Pētīs bērnu ļaundabīgo audzēju gēnus, lai uzlabotu ārstēšanu

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) sadarbībā ar Latvijas IT uzņēmumu SIA “Mikrotīkls” ir izveidojusi iniciatīvu, kas cer uzlabot ļaundabīgo audzēju ārstēšanu bērniem, attīstīt indivīdiem pielāgotas terapijas un būtiski uzlabot mazo pacientu izdzīvošanas iespējas. 

RSU un “Mikrotīkls” iesnieguši pieteikumu starptautiskam pētniecības grantam “Latvijas Bērnu ļaundabīgo audzēju genoma iniciatīva”. Tās galvenais uzdevums būs sekvencēt (noteikt DNS secību) ar vēzi slimu bērnu veselo šūnu un vēža šūnu gēnus, analizēt tos un izmantot šo informāciju ārstēšanā, tādējādi samazinot ārstēšanas negatīvos blakusefektus. 

Izprotot vēža ģenētiku, ir iespējams izstrādāt personalizētu terapiju individuālam pacientam. Pētījumu galvenais mērķis ir izstrādāt pirmo personalizētas medicīnas programmu ar vēzi slimiem bērniem Latvijā. Līdzīgas programmas jau tiek realizētas ASV un citur Eiropā. Lai sasniegtu šo mērķi, “Mikrotīkls” ir atbalstījis RSU Onkoloģijas institūtu 100 000 eiro apmērā, kas paredzēts RSU docētājas un Onkoloģijas institūta vadošās pētnieces Ineses Čakstiņas pieteiktajam projektam “Atbalsts vēža šūnu zinātniskai pētniecībai” papildu laboratorijas aprīkojuma iegādei. Papildus finansējumu vēža genoma pētījumiem plānots saņemt arī no starptautiska granta.

Katru gadu Latvijā gandrīz 50 bērniem tiek diagnosticēts vēzis, no konstatētajām vēža formām daudzas ir agresīvas, grūti ārstējamas un ar augstu mirstības risku. Lai gan izdzīvošanas rādītāji dažiem vēža gadījumiem ir ievērojami uzlabojušies, citi vēl arvien lielā mērā ietekmē mūsu bērnu dzīvi. Lielākajā daļā gadījumu izmantotie ārstēšanas veidi ir vispārēji, nespecifiski, izmantojot citotoksiskas zāles, kā rezultātā ārstēšanas blakusparādības var būt ļoti nopietnas un visa mūža garumā. 

RSU rektors un profesors Aigars Pētersons uzsver, ka “RSU priecājas uzsākt šādu inovatīvu projektu Latvijā. Uzņēmēju atbalsts zinātnei ir neatsverams un nepieciešams. Tas palīdzēs pētniecības straujākai attīstībai un daudzu bērnu dzīvību glābšanai Latvijā”. RSU Onkoloģijas institūta direktors profesors Edvīns Miklaševičs atzīst: “Mēs ieejam jaunā veselības aprūpes ērā, kas balstīsies uz genoma analīzi. Vēža pacientu ģenētiskā testēšana varētu novest pie klīniska lēmuma pieņemšanas, kas uzlabotu rezultātus un ar vēzi slimo bērnu dzīves kvalitāti.  Ārsti varētu izvēlēties mērķtiecīgas pretvēža zāles, kurām būtu mazāk blakusefekti salīdzinot ar tradicionālo ķīmijterapiju un radioterapiju.”

RSU profesore un Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska uzskata, ka ir svarīgi, ka projekta realizācija plānota ciešā sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadošajiem hematoonkologiem un pacientu ģimenēm. “Projekta sekmīga realizācija palielinās Latvijas iespējas saņemt  ārvalstu speciālistu atbalstu reto slimību gadījumos, kā arī izvēlēties labākās zāļu kombinācijas individuāli katram bērnam,” uzsver profesore D. Gardovska.

“Mikrotīkls” valdes priekšsēdētājs Džons Martins Tallijs (John Martin Tully) norāda, ka “jaunām tehnoloģijām ir liels potenciāls glābt ar vēzi slimu bērnu dzīvības. “Mikrotīkls” ir apņēmies atbalstīt  jaunāko ārstēšanas metožu ieviešanu Latvijā, lai palīdzētu šiem ar vēzi slimajiem bērniem saņemt labāko ārstniecību”.

Salīdzinot pacienta vēža un normālo šūnu ģenētisko informāciju, ārsti varētu noteikt kādas izmaiņas ir saistītas ar vēzi, un kura no ārstēšanas metodēm strādātu visefektīvāk katrā konkrētā gadījumā. Iniciatīvas nodibināšana ļaus Latvijai sekot vadošo valstu vēža pētniecībai vai pat nodrošināt līdzvērtīgu ārstēšanu kā citur Eiropā un ASV. 

Viens no iniciatīvas mērķiem ir izveidot genoma datubāzi. Tas nozīmē iegūt un uzglabāt ar vēzi slimu bērnu un jauniešu genomu. Izmantojot datubāzi un analītiskus rīkus, pētnieki spētu noteikt galvenos gēnus (un citas DNS sekvences), kas mainās bērnos un kā rezultātā veidojas vēzis. Balstoties uz iegūto informāciju, būtu iespējams izstrādāt jaunas ārstēšanas metodes cīņā pret ļaundabīgajiem bērnu audzējiem. 


Dzīvesstils