Skaistumu rada ar darbu un par bagātību uzskata tajā dalīties: "Sakoptākā viensēta Smiltenes novadā 2017" "Krampīši"

Raksts publicēts laikrakstā 2017. gada 29. septembrī

Ar šo publikāciju “Ziemeļlatvija” noslēdz rakstu sēriju par konkursa “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2017” uzvarētājiem.  Šoreiz  ceļš aizvedis uz Palsmanes pagasta “Krampīšiem”.

Ne velti tieši šī piemājas saimniecība pieliek punktu uz stāstiem par Smiltenes novada sakoptākajiem īpašumiem 2017. gadā, jo ir vairākkārtēja iepriekšējo  konkursu laureāte, viensēta, par kuru zinātāji teic, - brauc, kad gribi, tur vienmēr būs skaisti un sakopti.

Šogad Smiltenes novada domes rīkotajā konkursā nominācijā “Sakoptākā viensēta pagasta teritorijā”  par uzvarētajiem atzīti divi īpašumi. Goda plāksni “Sakoptākā viensēta Smiltenes novadā 2017” pašvaldība pasniedza Zālīšu ģimenei par īpašumu “Helēnas” Launkalnes pagastā un Krūmiņu ģimenei par īpašumu “Krampīši” Palsmanes pagastā, atzīstot, ka tie ir ļoti atšķirīgi un ļoti skaisti īpašumi, katrs ar savu raksturu.

Dārzs ir saimnieku vizītkarte

Par “Helēnām” jau rakstījām un toreiz atklājām zināmu saistību starp abām minētajām konkursa uzvarētājām, proti, kā stāstīja “Helēnu” saimnieks Māris Zālītis, tieši “Krampīšu” saimniece Ināra Krūmiņa izplānojusi, kā izskatīsies puķu un košumkrūmu apstādījumi “Helēnās”.

“Ziemeļlatvija” jau agrāk viesojusies “Krampīšos” un rakstījusi par to, kā Ināra Krūmiņa plāno un veido savas viensētas ainavu. Pēc nesen notikušā “Krampīšu” kārtējā apciemojuma kādā saulainā atvasaras dienā vērojams, ka saimniece arī pēdējo gadu laikā palikusi uzticīga savam dārza un parka veidošanas stilam, darot to ar gaumi. Viņas stils ir izturēts, bez banalitātēm un ar galvenajai vadlīnijai pakārtotām detaļām, izceļot saimnieces individualitāti. 

Izteikts akcents šajā viensētā ir koku apstādījumi, veidojot līnijas, kas vislabāk atbilst pagaidām vēl tikai Ināras domās izsapņotajam parkam pie “Krampīšiem”.

Piemēram, gar lielā ceļa malu vispirms vienu līniju veido ozolu stādījumi, aiz tiem dziļāk uz pagalma pusi cita aiz citas ir trīs baltegļu “līnijas”. Līdzīga ainava ir  piebraucamā ceļa malās. Vienā pusē ir liepu rinda, otrā pusē cits aiz cita rindojas ozoli. Visi koki ir mazi, jo “Krampīšu” dārzam un parkam ir tikai seši gadi. Taču nākotnes sapņi saimniecei ir lieli. 

“Lai Dievs dod veselību tos īstenot,” teic “Krampīšu” saimniece Ināra Krūmiņa. “Esmu apmeklējusi dārzu izstādes un daudzus dārzus Anglijā, Vācijā, Polijā, Holandē, Zviedrijā,  Norvēģijā, Amerikā un Ķīnā, kur tie ir neiedomājami skaisti un plaši. Piemēram, šogad  dzimšanas dienu aizvadīju Deivida Austina (pasaulslavenā angļu rožu selekcionāra - redakcijas piezīme) rožu dārzā. Lai kur es būtu, noteikti eju skatīt dārzus, jo tie ir  saimnieku vizītkarte. Dārzam nav jābūt bagātam, bet gan koptam. Un īpašumam  ir  cita vērtība, ja apkārtne ir sakopta, jo māju uzbūvējam ātri, bet dārzu veidojam ilgu laiku,” uzsver Ināra.

