Noskaidroti “Ekoskolu Rīcības dienu 2020” konkursa uzvarētāji

Novembra sākumā visā Latvijā notika Vides izglītības fonda rīkotās “Ekoskolu Rīcības dienas 2020” ar saukli “Labie darbi planētai!” Akcijā iesaistījās ap 42 000 skolēni un 4600 skolotāji no vairāk kā 150 skolām.

Rīcības dienu dalībnieki piedalījās konkursā, vēstot par saviem paveiktajiem labajiem darbiem planētai kādā no četrām kategorijām: klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, aprites ekonomikas principi un izaicinājums vietējai kopienai. Žūrija un sociālo tīklu lietotāji ir noteikuši šī konkursa uzvarētājus.

“Ekoskolu Rīcības Dienu 2020” kampaņa atgādināja, ka divas lielas cilvēku radītas vides problēmas – klimata pārmaiņas un bioloģiskās daudzveidības izzušana – nekur nav pazudušas arī pandēmijas laikā. Tādēļ “Ekoskolas Rīcības dienās” ar savu piemēru rādīja, ko ikviens varam darīt vides labā. Konkursa žūrija, kuras sastāvā bija VARAM, “Zerowaste Latvija”, ZAAO/URDA, Pasaules Dabas Fonda un Vides izglītības fonda pārstāvji, izvērtēja skolu paveiktos labos darbus planētai un viņu rīcību ietekmi, redzamību, atbilstību tēmai un to ilgtspēju. Tradicionāli ekoskolu iesniegtie darbi tika apkopoti Vides izglītības fonda Facebook lapā, kur ikvienam bija iespēja līdz 20. novembrim nobalsot par savu favorītu

Valkas pirmsskolas izglītības iestāde Ausekļa 44  konkursam pieteica aktivitāti kategorijā  “Bioloģiskās daudzveidības saglabāšana”.Grupas  "Peļuki" bērni devās pastaigā uz tuvējo pļavu, lai iepazītos ar Latvijas augiem-sarkano āboliņu, pieneni, pelašķi, uzzināja par šo augu lietderību cilvēku veselībai. Pļavā vēroja arī zeltslotiņu (invazīvais augs)- svešzemju sugas augu, kas Latvijā ātri izplatās, pārņem citus augus, iznīcina vietējās populācijas. Noskaidroja, ka, lai novērstu šī auga izplatīšanos, zeltslotiņas ziedkopas pēc ziedēšanas jānolauž, saknes jāizrok un jāiznīcina! Šo labo darbu paveica savā āra laukumā, izraujot augus ar saknēm. Izveidoja informatīvu plakātu par svešzemju sugas augu- zeltslotiņu, ieteikumiem,kā ierobežot tās izplatību.

Kategorijā “Bioloģiskās daudzveidības saglabāšana” no 20 iesniegtajiem  darbiem žūrijas vērtējumā labākie ir:

- Skola mazajiem Poga izveidotā kukaiņu māja, lai veicinātu bioloģisko daudzveidību un labāk izprastu un iepazītu apkārtnē esošās kukaiņu sugas. Balvā bērniem dāvanu karte no beziepakojuma veikala Turza un dāvanu komplekts no "Purenn". 

- Ropažu novada pirmsskolas izglītības iestāde “Annele” pētīja palmu eļļas ražošanas ietekmi uz vidi. Bērnu ģimenēs tika apkopots iegādāto produktu klāsts un pētīts, kuru ražošanā ir vai nav izmantota palmu eļļa. No apkoptās informācijas tapa informatīvi plakāti, kuru uzdevums ir palīdzēt izdarīt pareizo iepirkumu izvēli. Vecāki atzīst, ka šī Rīcības dienu aktivitāte ir nesusi augļus. Tagad vecākiem iepērkoties nākas rūpīgi izpētīt produkta sastāvu uz iepakojuma. Daži bērni jau esot atteikušies lietot uzturā kārumus, kuru sastāvā ir palmu eļļa. Viņiem balvā BeeBot robotiņš un dāvanu komplekts no Purenn.  

- Veicināšanas balva – pārtikas spēle – tiek piešķirta Valkas pirmsskolas izglītības iestādei Ausekļa 44 par pļavas izpēti. Bērni iepazina augu lietderību cilvēku veselībai un aizsargāja pļavu no invazīvajiem augiem.  

- Savukārt “Facebook” skatītāju simpātiju balvu izcīnīja Pļaviņu novada ģimnāzija par ķēdes izaicinājumu sociālajos tīklos #Trashtag, kurā skolēni sakopa novadam nozīmīgu vietu un izaicināja to darīt arī pārējos novada iedzīvotājus. Jaunieši balvā saņem dāvanu komplektu no “Purenn”.

Izglītība