Piecas dabai draudzīgu un energoefektīvu gaismekļu idejas

Latvijas Republikas Proklamēšanas dienas svētku nedēļas noskaņās “Zaļā josta” sadarbībā ar “Elektrum” Energoefektivitātes centru organizēja radošo konkursu “Staro zaļi”, mudinot dalībniekus, izmantojot otrreizējās izejvielas un dabas materiālus, izgatavot gaismas ķermeņus.

Tika saņemtas vairāk nekā 50 oriģinālas idejas, apbalvoti tika 5 finālisti.

Jaunākie konkursa dalībnieki bija vien 4 gadus veci, kas savu gaismekli darinājuši bērnudārza audzinātājas pavadībā. Turpretī vecākie konkursa dalībnieki bija sirmgalvji no veco ļaužu pansionāta, kas atzinīgi novērtēja iespēju pievienoties tumšā gadalaika izgaismošanā, ieturot droši distanci.

Konkursā “Staro zaļi” saņemtas dažādas oriģinālas idejas, kā gaismas ķermeņus gatavot, pielietojot tukšas stikla burciņas vai plastmasas pudeles, liekot lietā vienreizlietojamos galda traukus un pat tekstilatkritumus, kā arī citas sadzīvē vairs nederīgas lietas, kas ilgu laiku bijušas bez pielietojuma. Vairāki gaismekļi darināti, mākslinieciski pielietojot dabas materiālus – zariņus, kastaņus, kaltētos augus un koka mizu.

Izvērtējot visus pieteikumus, apbalvoti 5 finālisti:

  • Jelgavas 5. vidusskolas skolēni Daņila Šipuļins un Denis Zagdajs (11 gadi), kas savu gaismas ķermeni izgatavojuši no nederīgām elektroiekārtu komponentēm, dodot tām otru mūžu;
  • Viļānu vidusskolas audzēkne Marija Bebriša (15 gadi), kas uztaisīja gaismekli, pielietojot otrreizējās izejvielas (plastmasas pudeli, trauku sūkli, podziņas, kartonu) un dabas materiālus (zarus, čiekurus). Īpaši piedomājot par energoefektivitāti, gaismeklī izmantota LED spuldze;
  • Maltas vidusskolas audzēknis Viesturs Liepiņš (12 gadi), kas izgatavoja gaumīgu koka gaismas dekoru. Tā tapšanā izmantota mājās atrasta veca bērza pagale, nevajadzīgs plastmasas konfekšu trauks, pirms vairākiem gadiem pirkta LED gaismiņu virtene, kas tiek darbināta no atkārtoti uzlādējamām baterijām, patērējot minimālu elektrības daudzumu;
  • Valmieras PII “Vālodzīte” struktūrvienības “Krācītes” grupa ''Rūķu namiņš'' (4 gadi), kas radījuši ilgmūžīgu Ziemassvētku dekoru no otrreizējām izejvielām;
  • Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēknis Ritvars Vjakse (16 gadi), kas izgatavojis oriģinālu un gaumīgu lampu no koka špātelēm. Lampas instalācijai izmantotas detaļas no mājās esošas salauztas lampas, bet par gaismas avotu izvēlēta LED spuldze, jo tā ir daudz energoefektīvāka par kvēlspuldzi.

Specbalvu no “Elektrum” Energoefektivitātes centra saņem Jēkabpils 2. vidusskolas 1.c klase par diviem kopīgi izgatavotiem gaismas objektiem. Abu gaismekļu tapšanā izmantoti Latvijā auguši koku zari, bet gaismas devējs ir ekonomiskā LED lampiņa.

“Zaļā josta” aicina iedzīvotājus saudzēt savu un tuvinieku veselību, atsakoties no lieku veikalu apmeklējuma pirmssvētku periodā, vairāk laika un enerģijas veltot ģimeniskām kopīgām nodarbēm, dodot lietām otru dzīvi un ieviešot ģimenēs šķirošanas paradumu.

Dzīvesstils