Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Smiltenes vidusskolas skolēni no Amerikas atgriežas iedvesmoti un saviļņoti

Līdz šim viņi, seši Smiltenes vidusskolas skolēni Marta Dūle, Amanda Pērkone, Arvīds Bāliņš, Kristaps Kažuro, Ronalds Kalniņš un Kārlis Sīmanis, par dzīvi Amerikā bija lasījuši vien grāmatās un redzējuši filmās. Pateicoties Smiltenes novada domes rīkotajam konkursam par apmaksātu mācību braucienu uz ASV pilsētu Čikāgu, jaunieši oktobrī izdzīvoja to, par ko joprojām daudzi tikai sapņo.

Ceļazīme bija jānopelna konkursa kārtībā, kas sastāvēja no divām daļām. Jūnijā “Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka 9. līdz 11. klašu skolēniem bija jāuzraksta argumentēta motivācijas vēstule par to, kāpēc tieši viņi konkursa komisijai būtu jāizvēlas skolēnu apmaiņas grupā.

Vērtējot pieteikumus, ņemta vērā pretendenta apņēmība, mācību rezultāti, labas angļu valodas zināšanas, labas latviešu valodas prasmes, Latvijas tradīciju un vēstures zināšanas, aktivitāte brīvprātīgajā darbā un spējas pašdarbībā, sportā un komunikācijā.

Divu nedēļu garumā konkursa uzvarētājiem bija iespēja tikties ar patiesas apbrīnas cienīgiem Čikāgas latviešiem, kuri vairākus gadu desmitus nosargājuši un joprojām uztur latviskās tradīcijas. Satikšanās ar pozitīvi noskaņotajiem, draudzībai un jauniem iespaidiem atvērtajiem amerikāņiem. Neaizmirstamais skats uz Čikāgas debesskrāpjiem Mičigana ezera krastā, NHL kluba Čikāgas “Blackhawks” pirmā šīs sezonas spēle, pasaulslavenu muzeju kolekcijas un vēl citi spilgti mirkļi, kas paliks atmiņā uz mūžu.

Bija vērts censties. To, atgriezušies mājās, atzina Smiltenes novada domes konkursā uzvarējušie jaunieši, neslēpjot, ka, nonākuši debesskrāpju pilsētā, bieži jutušies kā bērni, kuriem viss viņu ceļā ir kā liels brīnums. Ģimenes, kurās Smiltenes vidusskolas skolēni viesojās, atvēruši ne tikai sava nama durvis, bet arī sirdi.

“Mani iespaidi par Čikāgu ir tikai pozitīvi. Čikāga man ļoti patika gan kā pilsēta, gan Amerika, ar kuru varētu saistīt savu nākotni. Mani ļoti pārsteidza cilvēku pieklājība un tas, ka amerikāņu skolēni bija sagatavojuši prezentācijas par Latviju, kuras bija interesanti klausīties.

Man ļoti patika Amerikā dzīvojošie latvieši. Gan viesģimenes, gan arī tie, ar kuriem mēs ceļojuma laikā satikāmies un izveidojām labus kontaktus. Es ļoti vēlētos atgriezties ASV gan kā skolēns vai students, gan arī, iespējams, kā nākotnes darbinieks,” stāsta Smiltenes vidusskolas skolnieks Kārlis Sīmanis.

Izrādās, tas bija jaunieša sapnis jau kopš sešu gadu vecuma, ko joprojām spilgti atceras Kārļa mamma Inga Sīmane. “Kad toreiz, būdams maziņš, Kārlis sapņoja, ka brauks uz Ameriku, es viņam nepateicu, bet apzinājos, ka mums nav tādu līdzekļu un iespēju un diez vai kādreiz būs. Saņemot bildes un ziņas no dēla Čikāgā, redzot, cik pacilāts un piepildīts viņš jūtas, atbraucot mājās, es priecājos, ka toreiz viņam neteicu nē. Šis ir labs atgādinājums, ka sapņi piepildās. Bērniem nevajag atņemt vēlmi sapņot, jo sapņošana un neatlaidīgs darbs ir vainagojies panākumiem. Mums pazīstama ir vilšanās, jo Kārlis konkursā piedalījās arī pagājušajā gadā, bet netika. Nedrīkst padoties!” saka I. Sīmane.

Neticamas sajūtas šis brauciens raisīja Ronaldā Kalniņā: “Kad ieradāmies ASV, es nevarēju tam noticēt, ka esmu otrā pasaules malā, man viss šķita ļoti liels. Kad pirmo reizi ieradāmies pilsētas centrā, es nevarēju aptvert, cik patiesībā debesskrāpji ir augsti un cik dažādos veidos šīs ēkas tika uzceltas, tas priekš manis bija ļoti apbrīnojami. Man arī ļoti patika amerikāņu ēdiens, jo viņiem porcijas ir lielas un pārsvarā ēdieni ir diezgan asi, kas man ļoti patīk. Viss, kur mēs bijām un ko mēs darījām, man ļoti patika. Pats nākotnē noteikti plānoju ceļot uz ASV vēlreiz un arī vēlos dzīvot un strādāt tur.”

Divas nedēļas atrodoties tālu no mājām, būt kopā ikdienā un plānot dažādus pasākumus – jauniešiem tas bija labs pārbaudījums.

Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina priecājas, ka viņai bijusi ļoti laba komanda – atsaucīga, pieklājīga, laipna un gatava par visu vienoties. “Tāpat liels paldies visām latviešu ģimenēm, kuras mūs uzņēma savās mājās. Īpaši Lindai Buholtei un Kasparam Slišānam, kuri rūpējās par to, lai skolēni ASV pavadītajā laikā patiesi paplašinātu redzesloku, redzētu, dzirdētu un piedzīvotu to, ko viņi ar savu godprātīgo attieksmi pret mācībām, dalību sabiedriskajā darbā, sporta un pašdarbības pasākumu organizēšanā bija godam nopelnījuši,” stāsta I. Vergina.

Kā ļoti emocionālu un skaistu direktore atceras tikšanos ar “Čikāgas piecīti” Armandu Birkenu. “Pirms tam vairāki jaunieši teica, ka mammas un vecmāmiņas par viņiem ir stāstījušas. Taču šī satikšanās zināmā mērā bija arī iepazīšanās ar nozīmīgu posmu mūsu valsts dzīvē ceļā uz tās neatkarību. Visi jutāmies lepni par savu Kārli, kurš zināja daudzas “Čikāgas piecīšu” dziesmas un varēja dziedāt kopā ar Armandu Birkenu. Kopīgās sarunas jauniešiem lika aizdomāties par to, cik svarīgi neatkarību nepazaudēt arī šodien. Un to, ka tas var notikt bez kara, ar dažādām ideoloģijām mazinot iedzīvotājos pārliecību par Latvijas stiprumu un nozīmīgumu. Mūsu jauniešiem ir jābūt modriem. Prieks, ka viņi tādi arī ir!” priecājas Smiltenes vidusskolas direktore.

Izglītība