban platformā www.soreizesbalsosu.eu reģistrējušies un aktīvi iesaistījušies ap 76 300 eiropiešu no visām ES valstīm. Valstu TOP5 pēc iesaistes aktivitātes: Vācija, Itālija, Spānija, Francija un Rumānija. 

“Ceram, ka arī Latvijas iedzīvotājos nostiprināsies apziņa, ka mums Eiropa pieder tikpat ļoti, cik ikvienam citam eiropietim, un tie kļūs par aktīviem Eiropas vēlēšanu vēstnešiem. Tas ļaus iegūt jaunas un padziļinātas zināšanas, jaunu pieredzi, t.sk., vēlēšanu pieredzi, kā arī stiprināt izpratni un piederības sajūtu Eiropas Savienībai,” skaidro M. Rībele. 


Kā iesaistīties iniciatīvā “Šoreiz es balsošu”? 

 1. Reģistrējies platformā www.soreizesbalsosu.eu 
 2. Izvēlies savu iesaistīšanās pakāpi! 

 • Būt lietas kursā par galvenajiem notikumiem un aktualitātēm jeb “turēt roku uz pulsa”, regulāri saņemot informāciju;
 • Apmeklēt vēlēšanu tēmai veltītus pasākumus klātienē vai attālināti;
 • Veidot savus projektus vai pasākumus, iesaistot citus, piemēram, lai diskutētu iemeslus, kāpēc ir svarīgi balsot? Kā Latvijā paaugstināt sabiedrības līdzdalību, t.sk., vēlēšanās? Kādi piemēri pierāda apgalvojumu: “Mana balss skaitās”? 
 • Pastāvīgi (individuāli vai organizācijas) līdz pat vēlēšanām var palīdzēt īstenot iniciatīvu tiešā sadarbībā ar Eiropas Parlamentu, reģionālā, nacionālā vai pat pārrobežu mērogā.


Fakti* par Latvijas iedzīvotāju piederības sajūtu Eiropas Savienībai:

 • Brexit veicinājis arvien lielāku eiropiešu, arī Latvijas iedzīvotāju, atbalstu Eiropas Savienībai (augstākais rādītājs pēdējo 25 gadu laikā).
 • Latvijā 56% iedzīvotāju mūsu valsts dalību Eiropas Savienībā (ES) vērtē kā “labu lietu”.
 • 73% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijas dalība ES ir nesusi ieguvumus (Eiropā vidēji tā uzskata 68%, kas ir augstākais rādītājs kopš 1983. gada).
 • Latvijā kā galvenos ieguvumus no ES iedzīvotāji vērtē jaunas darba iespējas (49%), ieguldījumu Latvijas ekonomikas izaugsmē (44%) un ES ieguldījumu miera nodrošināšanā un drošības stiprināšanā (34%). 
 • Apgalvojumam “Manai balsij Eiropā ir nozīme” Latvijā piekrīt 27% respondentu, kas ir par 6 procentpunktiem vairāk nekā šī gada aprīlī! Eiropā caurmērā tam pilnīgi piekrīt 48%.
 • 52% Latvijas iedzīvotāju vēlas, lai Eiropas Parlaments, viens no diviem ES likumdevējiem, spēlētu lielāku lomu (vidēji ES tā vēlas 48% iedzīvotāju). 


Eiropas vēlēšanas 2019 -> Nākamgad noslēgsies šī Eiropas Parlamenta (EP) sasaukuma 5 gadu pilnvaru termiņš. Pašlaik EP strādā 8 deputāti no Latvijas. Lai arī pēc Brexit (provizoriski 2019. gada martā) EP pašreizējo 751 vietā strādās 705 deputātu, no Latvijas arī turpmāk EP strādās 8 deputāti. Viņi visi pārstāvēs Latvijas iedzīvotāju intereses Eiropas likumdošanas procesā.  

Likumdošanas process ES -> EP un ES Padome (dalībvalstu ministri), kuras darbu pašlaik - 2018. gada otrajā pusē - vada Austrija (2015. gada pirmajā pusē vadīja Latvija), kopīgi pieņem ES likumus daudzās jomās. Šie likumi pēc tam ir pamats ES valstu nacionālajiem likumiem. Piemēram, Latvijā līdz pat 80% likumu balstīti uz ES lēmumiem. Lai arī Eiropas Komisija (EK) ir vienīgā Eiropas likumu iniciatore, EP var norādīt, kādi tiesību akti būtu vēlami, un prasīt EK, lai tā sagatavo likumdošanas priekšlikumus.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Dzīves pabērniem jaunā izklaide, kā tik nestrādāt.

pirms 2 gadiem, 2018.10.30 19:33

Dzīvesstils