Diplomdarbi top attālināti

Kopš pagājušā gada rudens vidus profesionālās ievirzes izglītības iestādēs notiek attālināts mācību process. Mākslas skolās šis periods allaž bijis rosīgs 5. kursu audzēkņiem, kuri izstrādā diplomdarbus. Kā ir šogad, to “Ziemeļlatvija” vaicāja Smiltenes un Valkas mākslas skolu vadībai. 

“Tas brīdis tuvojas – top diplomdarbi un gaidām izlaidumu. Šobrīd Smiltenes novadā nekādu uzlabojumu epidemioloģiskajā situācijā nav, tāpēc bērni joprojām darbojas attālināti. 5. kursa audzēkņiem ir ļautas individuālas konsultācijas. Šogad mākslas skolu absolvēs 23 audzēkņi. Ceru, ka situācija uzlabosies un varēsim ar pārējiem bērniem kaut vai āra nodarbībās tikties klātienē. Mums skolai ir plašs pagalms. Jāsaka godīgi, nav viegli tik ilgstoši strādāt attālināti ne mums, ne bērniem. Paldies vecākiem par lielo iesaisti,” laikrakstam stāsta Smiltenes mākslas skolas direktora pienākumu izpildītāja Vineta Balode.

Cenšas uzturēt radošo dzirksti

Ikdienā ar audzēkņiem izmantotā saziņas forma ir “WhatsApp”, retāk “Zoom”. “Cenšamies visādi! Ierunājam ziņas, nofilmējam video. Apzināmies, ka lielāka slodze bērniem ir vispārizglītojošo skolu darbā, tāpēc dažkārt kādam uz mirkli pazūd interese. Radošo dzirksti mēs vienmēr esam radījuši kopā skolā, tagad to jācenšas panākt katram savās mājās. Sarežģītāk veicas tajos priekšmetos, kuros jāizmanto materiāli, kas nav pieejami mājās. Piemēran, veidošanā māls un tekstilā šujmašīna. Taču kopumā bērni ir malači,” audzēkņus uzslavē V. Balode. 

“Ziemeļlatvija” noskaidroja, ka Smiltenes mākslas skolas pedagogi ikdienas darba pienākumus veic izglītības iestādē, taču katrs savā telpā, līdz ar to nenotiek kontaktēšanās. Tik ilgstoši tukša skola kā tagad, tā nav bijis nekad. Skolā, tāpat kā mājā, bērni ienes dzīvīgumu. Ir dīvaina sajūta, jo pēdējo reizi visi kopā klātienē tikāmies pagājušā gada oktobrī. Mums durvis veras automātiski. Tagad atveroties tās negrib aizvērties. Spriežam, ka simboliski tās gaida atgriežamies skolēnus,” saka Smiltenes mākslas skolas direktora pienākumu izpildītāja.

Pirmo reizi maina konceptu

Valkas mākslas skolas direktore Sniedze Ragže “Ziemeļlatvijai” stāsta, ka šajā mācību gadā izglītības iestādi absolvēs 31 audzēknis. “Par diplomdarbiem kopā ar 5. kursa audzēkņiem spriedām jau pagājušā gada rudenī. Pirmo reizi darīsim citādāk. Katrs ir izvēlējies vienu stilu, kurā taisīs darbu katrā mācību priekšmetā. Piemēram, renesanses darbs keramikā, kompozīcijā, gleznošanā. Jūtamies labi, ka šādu lēmumu pieņēmām jau rudenī, jo pagājušajā gadā ap šo laiku, kad viss uzkārās, bija liels stress,” atklāj Valkas mākslas skolas direktore.

S. Ragže stāsta, ka 5. kursa audzēkņi ar prieku izmanto iespēju apmeklēt individuālās konsultācijas, ievērojot visus noteikumus. “Bērni tiešām bija sailgojušies, jo šī vecuma grupu audzēkņiem ilgstoši nenotika mācības arī vispārizglītojošajā skolā. Man gan kā mammai, gan skolotājai sāp sirds, ka skolēni nevar pilnvērtīgi atsākt klātienes nodarbības. Mākslas skolas nodarbības nav gluži tas pats, kas matemātika. Bērni šeit nāk, lai gūtu pievienoto vērtību. Žēl arī jaunāko audzēkņu, kam klātiene būtu vēl vairāk nepieciešama. Lai bērni sekmīgi varētu strādāt mājās laikā, kad veikali bija slēgti, mākslas skolā izveidojām materiālu galdu. Iepriekš piezvanot, audzēkņi varēja atnākt uz skolu pēc nepieciešamā,” stāsta Valkas mākslas skolas direktore S. Ragže.

Izglītība