Dzīvnieku SOS: Ielas kaķu iznīdēšana problēmu neatrisina 16

Pilsētās viņi ir visur  - pie daudzdzīvokļu namiem, pie veikalu noliktavām un atkritumu urnām, pie siltumtīklu punktiem. Ielas kaķi ir postpadomju zemju ikdiena, tāpat kā cilvēki, kuri šos dzīvniekus baro un pēc savas saprašanas cenšas rūpēties par viņu labklājību. Tāpat ir otra puse, kas nevēlas kaķus redzēt un pieprasa viņu iznīcināšanu. Taisnība īsti nav ne vienai, ne otrai pusei. Katras pilsētas ideāls risinājums ir veselu un sterilizētu ielas minku kolonijas, kā arī izglītoti šo dzīvnieku aprūpētāji.


Labo praksi kopš 2005.gada Latvijas galvaspilsētā cenšas realizēt Rīgas dome programmas, kas kontrolē klaiņojošo kaķu populāciju „Noķer-Sterilizē-Atlaiž” ietvaros. Tas nav no jauna izgudrots velosipēds, bet pārņemta labā rietumu pieredze. Kā tas notiek dabā? 


1. Cilvēki ziņo par klaiņojošo kaķu pulcēšanās vietām.
2. Ziņojumā tiek lūgts norādīt personu, kuras baro šos dzīvniekus, kontaktus.
3. Plānveidā, sadarbojoties ar kaķu barotājiem, dzīvnieki tiek noķerti un nogādāti veterinārajā klīnikā, ar ko pašvaldībai ir līgumattiecības.
4.  Noķertos kaķus  apskata sertificēts veterinārārsts, slimie tiek eitanazēti, bet veselie sterilizēti, vakcinēti pret trakumsērgu, apzīmēti (tiem tiek nogriezts kreisās auss gals) un nogādāti atpakaļ dzīves vietā.

Realizējot šo programmu, klaiņojošo kaķu skaits tiek samazināts, taču tas tiek darīts pakāpeniski ar humānām, ētiskām metodēm, nevis brutālu, mūsdienu cilvēkam nepieņemamu nogalināšanu. Turklāt pasaules prakse pierāda, ka programmas «Noķer–Sterilizē–Atlaiž» īstenošana ir finansiāli izdevīgāka, nekā kaķu fiziska iznīcināšana, jo dod ilgtermiņa efektu.

Biedrība ir saņēmusi vairākus zvanus un vēstules, kurās iedzīvotāji sūdzas par namu apsaimniekotājiem, kaimiņiem un citām personām, kas posta šo kaķu koloniju iekārtotās vietas, pat izliek indi, lai dzīvnieki ietu bojā. Dzīvnieku aizsardzības likums paredz, ka cilvēces (to skaitā arī namu apsaimniekotāju) ētiskais pienākums ir nodrošināt visu sugu dzīvnieku labturību un aizsardzību, jo katrs īpatnis pats par sevi ir vērtība.

Cilvēkam ir morāls pienākums cienīt jebkuru radību, izturēties pret dzīvniekiem ar iejūtīgu sapratni un tos aizsargāt. Nevienam nav atļauts bez pamatota iemesla nogalināt dzīvnieku, nodarīt tam sāpes, radīt ciešanas (tai skaitā dzīvnieku atstāt bez aprūpes un bezpalīdzīgā stāvoklī) vai citādi kaitēt. Valsts vai pašvaldību institūcijām nav pamata aizliegt personai rūpēties par dzīvniekiem, arī klaiņojošiem vai bezsaimnieka, tos pabarot un apkopt. Taču ir skaidrs, ka, rūpējoties par dzīvniekiem, būtu jādomā arī par kaimiņu labsajūtu, tādēļ personām, kas dzīvniekus baro, ir jānodrošina, lai ēdiena pārpalikumi tiktu savākti un vieta sakopta, lai nerastos nepatīkama smaka un netīrība. Likums neizdala saimnieka un bezsaimnieka dzīvniekus, likums attiecas uz visiem.

          Kādi ir ieguvumi, ja jūsu tuvumā mīt vesela bezsaimnieku kaķu kolonija :
1. Teritorija ir atbrīvota no grauzējiem
2. Kolonija nepieņem svešus kaķus un viņiem jāmeklē vieta citur
3. Pensionāriem, vientuļiem cilvēkiem ir par ko rūpēties un aizpildīt vienmuļo dienu
4. Šādu veselu dzīvnieku var droši noglaudīt un samīļot, nebaidoties pārnest infekcijas.

Atbrīvojot teritoriju no kaķiem pilnībā, ieguvums ir ļoti īslaicīgs, jo tiklīdz viena kaķu kolonija tiek likvidēta, tās vietu ieņem minkas no blakus kolonijām, kas vēlas paplašināt teritorijas. .

Jebkuram dzīvojamās ēku, teritorijas apsaimniekotājam būtu jārīkojas saskaņā ar dzīvokļu, namu īpašnieku interesēm un jārespektē fakts, ka iedzīvotāji ir uzņēmušies rūpes par sterilizētajiem kaķiem.  Dzīvnieku aizsardzības likuma 8.panta 1.daļa paredz, ka par klaiņojošiem dzīvniekiem nav uzskatāmi sterilizēti kaķi, kas uzturas pilsētās un lauku apdzīvotās vietās dzīvojamo māju tuvumā.

Cik bargi pret dzīvnieku mocītājiem ir Latvijas likumi?