Viņa arī atgādina, ka cilvēks ir tas, kas darbā skaistumu rada, un bagāts ir tas, kas spēj citiem to dot. 

Ja tev palīdz, pasaki paldies

Uz jautājumu, kādi ir būtiskākie  kritēriji dārza plānojumā, Ināra atteic, ka vispirms jābūt ilgtermiņa vīzijai attiecībā uz to, ko saimnieks savā dārzā vēlas redzēt pēc aptuveni  pieciem un pat 25 gadiem. Tāpat jābūt priekšstatam,  kādi tad izskatīsies tagad  iestādītie košumkrūmi un koki. 

“Krampīšos” visi apstādījumi, tai skaitā netālu no mājas šobrīd plašā zālienā veidotais parks ar simtiem dažādu sugu koku tiek veidoti ar šādu attieksmi jau sesto gadu. Tāpat saimniece iepriekš katru dobi saplāno tā, lai tajā iestādītie augi veidotu ziedēšanas pēctecību, mainoties mēnešiem un pat gadalaikiem, bet ziemā akcentu dotu mūžzaļie augi.  Ikviens ciemiņš ievēros to, ka vasarā izteikts “Krampīšu” ainavas akcents ir rozes, rudenī - hortenzijas,  ziemā - skujeņi. 

Tāpat saimniecei ir svarīgi veidot parku tā, lai tas būtu baudāms no jebkuras puses.

“Es vēlos, lai dārzs mani priecē visu laiku, jo veidoju to taču savam priekam. Paldies, ja arī kāds cits to redz un novērtē! Tagad, kamēr vīrs Juris strādā Anglijā, man vienai nav viegli. Dažreiz palīdz mazdēls Matīss. Tāpēc lielu paldies saku brāļiem Sīpoliem un sevišķi lielu paldies - Gatim un Aijai Zeibotiem par morālu atbalstu,” teic Ināra. 

Un paldies vārdu, viņasprāt, nekad nebūs par daudz. Par to “Krampīšu” saimniece ir pārliecināta tik ļoti, ka ik vasaru savā viensētā rīko Paldies balli, uz kuru ielūdz tos visus cilvēkus, kuri ir darījuši labu un kuriem viņa vēlas pateikties.  Šovasar ballē muzicēja smiltenieši Viktors un Elita Tilčiki. Koncertā uzstājās dejotājas. Bija pat uguns šovs, kuru ciemiņi (vairāk nekā 60 cilvēku) vēroja skaistā vietā - “Krampīšu” privātajā brīvdabas estrādē Palsas upes krastā, no kuras uz māju  ved stāvajā nogāzē uzbūvētas jaunas koka kāpnes. 

“Cilvēki aizmirst pateikt paldies par saņemto dāvanu, par saņemto palīdzību. Domā, ka viņiem tā pienākas, domā, ka tas ir pašsaprotami. Viņi iet uz baznīcu, lūdz palīdzību, bet nepasaka Dievam paldies. Tāpēc es vēlos atgādināt, cik tas ir svarīgi - pateikt paldies,” uzsver Ināra Krūmiņa.

No sīkuma sanāk lielas lietas

“Krampīšu” saimniece ir spilgta personība ar lielu dzīves pieredzi un ar vairākām izglītībām, tai skaitā ar augstāko juridisko, ko ieguvusi jau pusmūžā, savukārt par prasmi veidot iekštelpu un dārza interjeru gan pieļauj, ka tā ir no senčiem (konkrēti -  no vecmāmiņas) mantota.

Ināra labprāt citiem palīdz ar padomu un darbu, ja saņem lūgumu iekārtot māju vai dārzu. Arī tas, kāda gan no iekšpuses, gan ārpuses izskatās “Krampīšu” dzīvojamā māja, ir viņas iztēles un kopā ar dzīvesbiedru Juri pašu paveiktā darba rezultāts.

Piemēram, viesistabas un āra terašu plānojumi ir tādi, lai sēžot varētu noraudzīties uz idilliski skaistu ainavu gan uz ceļa pusi, gan - skatu no augšas uz dziļi lejā nogāzē plūstošo Palsas upi ar mežu fonā. “Šeit ir miera osta,” atzīst saimniece.

