Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aldis Apsītis: “Pat jebkurā sevi cienošā pagastā ir kaut kāda memoriālā istaba” 6

Pie pirmās neveiksmes nevajag padoties, un visiem spēkiem ir jāmeklē citi risinājumi, optimistiski teic Smiltenes novada domes Kultūras nodaļas vadītāja Pārsla Jansone. Atkal aktuāls kļuvis jautājums, kur atrast telpas Smiltenes novadpētniecības muzejam.

Kultūras ministrija nav apstiprinājusi Smiltenes tehnikuma iesniegto, gandrīz 400 tūkstošus latu vērto projektu par Smiltenes pagasta Kalnamuižas vēsturisko ēku pielāgošanu mūsdienām. Līdz ar daudzām labām lietām projektā bija paredzēts šobrīd tukšajā muižas klētī ierīkot senās amatniecības centru un novada muzeju.

Vieni klēti "nepacels"Tagad Smiltenes tehnikums pats ķēries pie darba, lai īstenotu vismaz dažas no savām iecerēm. Vienā no skolas ēkām jau būvē krāsni, kurā ceps maizi pēc senlatviešu tradīcijām. "Amatniecības centru sākam veidot saviem spēkiem. Taču klētij vajag lielus līdzekļus, vieni mēs to nepacelsim," atzīst Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis.

Tehnikums ir Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā esoša iestāde, tāpēc Smiltenes novada domei ir sarežģīti finansiāli atbalstīt ēkas renovāciju. Šobrīd pašvaldība pēc nodibinājuma "Smiltenes muzeja fonds" lūguma atvēlējusi izstāžu rīkošanai neizmantoto kafejnīcas telpu Smiltenes kultūras un sporta centrā.

Smiltenes muzeja fonda krājumus veido smiltenietes ārstes Ilzes Krūmalas savāktā un Smiltenes pilsētai uzdāvinātā privātkolekcija - aptuveni 3000 visdažādāko kultūrvēstures mantojuma eksponātu. Eksponāti tiek uzglabāti vienā no kafejnīcas telpām, bet pastāvīgā ekspozīcijā nav izlikti, jo trūkst stendu un vitrīnu. "Mums atvēlētās telpas ir jaunas, siltas, sausas, par ko paldies domei, taču diemžēl tās ir tikai pielāgotas muzejam, caurstaigājamas. Cauri šejienei uz sporta zāles balkonu staigā sportisti," saka Z. Bērza.

Jārēķinās ar kultūras nama rekontrukcijuZ. Bērza raizējas, vai kafejnīcas telpu varēs izmantot, tiklīdz sāksies kultūras un sporta centra rekonstrukcija, jo tad, iespējams, to vajadzēs pašai kultūras iestādei.

Būvdarbi kultūras un sporta centrā sāksies jau šogad un notiks kultūras nama ēkā, informē Smiltenes novada domes Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs Andris Lapiņš. "Projekta ideja ir iesniegta saskaņošanai bijušajā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā. Ceram, ka atbilde būs labvēlīga, un tālākais process notiks ātri," piebilst A. Lapiņš.

Z. Bērza cer, ka būvdarbu laikā Smiltenes muzeja fonds varbūt varētu pārcelties uz pilsētas poliklīniku, kur jau aplūkojama Smiltenes novada medicīnas muzeja ekspozīcija. Tomēr ļoti ir vajadzīga pastāvīga mājvieta, jo eksponātu un ideju par izstādēm netrūkst.

Piemēram, Valentīna dienā Z. Bērza iecerējusi atvērt kāzu izstādi, kurā izliktu dažādus ar laulāšanos Smiltenes novadā saistītus priekšmetus: līgavas kleitas, tērpu aksesuārus, fotogrāfijas, dziesmu lapiņas un tamlīdzīgi. Ideja radās I. Krūmalai, kura pati šo izstādi neredzēs, jo līdz pavasarim uzturas Amerikā. Ja iedzīvotājiem mājās ir interesantas lietas, ko parādīt kāzu izstādē, viņi aicināti līdz 10. februārim zvanīt Z. Bērzai pa tālruni 29227562.

Telpas meklē arī bibliotēkaiUz novada muzeju cer daudzi aptaujātie smiltenieši, arī Smiltenes vēstures fotogrāfiju kolekcionārs Aldis Apsītis. "Pat jebkurā sevi cienošā pagastā ir kaut kāda memoriālā istaba. Smiltenei kārtīgu muzeju vajadzēja jau sen. Kafejnīcas telpām nav ne vainas, tikai tās nevar būt caurstaigājamas, kur sportisti iet pārģērbties, jo muzejam vajag pastāvīgu ekspozīciju. Ļoti sāp sirds, ka pašvaldībai ir vienaldzīga attieksme pret tādu lietu," spriež A. Apsītis.

P. Jansone gan teic, ka pašvaldība ir lietas kursā un meklēs risinājumu. "Ļoti lielas cerības bija uz tehnikuma lielisko ideju. To nevar pamest, un jāmeklē citi projekti. Smiltenē diemžēl trūkst telpu. Tās meklējam arī pilsētas bibliotēkai, jo līdzšinējās ir par šauru," piebilst novada Kultūras nodaļas vadītāja.

.

Komentāri 6

žanis

Bibliotēkai ļoti labas telpas būtu vecajā universālveikalā, kas tagad pieder E.Butkas k-gan. Žēl, bet toreizējā Smiltenes dome, šo izdevību, ēku dabūt savā īpašuma, palaida garām. Varbūt E.Butkas k-gs ir ar mieru par samērīgu īres cenu šo ēku iznomāt pāsvaldībai.

pirms 9 gadiem, 2011.01.05 16:33

Man piemeram liekas, ka slimnicas eka butu ljoti laba muzejam. Pati eka ir vesturiska un ar staastu. Blakus parks. Ari bibliotekas (abas) vareetu tur atrasties. Nav ko lolots ceribas ka Smiltenes slimnica kadreiz atkal stradas.

pirms 9 gadiem, 2011.01.05 18:23

poliklīnikā jau viens muzejs pamests ir, tur nav neviena, kam tas rūpētu un kur nu vēl, lai kāds darbotos tai jomā.......

pirms 9 gadiem, 2011.01.05 18:57

zzs

Kur gada sākumā un šobrīd atrodas Smiltenes novada vadība?

pirms 9 gadiem, 2011.01.06 09:05

Vēsture

Smiltenē vajag Ļeņina muzeju, īsta vēsture.

pirms 9 gadiem, 2011.01.06 11:48

Zane

Ļeņina muzejs ir poliklīnikā Zvirgzdiņas kabinetā.

pirms 9 gadiem, 2011.01.07 08:18

Kultūra un Izklaide