Dzīvnieka atstāšana bez aprūpes, dzīvnieka atstāšana bezpalīdzīgā stāvoklī, kā arī dzīvnieka mocīšana, spīdzināšana, nogalināšana ir cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku, par ko paredzēta gan administratīva, gan kriminālatbildība.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106.1 pants atrunā, ka par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem uzliek naudas sodu fiziskajām personām līdz divsimt eiro, bet juridiskajām personām - līdz septiņsimts eiro, konfiscējot dzīvniekus vai bez konfiskācijas. Latvijas Republikas Krimināllikuma 230.pants paredz, ka par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kuras rezultātā tas gājis bojā vai sakropļots, vai par dzīvnieka spīdzināšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības turēt dzīvniekus uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā un konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

 Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas publiskā vietā vai nepilngadīgā klātbūtnē vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja ar to radīts būtisks kaitējums, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības turēt dzīvniekus uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā un konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Atcerēsimies, ka dzīvnieki mums māca līdzcietību un iejūtību. Bērni, redzot ko un kā dara pieaugušie, mācās attieksmi pret visu dzīvo radību.

Komentāri 16

veselīgais

Samīļojot tādu kaķi var dabūt cērmes. Turklāt kaķi kakā smilšu kastēs, kur bērniem vairs nav droši spēlēties. Esmu pret visādām kolonijām pagalmā. Kaķu vecenēm ir jārēķinās ar citu iedzīvotāju viedokli. Pēc viņām pagalmos paliek netīri šķīvji, kas bojā visu skatu.

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 12:15

Neveselīgā

Bomži kakā un čurā ne tikai smilšu kastēs. Nejūtos droši. :))

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 21:32

Special

Iesaku Rubit, tikai slāvu burtiem, kaķiem kābarības bagātinātāju, savādāk neļauj rakstit...

pirms 6 gadiem, 2015.02.01 00:38

veselīgs

Bērnu smilšu kastēm , neatkarīgi no tā vai pagalmā ir kaķi vai nav, ir jāliek pārsegs ( koka vārtiņi , tents u.t.ml.) Katrai mājai ir pārvaldnieks vai vecākais un kaķu barošanas jautājums ir jāatrisina civilizēti, ievērojot tīrību un kārtību. Tas nav grūti!

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 12:28

Neveselīgā no Silakroga

Kurš to pārsegu uzliks? Bērnu vecāki ir spējīgi tikai sīko pa durvīm izgrūst. Ja koridors smird no bomža un veca cietumnieka dzīvokļa, viss ir baigi jauki, jo nevar jau muti atvērt, bet nedod dievs, āra kaķis būs ielaists pasildīties.

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 21:41

žurcis

Tāda sajūta, ka avīze priekš kaķiem. Saprotams, ka tā ir problēma un jārisina, bet ne jau jākļūst par tēmu Nr.1.

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 13:34

lii

Nejau kaķi ir vainīgi,bet cilvēki.dzīvoju Zviedrijā jau vairakus gadus un nekad neesmu redzējusi šādu arpratu ka te.ne suni,ne kaķi klaiņo.suņus katru gadu jaapdrosina un cilvēki nelaiž ara suni vienu.droši vari justies vienmēr,zinot ka kads nesakodis.

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 15:44

seniors

Nu Latvijā jau notiek kā Ķīna,ne par velti viņi te ieperinas.Un ka tik tam lielam balamutem uz meles nav cērmes.Un avīzes nebūs par tēmu,ja bezatbildigie nepapriecasies par mazu kaķīti vai sunīti un pēc tam nezmetīs uz ielas.Tie bezatbildigie jau ir visu vainu sākums Bez aprūpes palikuši vini slimo un izplata slimības.

pirms 7 gadiem, 2014.02.06 18:28

Tieši tā!

Tieši tā! Jācīnās ar cēloni, nevis ar sekām, kā vienmēr!

pirms 7 gadiem, 2014.02.07 11:06

žurcis

vajag vēl 3 rakstus šonedēļ izspiest! Sarauj! :))

pirms 7 gadiem, 2014.02.07 16:49

Dmitrijs

Par kaut kādu nelietīga kaķa likvidēšanu cilvēkam konfiscē mantu,bet ja nosit cilvēku tad parasti vainīgs ir tas kas ir nosists un slepkava Latvijā ir slavenāks par jēzu un tiek celts godā un tiesa pret viņu nemaz nejēdz izvirzīt apsūdzību,jo paši jau arī ir tādā pašā krāsā.

pirms 7 gadiem, 2014.02.08 01:05

tā sauktā kaķu vecene

Kaķi no debesīm nekrīt.Tādi kā,, veselīgie,,,savam bērnam ,paņem mazu kaķīti,kā dzīvu rotaļlietu un ,kad tam apnīk pa durvīm laukā.

pirms 7 gadiem, 2014.02.08 13:33

veselīgā

Man nav mājās kaķa, tā, ka man to nevar pārmest. Drīzāk kaķu vecenes ar savu gādību veicina klaiņojošu kaķu populāciju. Ko tad neņem pie sevis mājās, ja jau tādas labdares ir. Dabā izdzīvo stiprākais, un tas nav nekas nepareizs.

pirms 7 gadiem, 2014.02.09 19:56

juju

Viens namīpašnieks ILGI cīnījās pret kaķiem. Gandrīz pašā Rīgas centrā. Beidzot uzvarēja. Urā !!!
Un tagad īrnieki ir šausmās. Miljons žurku. Pa visiem stāviem.

pirms 7 gadiem, 2014.02.14 18:46

juju

veselīgajam:
No kaķa sūda smilšukastē nav jābaidās. Jābaidās ir no tā belašos. Viņi samaļ veselus, ar visām zarnām.

pirms 7 gadiem, 2014.02.14 18:49

Mīluļi