Jau iepriekš rakstījām, ka “Krampīšu” dzīvojamā māja - koka guļbūve - savulaik ir pārvesta no Bērzpils pagasta Ķeibas līčiem Balvu pusē, kur tā piederēja Ināras vectēvam. Guļbūvju speciālists  Intars Teļšinskis māju uzstādīja četros mēnešos. Visi baļķi, pat katra detaļa rūpīgi tika attīrīta un nolakota. Rezultātā ir saglabātas vecās ēkas ārsienas, pastiprinot nesošās konstrukcijas. 

Otra mūža iedošana senču mājai rada piederības sajūtu savai dzimtai. “Krampīšos” ir vēl viens apliecinājums šejienes iemītnieku  un vietas piederībai - augstu mastā plīvo Latvijas karogs.

Ja runājam par dzimtas piederību, tad Ināras saknes ir Latgalē, un viņai piemīt latgaliešu viesmīlība, kas nozīmē to, ka pat negaidīts ciemiņš nedrīkst aiziet projām nepacienāts. Tāpat piemīt arī latgaliešu izpalīdzība un plašā sirds, kad rūpe tiek turēta arī par to, kas atrodas aiz savas sētas vai dzīvokļa sienām. “Ja man prasītu padomu, ko varētu izdarīt citu labā, es par velti izplānotu visskaistāko iebraukšanu Palsmanē no visām pusēm. Bet vai  to kādam vajag? Vai arī visiem ir labi tā, kā ir?” spriež “Krampīšu” saimniece.

Viņa tur rūpi par Palsmanes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvu “Cīrulis”, iespēju robežās palīdz dejotājiem tikt pie jauniem tērpiem, un domā, ka šādam atbalstam, ja to sniegtu daudzi, būtu liels spēks. Piemēram, ja katrs ziedotu kaut vienu eiro kādam kopīgam mērķim vietējās kopienas labā, tad varētu padarīt lielus darbus. 

“Ja mēs šādi atbalstītu savus dejotājus, savus dziedātājus, palīdzot viņiem , tas būtu mūsu paldies par to prieku, ko viņi mums sagādā ar saviem koncertiem. Taču cilvēki reaģē pavisam citādāk, sak, kāpēc viņa tā darīja, kāpēc palīdzēja, vai viņai no tā kaut kas atlec? Tas mani uztrauc, bet, vienalga, es centīšos kaut kā to turpināt,” neslēpj Ināra.

Vēlies un rīkojies!

“Krampīšu” saimniecei  ir prieks redzēt  cilvēkos dāsnumu, jo viņa pati tāda ir. Daudz puķu un košumkrūmu šajā viensētā ir izauguši no ciemiņu uzdāvinātajiem stādiem. Citi stādi savukārt ir aizceļojuši no “Krampīšiem” uz citiem dārziem ne tikai Palsmanē, bet arī tālāk.

Daudz ko no spraudeņiem Ināra pavairo pati. Dārza un parka veidošana “Krampīšos” ir nepārtraukts process. Kaut kas tiek papildināts, kaut kas tiek nomainīts. 

“Tas ir milzīgs darbs. Taču man sakopta vide ir ļoti nozīmīga. Pat mežu pie mājas esmu iztīrījusi tā, ka sēnēs varu iet ar čībām kājās. Ja esi uzņēmējs,  tad ar naudu un sakoptas vides veidošanu ir citādāk.  Es dzīvoju  no savas pensijas. Man ir daudz jāmenedžē un jāprāto, kā  savest kārtībā un uzturēt savu īpašumu, lai būtu prieks. Taču man ir pārliecība, ka tad, ja cilvēks kaut ko vēlas, viņa vēlēšanās piepildās. Ir jāvēlas! Nevajag sēdēt bezdarbībā un vaidēt, ka nav naudas lielām lietām. 

Nolauz zariņu, izaudzē spraudeni, iestādi koku, nopļauj grāvmalu. Rīkojies!” uz darbiem rosina “Krampīšu” saimniece.

