Smiltenes tehnikuma audzēknei smaids atver visas durvis

Smiltenes tehnikuma 2.viesnīcu pakalpojumu kursa audzēkne Renāte Kizāne septembrī ar “Erasmus+” projekta “Atklājot iespējas” (Nr. 2019-1-LV01-KA116-060218) atbalstu bija praksē Austrijā, kur strādāja viesnīcā “Gipfelhaus Magdalensberg Familie Skorianz”. Daudzpusīgās iespējas mācību laikā doties praksē uz ārzemēm bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Renāte pirms diviem gadiem par savu skolu izvēlējās Smiltenes tehnikumu. 

“Ļoti gribēju iegūt šo jauno pieredzi, tāpēc arī tagad biju gatava ievērot visus piesardzības pasākumus un sadzīvot ar domu – situācija jebkurā brīdī var mainīties. Uzticējos tehnikuma projektu vadītājai Ingunai Avotai, zināju – lai kas arī notiks, viņa mūs atbalstīs un palīdzēs,” stāsta Renāte. 

“Prakses laikā strādāju galvenokārt virtuvē. Sapratu – tas noteikti nav tas, ko vēlētos darīt visu turpmāko mūžu, taču augstu novērtēju arī šo pieredzi. Iemācījos strādāt komandā, nostiprināju angļu valodas zināšanas un komunikatīvās prasmes, ieguvu jaunus draugus, iepazināmies ar austriešu nacionālo virtuvi.”

Renātes galvenā atziņa pēc prakses – ja dzīvē gribi kaut ko sasniegt, ej, darbojies un meklē iespējas! Viņa jau uzrakstījusi pieteikumu nākamajai praksei, kurā, ja viss notiks, kā iecerēts, ar “Erasmus+” projektu atbalstu dosies uz Portugāli.

“Viesmīlības pakalpojumu speciālista profesija, par laimi, ir ļoti daudzpusīga, tāpēc tajā sev tīkamu darbiņu var atrast ikviens. Prakses laikā secināju, ka man patīk darbs ar cilvēkiem. Ko darīšu pēc skolas beigšanas, pagaidām vēl neesmu izdomājusi. Iespējams, strādāšu viesnīcā par administratori vai būšu viesmīle uz kuģa.”

Ikdienā galvenais – saglabāt mieru

“Austrijā bijām mēnesi,” stāsta Renāte. “Ikdiena pagāja ļoti intensīvā darbā. Taču brīvdienās devāmies ļoti skaistā ekskursijā uz Klāgenfurti.

“Gipfelhaus Magdalensberg Familie Skorianz” ir ģimenes uzņēmums. Tas atrodas kalnos, ļoti skaistā un gleznainā vietā. Saimnieki turēja arī gotiņas un briežus. Brīvajā laikā vērojām, kā viņi tur, pļavās, dzīvojas, gājām samīļot.

Bija ļoti interesanti izgaršot austriešu ēdienus. Atšķirībā no mūsējiem, tie ir pikantāki, austrieši lieto daudz garšvielas. Prakses laikā Austrijā pirmoreiz mūžā ēdu ceptas bietes. Garšoja interesanti, bet ikdienā es tomēr dodu priekšu mūsu ēdieniem. 

Ļoti patika vietējie cilvēki – viņi visi bija smaidīgi, atvērti un draudzīgi, tie, kuriem gāja grūtāk ar angļu valodu – gatavi saprasties no pusvārdiem. Prakses laikā iemācījos – lai kā arī kādreiz iet, galvenais – saglabāt mieru un turpināt iet tālāk ar smaidu uz lūpām. Smaids palīdz atrisināt visas problēmas. No tiem, kas ir īgni un ierāvušies sevī, arī citi vairās.”

Renāte uzskata, ka jaunā situācija pasaulē rosina mūs visus būt atvērtiem jaunajam. “Man problēmas nesagādā arī attālinātās mācības. Tās dod iespēju savu laiku plānot pašai. Vienīgi pietrūkst kursabiedru. Bet ir tā, kā ir. Gaušanās neko neatrisina.”

Izglītība