Noejot 40 kilometrus, automašīna nav vajadzīga

Enerģiska, darbīga un spēka pilna – tādu salacgrīvieši pazīst pirms trīs gadiem Latvijas Gada farmaceites titulu ieguvušo Maigu Liepiņu. Turklāt sirmajai kundzei pat 80 gadu vecumā nav nepieciešama automašīna, jo viņa dienā kājām noiet ap 40 kilometriem.

Ārpus lielpilsētām dzīvojošie mēdz sūdzēties, ka bez personīgā transporta līdzekļa pārvietošanās iespējas ir  ierobežotas – sabiedriskais transports kursē reti un tikai dažos maršrutos. Salacgrīvas iedzīvotāja Maiga Liepiņa ir spilgts piemērs tam, ka transports nemaz nav vajadzīgs. Par viņas ieradumu un aizraušanos kļuvusi lielu attālumu veikšana kājām. 47,5 stundās noiets 136 kilometru maršruts no Kolkas uz Dubultiem. Spānijā pieveikta leģendārā Svētā Jēkaba jeb Santjago ceļa 800 kilometru distance, kā arī gar robežu apieta visa Latvija – 1836 kilometri. Par spīti cienījamajam vecumam, Maigas kundze joprojām ceļas ap pulksten 6.00 no rīta un ātrā solī ar nūjām rokās noiet trīs kilometrus. Aktīvai rīta rosmei seko duša, brokastis un ceļš uz darbavietu aptiekā. 

«Aptiekāriem ir tāds zelta teiciens, Sokrāta atziņa: «Veselība – tas vēl nav viss. Taču bez veselības viss nav nekas». Ir vajadzīgs treniņš, neatlaidīgi audzināt sevi, ka tas ir veselīgi. Pēc tam izveidojas ieradums un režīmu ievērot kļūst vieglāk,» aktīvo dzīvesveidu skaidro Maiga Liepiņa, «kad esmu dabā, varu atslābināties, aizmirst visu un uzlādēt sevi ar jaunu enerģiju darbam un mājas solim.»

Viņu īpaši priecē, ka šobrīd tiek attīstīti veloceliņi un citi projekti, kas palīdz videi draudzīgi apceļot Eiropu. «Satiekot gājējus, cilvēki apjautājas un ir labestīgi noskaņoti, jo gājēji nenodara kaitējumu dabai, nepiesārņo gaisu,» farmaceite mudina arī līdzcilvēkus vairāk izbaudīt staigāšanu un atrašanos dabā. 

Par viņas pārvietošanās paradumiem izveidots video sižets, kas publicēts Gudrais Pilsētnieks Facebook vietnē. Tas ir piektais no astoņiem video par gudru pārvietošanos, kas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atbalstu tapa Eiropas Mobilitātes nedēļas (EMN) ietvaros. 

Ik gadu no 16.līdz 22.septembrim notiekošajos EMN pasākumos aicināta piedalīties ikviena pašvaldība un tās iedzīvotāji. Šogad EMN temats visā Eiropā būs «multimodalitāte» – dažādu transporta veidu kombinēšana, kas ļauj pasažieriem gudri pārvietojoties pilnvērtīgi izmantot visas priekšrocības – pārvietošanās ātrumu, nonākšanu vajadzīgajā galamērķī laikus, elastīgu un ērtu maršruta izvēli un bieži arī līdzekļu ietaupīšanu. EMN mērķis ir aicināt cilvēkus dažādot pārvietošanās veidus, lai risinātu Eiropas Savienības iedzīvotājiem aktuālas problēmas – mazinātu satiksmes sastrēgumus un atmosfēru sasildošo izplūdes gāzu apjomu pilsētās, mudinātu pārvietoties ar velosipēdu un kājām, uzlabojot eiropiešu veselības stāvokli.

Pašvaldības līdz šā gada 10. septembrim ir aicinātas reģistrēt savus labās prakses piemērus vietnē www.mobilityweek.eu, tādējādi piedaloties EMN Nacionālajā konkursā. To vidū var būt EMN laikā plānotās aktivitātes, ielas, vai ielas posma slēgšana automašīnām Dienā bez auto 22. septembrī, vai arī vismaz viena risinājuma iedzīvotāju paradumu maiņai par labu videi draudzīgam transportam ieviešana pēdējā gada laikā. 

Dzīvesstils