Cik gatavas pieņemtajam lēmumam ir profesionālās ievirzes izglītības iestādes

No 19. līdz 23. oktobrim Latvijā būs skolēnu rudens brīvlaiks. Pēc tā līdz 6. novembrim mākslas, mūzikas un sporta skolu audzēkņiem mācību process klātienē drīkstēs notikt tikai individuāli, pārējais darbs tiks organizēts attālināti. «Ziemeļlatvija» devās noskaidrot, cik gatavas šonedēļ pieņemtajam lēmumam ir profesionālās ievirzes izglītības iestādes.

«Darba plāns mums ir skaidrs. Valdība, nosakot jaunus drošības pasākumus, paredz, ka drīkst turpināt individuālas apmācības. Kolektīvā muzicēšana šajā laikā nenotiks, bet individuāli skolotāji bērnus pieņems. Jau vasarā izstrādājām noteikumus, balstoties uz mūsu darba specifiku un epidemioloģiskajām drošības prasībām. Nojaušot, ka izmaiņas darba procesā varētu būt, jau pagājušajā nedēļā mūzikas skolā sasaucu metodiskās komisijas sapulci, lai sagatavotu mācību materiālus. Attālinātajā mācību procesā programma būs atvieglotāka. Vissāpīgāk ir par mazākajiem audzēkņiem, kas tikko uzsākuši gaitas mūzikas skolā. Pārsteigumu jaunie ierobežojumi nerada, bet rodas jautājums par 7. līdz 12. klašu audzēkņiem, kuriem vispārizglītojošais mācību process pēc brīvlaika vienu nedēļu notiks attālināti, jo šis vecumposms rada lielāku risku, bet tajā pašā laikā uz mūzikas skolas individuālajām nodarbībām viņi drīkstēs nākt. Trūkst loģikas un skaidrojuma šajā jautājumā,» laikrakstam norāda Smiltenes mūzikas skolas direktors Edgars Roslovs. 

Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolas direktore Līga Veinberga stāsta, ka sistēma būs tieši tāda pati kā pavasarī. Vēl ceturtdien un šodien visas nodarbības mūzikas skolā notiek kā ierasts. Tiesa gan, šajās dienās pedagogi pastiprināti pievērsīs uzmanību bērnu jautājumiem un neskaidrībām, lai attālinātajās nodarbībās uzdotie uzdevumi būtu jēgpilnāki un atbilstošāki katra bērna prasmēm. «Viss individuālais darbs notiks arī pēc skolēnu brīvlaika. Iestrādes mums jau ir. Arī ansambļa dalībnieki katrs atsevišķi ies pie skolotāja, ar ko strādās individuāli. Ļoti ceru, ka šīs izmaiņas būs īslaicīgas. Jāatzīst, ka savā ikdienā daudz neielaižu «Covid» tēmu, lai domas par to negūst virsroku. Protams, gan pati, gan izglītības iestādē kolēģi, darbinieki un audzēkņi ievēro distancēšanos un visas sanitārās prasības. Darba organizācijas plāns ir pielikts ārpusē pie skolas durvīm, un katrs, ienākot iekšā, zina noteikumus. Esam atbildīgi, taču neļaujam ārējiem faktoriem ietekmēt mūsu labsajūtu,» teic L. Veinberga.

Laikraksts sazinājās ar Smiltenes mākslas skolas direktoru Haraldu Balodi. «Ceru, ka šis viss atkal nebūs pusgada garumā. Acīmredzot, vasarā uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, kaut kur sabiedrībā ir notikusi izlaidība. Protams, šobrīd esam kļuvuši gudrāki, apzināmies sava attālinātā darba stiprās un vājās puses, lai zinātu, kā rīkoties tagad. Šajās dienās izliksim atzīmes bērniem jau par padarītiem darbiem. Individuālajā darbā liksim akcentu uz tiem skolēniem, kuriem šobrīd palicis kāds neizdarīts darbs vai mācību procesā radušās grūtības. Šī būs iespēja atgūt nokavēto ar uzviju. Tā kā ir arī savas pozitīvās lietas tam visam. Tomēr kopumā mācību process būs bremzēts,» saka direktors H. Balodis.

Viņš «Covid-19» pandēmijas laikā ir nonācis pie dažādām atziņām un novērojumiem. «Bērniem ir ļoti svarīgi būt kopā, tā ir pavisam cita strādāšana. Uzsākot jauno mācību gadu, to ļoti varēja izjust. Visi bija noilgojušies. Vēl esmu ievērojis, ka bērni krietni rūpīgāk izturas pret personīgo higiēnu. Daudz vairāk skolā mazgā rokas, regulāri tās arī dezinficē. Pats galvenais, ka viņi paši to apzinās,» saka H. Balodis.

Izglītība