Skolēnu uzņēmumu tirgū “Cits bazārs” dominē ekoloģiski produkti, inovatīvas tehnoloģijas un attīstošas spēles

Šī gada pirmajā skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālajā tirgū Valmierā “Cits bazārs”, kas tiešsaistē notika 27. martā, uzvaras laurus plūca biznesa idejas, kas pārstāv inovatīvas tehnoloģijas, videi draudzīgus produktus un attīstošas spēles. Īpaši jaunieši pievērsās sociāli mazaizsargātajām sabiedrības grupām, radot produktus, kas uzlabo to dzīves kvalitāti un veicina integrāciju sabiedrībā.

Pasākumā vairākās nominācijās uzvarēja Valmieras tehnikuma uzņēmumi “BlindABC”, kas izstrādā braila raksta tāfeles ar skaņas elementiem alfabēta apguvei neredzīgiem bērniem, un “Spoonable”, kas veido daudzfunkcionālus ēšanas instrumentus ar stabilizatoriem cilvēkiem ar Parkinsona slimību. Tāpat arī veiksmīgāko mācību uzņēmumu vidū bija “FireFly” no Jelgavas Spīdolas Valsts Ģimnāzijas, kas rada bērnu atstarojošo lentu vestes, kā arī Madonas Valsts Ģimnāzijas uzņēmumi “ReGrain”, kas meistaro ēdamus vienreizlietojamos traukus no dabīgiem materiāliem, un „Emondo”, kas veido izglītojošas galda spēles par atkritumu šķirošanu.

“Esmu priecīgs, ka Latvijā ir tik daudz radošu, motivētu, aktīvu un drosmīgu jauniešu! Uzņēmējdarbība ir tāda kā pozitīva atkarība – vienreiz izmēģinot, gūstot pirmos panākumus vairs nevēlies strādāt pie kāda cita, bet gan pats īstenot savas ieceres. Tas dod cerību straujākai Latvijas ekonomikas izaugsmei nākotnē,” iedvesmots ir SMU programmas organizators Latvijā – “Junior Achievement Latvia“ (JA Latvia) valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Pēc rūpīgas dalībnieku izvērtēšanas žūrija, kuras sastāvā bija 17 dažādu nozaru profesionāļi, piešķīra balvas šādās nominācijās:

Grupā – Pamatskola

Sociāli atbildīgs SMU – “FireFly”, Jelgavas Spīdolas Valsts Ģimnāzija, bērnu atstarojošo lentu vestes ar individuāli pielāgojamiem izmēriem.

Videi draudzīgs SMU produkts/pakalpojums – “Medus bites”, Lizuma vidusskola, bišu vaska produkti.

SMU biznesa potenciāls – “FireFly”, Jelgavas Spīdolas Valsts Ģimnāzija, bērnu atstarojošo lentu vestes ar individuāli pielāgojamiem izmēriem.

Labākā SMU pārdošanas komanda – “Paulas_2”, Madonas Valsts Ģimnāzija, vegānisks šokolādes braunija sausais maisījums. Lai to pagatavotu jāpievieno tikai piens un eļļa.

Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums – “Festive Feeling”, Jelgavas Spīdolas Valsts Ģimnāzija, video meistarklases ar perfekti ''noslīpētām'' receptēm dažādiem kārumiem.

Grupā – Vidusskola

Sociāli atbildīgs SMU – “Emondo”, Madonas Valsts Ģimnāzija, izglītojoša galda spēle ģimenēm ar bērniem par atkritumu šķirošanu, vides piesārņojumu un ar nelielām fiziskām aktivitātēm.

Videi draudzīgs SMU produkts/pakalpojums – “Re-Grain”, Madonas Valsts Ģimnāzija, ēdami vienreizlietojamie trauki no dabīgiem materiāliem, kuri ir pilnīgi nekaitīgi dabai.

SMU biznesa potenciāls – “Chists”, Ogres tehnikums, multifunkcionāla sēžamlāde -sēdēšanai, mantu uzglabāšanai, lai pakāptos un atbalstītu kājas.

Labākā SMU pārdošanas komanda – “Anti-V”, Jelgavas Spīdolas Valsts Ģimnāzija, dezinfekcijas līdzeklis cietā agregātstāvoklī-tabletēs. Tas spēj ne tikai dezinficēt, bet arī mitrināt, barot un aizsargāt roku ādu.

Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums – “Blind ABC”, Valmieras tehnikums, tehnoloģiski izstrādāta braila raksta tāfelīte ar skaņas elementiem, kas paredzēta neredzīgiem bērniem, kas atvieglotu alfabēta apguves procesu.

Tehnoloģiskās inovācijas produkts/ pakalpojums – “No Gravity Charger”, Rīgas 2. Valsts Ģimnāzija, revolucionārs un inovatīvs bezvadu lādētājs, kas levitē jūsu mobilo ierīci, kamēr to uzlādē.

Pasākumu “Cits bazārs” organizēja biznesa izglītības biedrības “JA Latvia” dalībskola Valmieras tehnikums, tiešsaistē pulcējot 68 skolēnu mācību uzņēmumus, 195 jauniešus un 28 skolotājus/konsultantus no visas Latvijas, kopumā pārstāvot veselas 23 skolas.

“JA Latvia” ir Latvijas lielākā izglītības organizācija ar sabiedriskā labuma organizācijas statusu un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. “JA Latvia” ir viens no 37 Junior “Achievement Europe” un viens no 123 “Junior Achievement Worldwide” tīkla biedriem kopš 1991. gada. Eiropas Komisija atzinusi “JA Latvia” par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību. “JA Latvia” katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 100 000 skolēniem visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:

  • Finanšu pratības ABC — sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.–9. klasei.
  • Karjeras izglītības programma ĒNU DIENA 1.–12. klasei.
  • Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.–12. klasei.
  • Līderu programma 10.–12. klasei.
  • Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem.

Valmieras tehnikums ir viena no vismodernāk aprīkotajām izglītības iestādēm Latvijā un Austrumeiropā, kas jauniešiem piedāvā apgūt profesionālo vidējo izglītību 11 dažādās specialitātēs. Mūsdienīgā un inovatīvā vidē te iespējams apgūt prasmes atjaunojamajā enerģētikā, viesmīlībā, klientu apkalpošanā, pārtikas pārstrādē, pavārmākslā, finanšu vadībā, loģistikā un telemehānikā, mehatronikā, programmēšanā, mašīnbūvē un metālapstrādē.

Izglītība