VIEDOKĻI

Marita Mūze, konkursa “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2017” vērtēšanas konkursa komisijas locekle: -  Īpašums “Krampīši” ir bagāts ar skaisti izveidotām apstādījumu kompozīcijām un mākslinieciski radītu mājas norādi. Gaumīgi atjaunotā un eleganti iekārtotā dzīvojamā māja ir tikusi pārvesta no Latgales, kurā agrāk dzīvojuši saimnieces mātes vecāki. Enerģiskā un viesmīlīgā “Krampīšu” saimniece radīja sajūtu, ka īpašumā gribas atgriezties vēl un vēl. Jāteic, ka saimniecei ir vēl ļoti daudz ideju padomā, ko viņa vēlas īstenot savā lauku īpašumā.

Smiltenes  novadā ir daudz skaistu, ar radošu izdomu veidotu un sakoptu pagalmu, lauku sētu, lauku saimniecību un ražošanas objektu, kurus skaistus dara košas puķudobes, interesanti veidoti košumkrūmu stādījumi, taciņas un kopti zālieni. Tā visa centrā ir šo māju un uzņēmumu saimnieki, kuri ar lielu mīlestību un darbu labiekārto un uzpoš savus īpašumus, veiksmīgi savienojot skaisto ar praktisko un katrā dārzā ieliekot savu stāstu. Katra saimnieka ieguldītais darbs savas teritorijas iekopšanā ir nenovērtējams. Skaisti iekoptie dārzi un pagalmi, ziedošās puķudobes un priekšdārzi ir vistiešākā mūsu novada vizītkarte, kas priecē gan vietējos iedzīvotājus, gan ikvienu pilsētas vai pagasta viesi. Par skaistām un labām lietām ir jāstāsta, tās jārāda, tāpēc, organizējot konkursu “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2017”, pašvaldība vēlējās godināt tos, kuri mūsu vidi, kurā mēs dzīvojam, strādājam un atpūšamies, veido skaistāku un košāku. 

Aija Zeibote, Palsmanes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīva “Cīrulis” vadītāja: - “Krampīšu” saimniece Ināra ir ļoti enerģiska, atsaucīga un izpalīdzīga. Ar savu neizsīkstošo enerģiju  spēj aizraut apkārtējos cilvēkus. “Krampīši” ir skaisti sakopts Latvijas gabaliņš, kurā ieguldīts liels darbs, mīlestība pret savu sētu un dabas skaistumu. Sētas puķu dobēs ir daudz un dažādi augi. Var teikt, ko iestāda Ināra, tas noteikti labi augs un tiks veidota gaumīga, skaista kompozīcija. Saistībā ar “Cīruli” Inārai pašai patīk dejot, un viņa priecājas par citiem, kuri dejo. Tā neviļus gadu gaitā “Cīrulis” viņu iesaucis par savu krustmāti. Ināra papildinājusi mūsu deju kolektīva “tērpu skapi”  ar dažādām detaļām. Vienmēr mūs atbalsta un pēc iespējas bieži apmeklē “Cīruļa” koncertus. 

Agija Kukaine, konkursa  “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2017” vērtēšanas konkursa komisijas locekle: - “Krampīšos” dārzs un māja ir ar stāstu. Apskatot dārzu, to ļoti varējām just. Daudz arī uzzinājām. Iebraucot pagalmā, pirmā sveicina gaumīgi izveidotā mājas nosaukuma zīme, kas uzreiz stāsta, ka saimniece ir radoša un gaumīga. Šis nu ir dārzs, kas visu laiku mainīsies un attīstīsies, jo saimniecei ir lieli plāni par to, kas vēl tur nepieciešams un kas darāms. Šis dārzs ir lepnums, jo tā saimnieki izvēlas dzīvot ārpus  apdzīvotas vietas, šādā veidā izpaužot dzimtenes mīlestību. Paldies saimniecei par to, ka deva iespēju ielūkoties savā dārzā. Lai viņai ikviens sapnis un iecere par to piepildās!

Dzīvesstils