Vai ziemā pietiks mitruma ilggadīgajiem stādījumiem?

Šīs sezonas ilgstošais sausums iespaidojis arī augļu un ogu dārzu sagatavošanos ziemai. Veģetācijas laikā maksimāli iztērētais mitrums rezultējies nepilnīgā jauno dzinumu pieaugumā, – tie ne visur ir optimālajās 30–50 cm robežās, kas liecinātu par labu augļu koku stāvokli, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.  

Meteoroloģiskā prognoze novembrim, lai arī nesola lielu aukstumu, rada bažas par gaidāmo nokrišņu apjomu, – tie paredzami mazāki par ilggadīgiem vidējiem rādītājiem. Tādējādi lielākajā daļā Latvijas dārzu optimālais mitruma līmenis netiks sasniegts, bet – tieši ūdens ir galvenais augļu koku un ogulāju sakņu sistēmas dzīvotspējas nodrošinātājs. Ūdenim trūkstot, būtiski tiek traucēta barības vielu virzība. Pat pietiekoši laba barības elementu (mēslojuma) nodrošinājuma gadījumā, pastāv  augsts risks, ka augļu koki un ogulāji nepaspēs sagatavoties ziemošanas periodam. “Sals, it īpaši kailsals, izsaldējot augsnes aramkārtu, vispirms no tās izsaldē tieši ūdeni, veicinot sakņu sistēmas izsalšanu,” uzsver M. Narvils.  

Kā rīkoties? Var cerēt, ka prognozes mainīsies un nokrišņu daudzums palielināsies. Tomēr saprātīgāk būtu izvērtēt augļu koku un ogulāju stāvokli, lai noteiktu, kuriem nepieciešama papildu laistīšana. Ja nevar laistīt visu dārzu, pirmos laista tos augus, kas ir galvenie ražas (naudas) devēji. Nākamie laistāmie tie, kas šogad devuši labu ražu, tērējot daudz resursu. Kā trešie laistāmi augļu koki un krūmi, kas nodrošina “ražas konveijeru”, tātad svarīgi tiem, kas maksimāli orientējas uz ražas pārdošanu tirgū. Tikai tad laista tos, kas nodrošina ģimeni ar svaigo augļu un ogu produkciju, kuriem kopumā ir labs ražas potenciāls, bet šogad tie neražoja, un, visbeidzot – tos, kas dārzā ir jaunpienācēji. 


Plašāka informācija: Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts, tālrunis: 29609943.

Dzīvesstils