Trīs Smiltenes tehnikuma audzēkņi starptautiskā konkursa “Young Car Mechanic” finālā

No 4. līdz 6. jūnijam Latvijā norisināsies tehnisko skolu audzēkņu starptautiskā konkursa “Young Car Mechanic” nacionālais fināls, kurā piedalīsies 15 izcilākie Latvijas jaunie automehāniķi no deviņām Latvijas profesionālās izglītības iestādēm, informē konkursa starptautiskā projekta vadītājs Armands Umbraško.

Konkurss Latvijā norisinās jau 14. reizi, bet šis ir pirmais gads, kad tas notiek zem “Young Car Mechanic” vārda. To atbalsta gan Erasmus+ programma, gan visā pasaulē pazīstami autodaļu ražotāji. Nacionālā fināla uzvarētājs iegūs apmaksātu iespēju doties uz starptautisko finālu, lai cīnītos par balvu no kopējā 75 tūkstoši eiro lielā fonda.

Tikmēr nacionālās kārtas uzvarētāja skola iegūs dāvanu karti 1000 eiro vērtībā iekārtu vai instrumentu iegādei autoremonta programmas tehniskajam nodrošinājumam.

Konkursā katram dalībniekam būs jāizpilda 15 dažādi darba uzdevumi trīs pamatkategorijās – vieglie auto, kravas auto un traktortehnika.

“Šogad, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības noteikumus, uzdevumi tiks īstenoti pie konkursa sadarbības partneriem - uz “Avar Auto” finālisti dosies, lai pildītu ar kravas mašīnām saistītos uzdevumus, pie “Valtek” tiks īstenoti traktortehnikas uzdevumi, bet “Autobrava” salons vairākiem uzdevumiem nodrošinās gan telpas, gan automašīnas,” stāsta Umbraško.

Dalībnieki uzdevumus veiks pēc apļa principa, katrā uzdevumā maksimāli iegūstamais punktu skaits 45 minūtēs ir 50. Jaunajiem profesionāļiem būs jāapliecina savas prasmes un zināšanas par auto ritošo daļu, piedziņu, diagnostiku, elektroniku, kā arī citām jomām. “Inter Cars Latvija” pārstāvis un konkursa organizators Umbraško uzsver, ka speciālisti, vērtējot dalībnieku sniegumu, rūpīgi kontrolēs arī darba gaitu, jo auto mehānikā ļoti būtiski ievērot darba drošību.

“Parasti uz konkursa nacionālo finālu tika aicināti dažādi pasaules mēroga ražotāju pārstāvji un eksperti, piemēram, no Polijas, Vācijas vai Spānijas, kas vadīja un vērtēja uzdevumus. Tā kā šogad tas nav iespējams, tad profesionāļi ir attālināti apmācījuši “Inter Cars Latvija” speciālistus, kā arī atsūtījuši nepieciešamās ierīces un iekārtas, lai visu varētu īstenot arī bez viņu klātbūtnes,” informē Umbraško.

Viņš uzsver, ka kopā ar profesionālajām izglītības iestādēm šis konkurss ir kļuvis par mācību daļu, tāpēc tika darīts viss iespējamais, lai šis konkurss varētu notikt un turklāt droši.

Finālisti ir no dažādām Latvijas skolām - Jelgavas Tehnikuma, Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma un tā struktūrvienības Cīravā, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma, Liepājas Valsts tehnikuma, Rīgas Tehniskās koledžas, Rīgas Valsts tehnikuma, Smiltenes tehnikuma un Vidzemes Tehnoloģiju un Dizaina tehnikuma.

Smiltenes Tehnikuma mašīnzinību un būvniecības nozares programmu nodaļas vadītājs Zigmunds Valters, kura trīs audzēkņi ir iekļuvuši finālā, stāsta, ka gatavošanās konkursam šobrīd lielākoties, protams, notiekot attālināti. Taču, lai jaunieši varētu labāk sagatavoties konkursam, viņiem esot dota iespēja nākt uz individuālajām konsultācijām.

“Esam lepni, ka mūsu tehnikuma audzēkņi ir sevi labi parādījuši gan šogad, gan arī citus gadus. Šādiem konkursiem ir ļoti liela nozīme tehnisko skolu audzēkņu vidū, jo tie dod milzīgu devumu praktisko iemaņu pilnveidē. Mūsu skolas finālisti, lai uzlabotu un attīstītu savas zināšanas, arī paši paralēli mācībām darbojas dažādos servisos, dodas praksē un aktīvi izmanto gan tehnikuma piedāvātās darba vidē balstītās mācību iespējas, gan iesaistās Erasmus+ programmās.  Jauniešiem tā ir lieliska pieredze, ko viņi vēlāk, stājoties jaunā darbā, var minēt arī savā dzīves un darba gājumā,” uzsver Smiltenes Tehnikuma skolotājs.

Konkursam kopā ir četras kārtas, no kurām divas, teorētiskās, jau ir notikušas attālināti. Pirmajā kārtā izmēģināt savus spēkus teorētisko zināšanu pārbaudē varēja ikviens tehnisko skolu audzēknis, savukārt otrajā kārtā piedalījās 50 labākie. Smiltenes Tehnikuma finālistu skolotājs min: “Pirmā kārta puišiem nesagādāja nekādas grūtības, taču otrajā kārtā teorētiskie uzdevumi bija jau daudz sarežģītāki un nācās piepūlēties, lai tos izpildītu pareizi.”

Konkurss norisinās septiņās valstīs – Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Bulgārijā, Ungārijā un Ukrainā. Katras valsts nacionālā fināla uzvarētājs, ja epidemioloģiskie apstākļi to ļaus, jūlija beigās dosies uz konkursa noslēdzošo, starptautisko, kārtu Polijā.

Konkurss “Young Car Mechanic” tiks rīkots vadoties pēc visām valstī noteiktajām epidemioloģiskās drošības prasībām – visām iesaistītajām personām pirms dalības tiks veikts Covid-19 tests, pasākuma laikā tiks lietoti mutes un deguna aizsegi, kā arī tiks ievērota distance iesaistīto cilvēku starpā.

Izglītība